Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyrodniczy ewenement w lasach Nadleśnictwa Warcino. Samica lisa urodziła 12 szczeniąt

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Fot. Kamil Szydłowski Nadleśnictwo Warcino
W lasach Nadleśnictwa Warcino (gmina Kępice) leśnicy zaobserwowali niecodzienną sytuację - samicę lisa, która urodziła 12 szczeniąt. To wyjątkowa sytuacja w przyrodzie.

Kiedy ludzka cywilizacja zmaga się z pandemią koronawirusa, dzika przyroda radzi sobie znakomicie, a nawet "przekracza normy". Oto w lasach Nadleśnictwa Warcino samica lisa, czyli liszka, urodziła 12 szczeniąt. To niecodzienne zdarzenie, gdyż w lisim miocie rodzi się najczęściej od czterech do sześciu, ośmiu szczeniąt. Lisia rodzinka została uwieczniona na fotopułapce, którą zamontowali leśnicy.

- Byłem w szoku, kiedy po raz pierwszy oglądałem zarejestrowany obraz. Liczyłem szczeniaków i nie mogłem uwierzyć. Jest ich dwanaście. Jak dotąd nikt z naszych pracowników nie spotkał tak licznego miotu - mówi Kamil Szydłowski z Nadleśnictwa Warcino.

Co więcej rodzina jest pełna, to znaczy, że w jej skład wchodzi także samiec, czyli pies. - Natomiast lisie szczeniaki nazywamy niedoliskami - dodaje Kamil Szydłowski. Rola psa polega głównie na dostarczaniu pożywienia, choć liszka również wychodzi na polowania.

Leśnik ma obawy, czy liszka jest w stanie wykarmić całą dwunastkę swoich niedolisków.

- Choć widać, że jest w dobrej kondycji, ale chyba raczej nie ma aż tyle sutków, aby każdy z tych niedolisków mógł bez problemu ssać mleko - stwierdza Kamil Szydłowski.

Leśnicy z Warcina cały czas podglądają lisią rodzinę. Na razie nie widać, aby któreś ze szczeniąt było w gorszej kondycji od reszty.
Tak duża lisia rodzina to nie pierwsza przyrodnicza ciekawostka zaobserwowana w lasach Nadleśnictwa Warcino. Kilka lat temu odkryto tam modrzewia europejskiego, który nie przypomina swoich strzelistych braci. Modrzew to drzewo, które może mieć nawet 40 metrów wysokości. Tymczasem roślina ujawniona w warcińskich lasach jest krzewem.

Dziwnym okazem zainteresował się Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, z którym współpracuje Nadleśnictwo Warcino. Uczelnia wyhodowała szczepy tej rośliny, które posadzono zarówno w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Przyrodniczego, jak w miejscu, gdzie rósł pierwszy znaleziony okaz. Odmiana modrzewia została zgłoszona do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza