Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta zdecydowała. Będzie pomnik Jana Olszewskiego w Słupsku

olo
Sesja Rady Miasta w Słupsku.
Sesja Rady Miasta w Słupsku. Krzysztof Piotrkowski
Nie wystarczył sprzeciw szefa klubu PO w Radzie Miasta Słupska. Pomysł radnych PiS na uhonorowane Jana Olszewskiego przegłosowano na środowej sesji.

Bez obrad komisji, konsultacji społecznych za to z pięciostronicowym uzasadnieniem. W środę radni pochylili się nad projektem uchwały zaproponowanym nagle przez radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości. Mowa o pomyśle uhonorowania Jana Olszewskiego, premiera, publicysty, prawnika, działacza i żołnierza Szarych Szeregów, którego pomnik miałby stanąć na terenie Parku Powstańców Warszawskich.

- Jeśli chcemy upamiętniać kogokolwiek to najlepiej przez aklamację - podnosił na chwilę przed głosowaniem w tej sprawie Jan Lange, przewodniczący klubu PO w radzie. - Przynajmniej jeśli mamy budować pomniki. Co zrobił PiS? Nic. Nie powiadomił radnych, przewodniczącej. Takie ma odgórne wzorce, że robi się tak na kolanie i w nocy. Jednak zlekceważyć społeczeństwo to nieporozumienie. Nie widzę też opinii mecenas Skowrońskiej, która razem z Olszewskim broniła opozycjonistów - podnosił.

Radnemu nie podobało się, że w sążnistym uzasadnieniu do uchwały obszernie sięgnięto do historii rodziny byłego premiera. Zaznaczył, że będzie głosować przeciw. Tak też się stało. Na nie był zresztą jedyny. Klub PO wstrzymał się od głosu.

- To bardzo miło, że pan Lange odwołuje się do autorytetu mecenas Anny Boguckiej-Skowrońskiej, ale nie za bardzo widzę, że przy procedowaniu uchwał powinniśmy powoływać konsylium historyków czy osoby zasłużone - podnosił radny Paweł Skowroński. - Jesteśmy radą miejską i to my mamy się wypowiadać, a nie kto inny. Ja będę głosował za propozycją klubu PiS. Moim zdaniem Olszewski zasłużył na upamiętnienie.

Za opowiedziało się 14 z 22 radnych. Budowa pomnika Jana Olszewskiego nie obciąży miejskiego budżetu. Realizacja budowy pomnika ma nastąpić po uzyskaniu przez ratusz dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie, w rodzinie kolejarskiej związanej ideowo z PPS. W 1943 r., jako nastolatek, wstąpił do Szarych Szeregów, później był łącznikiem w powstaniu warszawskim. W roku 1953 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie PRL działał w opozycji demokratycznej i pełnił rolę obrońcy w procesach politycznych.

Działał także jako polityk - założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, jedyne, które twardo stawiało postulat wyzwolenia Polski spod wpływów ZSRR. W 1976 r. Olszewski brał również udział w tworzeniu Komitetu Obrony Robotników, czynnie współtworzył „Apel do społeczeństwa i władz PRL”. W latach 1980-1981 r. był doradcą Komisji Krajowej „Solidarności” i Zarządu Regionu Mazowsze.

W latach 1991-1992 Jan Olszewski sprawował funkcję Prezesa Rady Ministrów. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji, założycielem i przewodniczącym Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski. W przełomowym okresie 1989–1991 i 2005–2006 był członkiem Trybunału Stanu, a w latach 2006–2010 Doradcą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Odznaczony Orderem Orła Białego.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza