Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywitaj w poniedziałek Wiosnę z Wiatraczkiem i dziećmi z zespołem Downa

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Karolinka z Wiatraczka zaprasza wszystkich na świętowanie pierwszego dnia wiosny z osobami z zespołem Downa
Karolinka z Wiatraczka zaprasza wszystkich na świętowanie pierwszego dnia wiosny z osobami z zespołem Downa Facebook/Wiatraczek
W poniedziałek, 21 marca, możemy przywitać Wiosnę ze stowarzyszeniem Wiatraczek. W godzinach od 10 do 13 na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego ze Starzyńskiego będą zabawy dla dzieci i słodki poczęstunek. Uwaga! Kolorowe skarpetki i kolorowe stroje jak najmilej widziane.

- Zapraszamy na akcję „Powitaj wiosnę z zespołem Downa”, na której 21 marca w godzinach od 10 do 13 na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Starzyńskiego będziemy obchodzić Światowy Dzień Zespołu Downa - informuje Jolanta Książek, prezes Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Wiatraczek” w Słupsku.

- Będziemy wręczać ulotki z informacją o zespole Downa i częstować ciastem, kawą lub herbatą. Dla najmłodszych będą balony, wiatraczki, malowanie twarzy i bańki mydlane. W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21. parze) i w różnych, wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony - dodaje Jolanta Książek.

Co ma zespół Downa do pierwszego dnia wiosny?

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21. chromosomu.

Święto obchodzone jest corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI). Ustanowione zostało w 2005 roku.

Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku i została zorganizowana przez angielską organizację Down’s Syndrome Association (DSA).
W grudniu 2011 Zgromadzenie Ogólne ONZ potwierdziło celowość obchodów na arenie międzynarodowej rezolucją A/RES/66/149. Od 2012 roku obchody odbywają się oficjalnie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W Polsce pierwszą organizacją, która włączyła się w obchody w 2006 roku, było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstoku

W Światowym Dniu Zespołu Downa na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. (źródło: wikipedia).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza