Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytanie o religię w szkołach w Słupsku. Dyrektorzy chcą mniej godzin

Redakcja
Zdaniem dyrektorów dwie godziny religii w szkołach to za dużo przy podwójnym naborze
Zdaniem dyrektorów dwie godziny religii w szkołach to za dużo przy podwójnym naborze Łukasz Capar
Tłok w szkołach ponadpodstawowych spowodowany reformą oświaty może w części rozładować redukcja liczby godzin lekcyjnych z religii. Na zmianę musi się jednak wcześniej zgodzić kuria.

Szkoły ponadpodstawowe przygotowują się do przyjęcia większej liczby uczniów od września tego roku, kiedy to do szkół tych ruszą jednocześnie absolwenci III klas gimnazjów oraz VIII klas ośmioletnich szkół podstawowych. Taki układ znacznie zwiększy liczbę uczniów, a w oficjalnych dokumentach ratusza mówi się o podwójnym roczniku i możliwości dostosowania bazy oświatowej. Właśnie podwójny rocznik jest jednym z argumentów za przenosinami słupskiego „ekonomika” do budynku po wygaszanym do sierpnia Gimnazjum numer 2, o czym już pisaliśmy.

Przenosiny nie są jedynym remedium. W grę wchodzi też zmiana liczby godzin religii z dwóch na jedną tygodniowo. Wystąpienie w tej sprawie wpłynęło niedawno do słupskiego ratusza. W odpowiedzi udzielonej przez ratusz czytamy, że większość dyrektorów szkół uważa, że istnieje uzasadniona konieczność wystąpienia z takim wnioskiem do kurii koszalińsko-kołobrzeskiej, która ma ostateczny głos w tej sprawie.

- Stanowisko dyrektorów wynika z dużej liczby zajęć szkolnych w ramach planów nauczania, zwiększenia liczby oddziałów w wyniku przekształceń szkół oraz podwójnego naboru do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020 - precyzuje Anna Sadlak, dyrektor wydziału edukacji ratusza.

W szkołach, dla których miasto Słupsk jest organem prowadzącym, zatrudnionych jest łącznie 50 nauczycieli katechetów, w tym 26 świeckich i 24 katechetów duchownych. Tygodniowy koszt wynagrodzenia tych nauczycieli wynosi 46 956,45 zł brutto i jest to finansowane ze środków pochodzących z subwencji oświatowej.

Z danych udostępnionych przez ratusz wynika, że w szkołach podstawowych na lekcje religii uczęszcza zdecydowana większość uczniów. W przypadku SP 2 to 97,1 proc., SP5 91,9 proc, a SP1 - 78 proc. W I LO ta wartość wynosi 80,1 proc., a w II LO 74 proc. W IV LO i w „ekonomiku” na religię chodzi co drugi uczeń, a w „budowlance” co czwarty.

Z podobnym zapytaniem do władz stolicy zwróciła się ostatnio Agata Diduszko--Zyglewska, radna Warszawy, związana z wydawnictwem „Krytyki Politycznej” i „Gazetą Wyborczą”. Tamtejszy ratusz ma przypilnować, aby religia w szkole odbywała się przed lekcjami lub po.

Zobacz także: Migracje Zarobkowe. Z kraju wyjedziemy za minimum 3 tys zł netto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza