Puchar Polski ZZPN: Bałtyk, Gwardia i AP Kotwica grają dalej [ZDJĘCIA]

Jacek Wójcik
Piłkarze Bałtyku Koszalin (niebiesko-białe stroje) nie dali szansy trzecioligowcom z Wolina. Jacek Wójcik
W środę rozegrano mecze 1/8 finału Pucharu Polski na szczeblu Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Awans wywalczyły trzy zespoły z regionu koszalińskiego.

Przed środowymi meczami pewny był awans co najmniej dwóch drużyn z regionu. Olimp Złocieniec grał bowiem z Gwardią Koszalin, a AP Kotwica Kołobrzeg z Wieżą Postomino. Z dwóch drużyn z okręgówki lepiej spisali się kołobrzeżanie. W meczu z czwartoligowcem z powiatu sławieńskiego dwukrotnie przegrywali, ale w regulaminowym czasie był remis 3:3 (2:2). O tym, kto zagra w ćwierćfinale decydowały rzuty karne. Lepiej strzelali je kołobrzeżanie i im przypadł awans.

W Złocieńcu Olimp stracił gola już w 8. minucie meczu z Gwardią, po strzale Kornela Ryczowskiego. Wynik 0:1 na korzyść wicelidera IV ligi utrzymał się do 65. min, gdy podwyższył go kapitan gości, Mateusz Piotrowski. Dziewięć minut później wygraną i awans Gwardii przypieczętował Cezary Zalewski.

Najciekawiej w 1/8 finału zapowiadał się mecz na koszalińskim stadionie przy ul. Andersa, pomiędzy czwartoligowym Bałtykiem i grającą klasę wyżej Vinetą Wolin. Uchodzący za faworytów goście nie mieli wiele do powiedzenia w starciu z trzecią drużyną IV ligi. Skończyło się wynikiem 4:0, co dla gości wcale nie było najniższym wymiarem kary!

Bałtyk już do przerwy wypracował sobie dwubramkową przewagę, po golach Alana Krauzego (drugi głową po świetnej akcji Dmytro Halko). Po zmianie stron koszaliński zespół stwarzał kolejne sytuacje, ale szwankowało wykończenie. Dopiero w 84. min wracający po kontuzji Dawid Grochowski wykorzystał świetne podanie Jakuba Forczmańskiego i zaledwie minutę po wejściu na boisko wpisał się na listę strzelców. Wynik ustalił w ostatniej minucie z rzutu karnego Miłosz Stępnik (za faul na Patryku Kwiatkowskim).

Bałtyk Koszalin - Vineta Wolin 4:0 (2:0)
1:0, 2:0 Krauze (26., 36.), 3:0 Grochowski (84.), 4:0 Stępnik (90. karny)

Olimp Złocieniec - Gwardia Koszalin 0:3 (0:1)
0:1 Ryczowski (8.), 0:2 Piotrowski (65.), 0:3 Zalewski (74.)

AP Kotwica Kołobrzeg - Wieża Postomino 3:3 (2:2) karne 4:3
0:1 Czarnuch (19.), 1:1 Siemieński (20.), 2:1 Michurski (32.), 2:2 Gutowski (39.), 2:3 Towstucha (58.), 3:3 Cybulski (81.)

W czterech z pięciu pozostałych meczów zwyciężały drużyny z III ligi, w tym broniąca trofeum Pogoń II Szczecin. Niespodziankę sprawiła tylko grająca w okręgówce Iskra Banie, która wyeliminowała grających w IV lidze Białych Sądów. Wyniki: Świt II Szczecin - Świt Szczecin 0:9 (0:4), Błękitni Stargard (juniorzy starsi) - Błękitni Stargard 0:4 (0:3), Odra Chojna - Pogoń II Szczecin 0:4 (0:1), Orzeł Łożnica - Flota Świnoujście 0:2 (0:2), Iskra Banie - Biali Sądów 3:1 (1:0).