Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przykuj się do budy i poczuj ciężar łańcucha

Dorota Aleksandrowicz
Jolanta Szczypińska na znak protestu przykuła się łańcuchem do psiej budy.
Jolanta Szczypińska na znak protestu przykuła się łańcuchem do psiej budy. Łukasz Capar
W niedzielę, 15 września w godz. 12-14 na placu Zwycięstwa w Słupsku będzie można przykuć się do specjalnie wystawionej budy. Happening ma charakter informacyjny. Schronisko pragnie uświadomić ludziom skalę problemu trzymania psów na łańcuchu, często za krótkim i za ciężkim.

Od kilku lat OTOZ Animals jest koordynatorem tej ogólnopolskiej akcji.

- Pragniemy nagłośnić w jak ciężkich warunkach żyją psy - mówi Anna Strąk, zastępca kierownika słupskiego schroniska dla zwierząt w Słupsku.

Niekiedy już od szczeniaka psy są przywiązywane do łańcucha. Żyją tak przez wiele lat. - Częściej zdarza się to na wsi, jednak i w mieście spotykamy się z okrutnymi tego przypadkami. Bywa, że pies przebywający w domu jest przykuty łańcuchem do kaloryfera. Ciężko sobie to wyobrazić, ale takie sytuacje się zdarzają - oznajmia Strąk.

Dodaje ona, że pies, który od szczeniaka jest przywiązywany łańcuchem do budy staje się lękliwy. - Zna tylko teren, który ma na wyciągnięcie łańcucha. Boi się tego, co się dzieje dookoła. Taki pies może stać się z czasem agresywny w stosunku do ludzi - mówi Anna Strąk.

W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku czy zajmowanej przez siebie pozycji zawodowej. Poprzez przykucie się do budy łańcuchem będziemy mogli poczuć na własnej skórze w jak niekomfortowych warunkach żyją niektóre psy.

- Poczujemy ciężar łańcucha. Zobaczymy również jak to jest, kiedy chce się zrobić kilka kroków więcej, zobaczyć świat, a łańcuch, który mamy na szyi nam to uniemożliwia - oświadcza zastępca kierownika słupskiego schroniska dla zwierząt.

Dodajmy, że alternatywą dla łańcucha jest kojec, w przypadku dla psów uciekających - kojec zadaszony. Nie należy on do dużych wydatków, za to sprawia, że pies może się w nim swobodnie poruszać.

Przypomnijmy, że przepisy o ochronie zwierząt, obowiązujące na mocy ustawy z 1 stycznia 2012 roku zabraniają trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, a ponadto uwięź nie może być krótsza niż 3 metry. Niezastosowanie się do tego grozi karą grzywny lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza