PŚ w biathlonie. Julia Simon wygrała bieg pościgowy. Jak wypadła Kamila Żuk?

Łukasz Konstanty
Julia Simon po raz drugi w sezonie 2022-23 wygrała bieg pościgowy biathlonowego Pucharu Świata Fot. PAP/EPA/Christian Bruna
Julia Simon wygrała sobotni bieg pościgowy podczas zawodów biathlonowego Pucharu Świata odbywających się w Hochfilzen. Francuzka tym samym powtórzyła wyczyn sprzed tygodnia, kiedy to również triumfowała w tej konkurencji w Kontiolahti.

W biegu pościgowym zawodniczki startują w identycznej kolejności, w jakiej kończyły zmagania w sprincie. Zachowane są także różnice czasowe uzyskane w sprincie - jeśli zawodniczka ukończy sprinterskie zmagania ze stratą np. 30 sekund do triumfatorki, o tyle później od niej wybiega na trasę w biegu pościgowym.

Julia Simon zwyciężyła w biegu pościgowym

Francuzka Julia Simon, która wystartowała z dwudziestosekundową stratą do Niemki Denise Hermann-Wick, podczas czterech wizyt na strzelnicy pomyliła się tylko raz, co było kluczem do zwycięstwa w sobotniej rywalizacji. Wyprzedzający ją na początku rywalizacji zawodniczki zanotowały więcej niecelnych strzałów (trzy Hermann-Wick, dwa Marketa Davidova), co spowodowało, że straciły szansę na rywalizację o końcowy triumf w biegu pościgowym.

Na drugiej pozycji finiszowała Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold, która - podobnie jak triumfatorka - biegała tylko jedną karną rundę. Trzecią pozycję zajęła z kolei Davidova. Triumfatorka czwartkowego sprintu - Hermann-Wick, tym razem zakończyła zmagania na piątej pozycji. Na mecie minimalnie szybsza okazała się bowiem także Szwedka Elvira Oeberg.

Jedyną bezbłędną na strzelnicy zawodniczką była Norweżka Karoline Offigstad Knotten. Mimo znakomitej skuteczności biathlonistka, która na trasę wybiegła jako ósma w kolejności, w sobotę zajęła dopiero jedenaste miejsce, pozwalając się wyprzedzić gorzej strzelającym, ale szybciej biegającym rywalkom.

Kamila Żuk na 50. miejscu w biegu pościgowym

Bardzo dobrze bieg pościgowy rozpoczęła Kamila Żuk, która bezbłędnie wykonała pierwsze strzelanie, jednak w trzech kolejnych aż sześciokrotnie nie trafiła w tarczę i w efekcie zmagania zakończyła dopiero na 50. pozycji.

W niedzielę panie rywalizować będą w sztafecie 4x6 km. Zmagania w polskim zespole rozpocznie Anna Mąka, a kolejno na trasie pojawiać się będą także Żuk, Joanna Jakieła i Natalia Sidorowicz. Początek rywalizacji o 11:30.