Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o telewizję cyfrową w regionie koszalińskim

Artur Kostecki [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Radek Koleśnik
Żeby odbierać sygnał, wystarczy bowiem zwykła antena, ale odbiornik musi mieć dekoder MPEG 4.
Żeby odbierać sygnał, wystarczy bowiem zwykła antena, ale odbiornik musi mieć dekoder MPEG 4.
Nasza wczorajsza informacja o możliwości odbioru telewizji cyfrowej z nadajników naziemnych w regionie koszalińskim, spotkała się ze sporym odzewem Czytelników. I słusznie.

Temat jest ważny i dotyczy wielu odbiorców.

Przypomijmy, że w regionie koszalińskim rozpoczęły się właśnie testy naziemnej telewizji cyfrowej. Na stałe programy w nowej jakości będziemy mogli oglądać od 1 sierpnia.

Co nam daje telewizja cyfrowa? Po pierwsze lepszą jakość obrazu i dźwięku, po drugie - mamy do dyspozycji paczkę popularnych kanałów za darmo (TVN, TVN7, Polsat, Polsat Sport News, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2), po trzecie - dodatkowe usługi.

Nadajnik naziemnej telewizji cyfrowej dla naszego regionu stoi w Gołogórze, czyli tam skąd większość z nas odbiera sygnał. Nie trzeba więc kręcić anteną, bo ona już jest nastawiona na Gołogórę.

Wszystko rozbija się o telewizor. Żeby odbierać sygnał, wystarczy bowiem zwykła antena, ale odbiornik musi mieć dekoder MPEG 4. Takie telewizory dostępne są na rynku od dwóch lat. Właściciele starszych odbiorników, które nie mają możliwości odbierania cyfrowego sygnału, będą musieli kupić specjalny dekoder. Jego cena rozpoczyna się od 150 złotych. Do dekodera wystarczy tylko podłączyć kabel antenowy.

Nowinka technologiczna w regionie spotkała się z zainteresowaniem, ale też wątpliwościami ze strony Czytelników. Otrzymaliśmy wiele pytań w tej sprawie. O przybliżenie tematu poprosiliśmy Waldemara Sromka z firmy TP Emitel, która zajmuje się obsługą i instalacją nadajników. Podparliśmy się również praktyczną broszurą TP Emitel, dotyczącą cyfryzacji.

- Jak odbierać naziemną telewizję cyfrową? - Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest dekoder. W najnowszych odbiornikach telewizyjnych jest on wbudowany w urządzeniu. W przypadku starszych telewizorów konieczne jest zakupienie zewnętrznego dekodera. Urządzenie instaluje się pomiędzy anteną (instalacją antenową), a odbiornikiem telewizyjnym. Do odbioru telewizji cyfrowej stosuje się takie same anteny na pasmo UHF, jak do odbioru telewizji analogowej. Zalecane jest stosowanie anten wieloelementowych i w miarę możliwości rezygnacja ze wzmacniaczy antenowych. Anteny pokojowe mogą być stosowane tylko w miejscach o dużym natężeniu sygnału. Antenę należy skierować na najbliższy obiekt nadawczy emitujący telewizję cyfrową, a następnie zaprogramować odbiornik, zgodnie z instrukcją użytkownika, na odbiór kanałów cyfrowych.

- Jak sprawdzić, czy nasz telewizor jest wyposażony w dekoder MPEG4? Gdzie jest taka informacja? Na telewizorze, w instrukcji obsługi? - Na tabliczce znamionowej telewizora takiej informacji nie znajdziemy. Powinna być w instrukcji obsługi. Jeżeli kupujemy nowy telewizor i chcemy sprawdzić, czy możemy odbierać telewizję cyfrową to przede wszystkim należy o to zapytać sprzedawcę.

- Czy to prawda, że nie wszystkie nowe telewizory mają wbudowany dekoder MPEG4? - Prawda. Trzeba o to pytać. Co ważne, sprzedawca ma obowiązek poinformować nas o tym fakcie. Od niego dowiemy się, że dany odbiornik nie ma wbudowanego dekodera i dodatkowo będziemy musieli podpisać dokument potwierdzający, że mamy świadomość, iż kupujemy telewizor, który nie jest wyposażony w dekoder. Jeśli sklep tego nie zrobi, grozi mu kara finansowa w wysokości do 5 tysięcy złotych.

- A co z abonentami sieci kablowych lub satelitarnych? - Dla osób, które mają kablówkę, naziemna telewizja cyfrowa jest po prostu dodatkową możliwością odbierania telewizji. Nie wpływa to na ich dotychczasową ofertę. Aby odbierać cyfrowy sygnał z nadajników naziemnych, trzeba w takim przypadku kupić antenę. Poza tym wszystkie platformy satelitarne oraz rosnąca liczba operatorów kablowych, zapewniają swoim widzom sygnał cyfrowy. W przypadku odbioru analogowej telewizji kablowej, to operator zapewnia sygnał. W związku, z tym wyłączenie analogu nie będzie miało wpływu na odbiór. Nie mniej jednak, nowoczesne dekodery platform satelitarnych wyposażone są w tunery umożliwiające także odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. W tym celu trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, lub skontaktować z operatorem.

- Gdzie zainstalować antenę? Postawić ją na telewizorze, czy umocować na balkonie? - Trzeba zastosować zasadę prób i błędów. Należy sprawdzić, gdzie sygnał jest najlepszy. Wiadomo, że im wyżej tym lepiej. Czasami wystarczy jednak antena stojąca w pokoju.

- Czy w bardzo starych odbiornikach telewizyjnych, np. Rubin, czy Jowisz też można odbierać sygnał cyfrowy? - Tak. Konieczne jest tylko kupno dekodera MPEG4 i sprawdzenie, czy nasz Rubin ma odpowiednie wejścia do podłączenia dekodera.

- Jak podłączyć taki dekoder? - Bardzo prosto. Instrukcja obsługi jest dołączona do każdego urządzenia. Najprościej rzecz ujmując antenę podłączamy do dekodera, a dekoder do telewizora.

- Jak znaleźć nowe kanały cyfrowe w telewizorze? - Zazwyczaj tak, jak na początku użytkowania stroiliśmy odbiornik. Włączamy funkcję szukania kanałów. Telewizor automatycznie jest znajduje.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza