Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczelarze apelują do rolników o ochronę pszczół

Zbigniew Marecki
Zaczynają kwitnąć rzepaki, rolnicy w związku z tym rozpoczęli opryski. Prosimy o to, aby je robili, gdy pszczoły nie latają - mówią pszczelarze.

Poprosili " Głos" o przypomnienie tego apelu, bo nie chcą donosić na sąsiadów na policję. Tymczasem dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze, więc pszczoły latają coraz dłużej. Zatem opryski należałoby robić wcześnie rano albo po zachodzie słońca.

Albert Einstein twierdził, że jeśli wyginą pszczoły, ludzkości pozostaną 4 lata życia. Masowe wymieranie pszczoły miodnej trwa od ok. 2006 roku a naukowcy dzięki wartym ponad 3 mln dolarów badaniom niedawno zidentyfikowali źródło odpowiedzialne za zagładę tych pożytecznych owadów.

Eksperci od dawna podejrzewali, że pszczoły umierają przez neonikotynoidowe środki ochrony roślin, którymi spryskiwane są pola uprawne zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie od lat 80.

Te spokrewnione z nikotyną związki chemiczne zaczęły być powszechnie stosowane głównie ze względu na to, że uważane były za mniej toksyczne niż preparaty, które były używane wcześniej, by zapobiec zniszczeniom spowodowanym przez szkodniki.

Choć specjaliści ostrzegali, że substancje pochodzące z pestycydów mogą przenikać do pyłków roślin, stanowiąc śmiertelnie niebezpieczną truciznę dla pożytecznych owadów, to jednak producenci tego typu środków przekonywali, że badania laboratoryjne nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, ponieważ w naturze pszczoły narażone są na minimalne dawki. Statystyki pozostawały jednak nieubłagane - w ciągu kilku lat znanie zmniejszyła się populacja pszczół - zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, wokół wielkich farm i przemysłowych upraw kukurydzy. Masowo zaczęły także ginąć europejskie pszczoły miodne, skupione najczęściej w okolicach pól rzepaku.

Kiedy w 2013 roku Unia Europejska wprowadziła częściowy zakaz stosowania trzech rodzajów neonikotynoidów (kloatynidy, imakoprydu oraz tiametoksamu) postanowiono przeprowadzić szeroko zakrojone badania w plenerze, które mogłyby ostatecznie wyjaśnić, co doprowadza do zagłady pszczół. Mimo że sponsorzy wydali ogromne pieniądze na badania, wyniki, które udało się potwierdzić odrębnym zespołom badawczym, są dla neonikotynoidów dużo surowsze niż sądzono i udowadniają, że tego typu środki rzeczywiście są szkodliwe, ale nie tylko dla pszczół. Pestycydy te wpływają także na trzmiele, murarki ogrodowe a przenikając do gleby szkodzą także niektórym roślinom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza