Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyszna gęsina na świętego Marcina. Swołowo zaprasza na prawdziwą ucztę

OPRAC.:
Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Obchody Dnia Świętego Marcina w Swołowie cieszą się od lat dużym zainteresowaniem.
Obchody Dnia Świętego Marcina w Swołowie cieszą się od lat dużym zainteresowaniem. Łukasz Capar
10, 11 i 12 listopada odbędzie się plenerowa impreza „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”. Jak co roku, Swołowo przyciągnie do siebie smakoszy z całej Polski.

W drugi weekend listopada Stolica Krainy w Kratę wypełni się zapachem pysznej gęsiny. Impreza plenerowa z okazji Dnia Świętego Marcina organizowana jest już od 15 lat i cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców regionu, ale i całego kraju – rokrocznie przyciąga kilkanaście tysięcy turystów zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami wytwarzanymi z jej mięsa.

Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia św. Marcina. Jest to świetna okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi oraz innych potraw i produktów tradycyjnych. Gęsina w Swołowie, to również okazja, by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, pasjonaci kulinarni, przetwórcy, rolnicy oraz gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy i restauratorzy – informują organizatorzy.

Przez trzy dni imprezy trwać będzie taneczna zabawa – wystąpią zespoły folklorystyczne z regionu. Przede wszystkim skosztować będzie można specjałów z gęsiny oraz je zakupić. Będą gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, gotowane, smażone, duszone, faszerowane, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak, buliony oraz mnóstwo potraw z podrobów gęsich, tarty, gęsie burgery, szarpana gęsina z dodatkami i wiele innych.

W programie również pokazy i warsztaty w muzealnych obiektach! Organizujemy w tym roku Zagrodę Zabawy, czyli każdego dnia imprezy, w okolicy namiotu halowego, niezwykłe atrakcje dla najmłodszych: przedstawienia teatralne w wykonaniu Teatru Gwitajcie w piątek, Witold Roy Zalewski „Zabawy sprzed 100 lat” w sobotę, Teatr Władca Lalek w niedzielę oraz przez wszystkie dni - Sztuka Tworzenia – kuglarze i niezwykłe zabawy cyrkowe. Dodatkowo odbędą się warsztaty patriotyczne z IPN, pokazy kowalskie w kuźni. Nie zabraknie przedstawienia pokazu darcia pierza i tradycyjnych pieśni z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu 60 zwrotek/godzinę oraz warsztaty muzealne pisania gęsim piórem, filcowania wełny i inne. W programie również warsztaty zielarskie m.in. maści żywokostowe na bazie tłuszczu gęsiego z zielarką i wspólne gotowanie gęsiny na kuchni kaflowej – podają organizatorzy.

Tegoroczna impreza plenerowa pt. „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina””, odbędzie się w dniach 10, 11, 12 listopada 2023 (piątek, sobota, niedziela) w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – oddziale Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, w godzinach 10:00-17:00 w Muzeum w Swołowie (wejście i kasy znajdują się w Zagrodzie nr 15). Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Bilet wstępu na wydarzenie kosztuje 8 zł, bilety można kupić na stronie kupbilecik.pl. Autokarowe grupy zorganizowane mogą dojechać na imprezę w piątek (10 listopada), szczegóły rezerwacji przyjazdów, można uzyskać u organizatora.

W świętowanie Dnia Świętego Marcina włączy się również Zagroda Inicjatyw Twórczych. Na terenie Zagrody nr 5 odbędą się wydarzenia towarzyszące. Przez najbliższy listopadowy weekend, Zagroda zamieni się w magiczne miejsce, poświęcone kulinariom, warsztatom i dobrej zabawie.

Program wydarzenia:

10 listopada (piątek) godz. 18:00 - kolacja z menu degustacyjnym w Stodole przygotowana przez finalistę programu Top Chef – Jana Kilańskiego.

11 listopada (sobota) od godz. 10:00 będą odbywać się warsztaty dla dzieci z szycia maskotki gąski, które poprowadzi Olga Hanowska. Warsztaty odbędą się w dwóch turach, na które obowiązują wcześniejsze zapisy.

Od godziny 13:00 w Zagrodzie funkcjonował będzie Wiejski Street Food, czyli dania z gęsiny serwowane w Stodole. Będzie można spróbować m.in. gęsiego żuru z jajkiem przepiórczym, gęsim mięsem i pieczonym ziemniakiem lub kremu z dyni Hokkaido z kładzionymi kluskami, prażonymi pestkami dyni i olejem rzepakowym. Z dań będą serwowane również kopytka z gulaszem z gęsim, piklowanymi burakami, polskim pesto czy hot dog z szarpaną gęsiną, piklowaną czerwoną kapustą i majonezem ziołowym. Wiejski Street Food serwowany będzie również w niedziele.

Podsumowaniem tego wyjątkowego dnia będzie wyjątkowy koncert. 11 listopada o godz. 17:00 wystąpi zespół – SVAHY z repertuarem z najnowszej produkcji platformy Netflix Polska – muzyką z filmu „Znachor”, której autorem jest pochodzący z Jezierzyc kompozytor Paweł Lucewicz.

„Jesteśmy trzema dziewczynami z miasta, które zapałały miłością do tradycyjnej, wiejskiej muzyki. Wspólnie odkryłyśmy ludowe utwory z malowniczo położonej krainy zwanej Pałukami oraz z Kujaw, gdzie kiedyś wiatr niósł opowieści od wioski do wioski” – opowiadają SVAHY. Na co dzień grają na wyjątkowych instrumentach i wyśpiewują historie z życia dawnych mieszkańców wsi.

Svahy tworzą Patrycja Cywińska-Gacka (bęben obręczowy, śpiew), Ewa Pater (suka biłgorajska, mandolina, gitara, śpiew) i Małgorzata Żurańska-Wilkowska (lira korbowa, śpiew).

Wstęp na koncert jest wolny.

12 listopada (niedziela) od godz. 10:00 będą odbywać się rodzinne warsztaty malarskie “Gąski, gąski do domu” (dla uczestników powyżej 12. roku życia). Zajęcia poprowadzi Katarzyna Tomasiak. Warsztaty odbędą się w dwóch turach, na które obowiązują wcześniejsze zapisy.

Przez wszystkie trzy dni będzie czynna kawiarnia Zagrody Inicjatyw Twórczych, gdzie od godziny 10:00 do 18:00 będą serwowane ciepłe napoje, pyszne ciasta z przebojowym sernikiem „Statkiewiczowej” oraz aromatyczne napary.

Zapisy na warsztaty i kolację: nr tel. +48 573 148 724 lub mailowo: [email protected].

11 i 12 listopada uruchomione zostaną natomiast specjalne, bezpłatne połączenia PKS z węzłów transportowych w Ustce i Słupsku do Swołowa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza