Nasza Loteria

Przyrodniczy ewenement w lasach Nadleśnictwa Warcino. Samica lisa urodziła 12 szczeniąt

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Fot. Kamil Szydłowski Nadleśnictwo Warcino
W lasach Nadleśnictwa Warcino (gmina Kępice) leśnicy zaobserwowali niecodzienną sytuację - samicę lisa, która urodziła 12 szczeniąt. To wyjątkowa sytuacja w przyrodzie.

Kiedy ludzka cywilizacja zmaga się z pandemią koronawirusa, dzika przyroda radzi sobie znakomicie, a nawet "przekracza normy". Oto w lasach Nadleśnictwa Warcino samica lisa, czyli liszka, urodziła 12 szczeniąt. To niecodzienne zdarzenie, gdyż w lisim miocie rodzi się najczęściej od czterech do sześciu, ośmiu szczeniąt. Lisia rodzinka została uwieczniona na fotopułapce, którą zamontowali leśnicy.

- Byłem w szoku, kiedy po raz pierwszy oglądałem zarejestrowany obraz. Liczyłem szczeniaków i nie mogłem uwierzyć. Jest ich dwanaście. Jak dotąd nikt z naszych pracowników nie spotkał tak licznego miotu - mówi Kamil Szydłowski z Nadleśnictwa Warcino.

Co więcej rodzina jest pełna, to znaczy, że w jej skład wchodzi także samiec, czyli pies. - Natomiast lisie szczeniaki nazywamy niedoliskami - dodaje Kamil Szydłowski. Rola psa polega głównie na dostarczaniu pożywienia, choć liszka również wychodzi na polowania.

Leśnik ma obawy, czy liszka jest w stanie wykarmić całą dwunastkę swoich niedolisków.

- Choć widać, że jest w dobrej kondycji, ale chyba raczej nie ma aż tyle sutków, aby każdy z tych niedolisków mógł bez problemu ssać mleko - stwierdza Kamil Szydłowski.

Leśnicy z Warcina cały czas podglądają lisią rodzinę. Na razie nie widać, aby któreś ze szczeniąt było w gorszej kondycji od reszty.
Tak duża lisia rodzina to nie pierwsza przyrodnicza ciekawostka zaobserwowana w lasach Nadleśnictwa Warcino. Kilka lat temu odkryto tam modrzewia europejskiego, który nie przypomina swoich strzelistych braci. Modrzew to drzewo, które może mieć nawet 40 metrów wysokości. Tymczasem roślina ujawniona w warcińskich lasach jest krzewem.

Dziwnym okazem zainteresował się Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, z którym współpracuje Nadleśnictwo Warcino. Uczelnia wyhodowała szczepy tej rośliny, które posadzono zarówno w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Przyrodniczego, jak w miejscu, gdzie rósł pierwszy znaleziony okaz. Odmiana modrzewia została zgłoszona do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
9 maja, 19:46, Gość:

teraz lisia rodzina czka na odwiedziny myśliwego z dzieckiem który pokaże mu że zabijanie dla przyjemności to polska tradycja warta ochrony

Przed domniemanym 966 rokiem Przodkowie nasi żyli zgodnie z Przyrodą...

G
Gość

teraz lisia rodzina czka na odwiedziny myśliwego z dzieckiem który pokaże mu że zabijanie dla przyjemności to polska tradycja warta ochrony

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza