MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w sprawie stóp procentowych. „Decyzja nie jest zaskoczeniem ". Co z ratami kredytów?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Konsensus rynkowy nie dawał szans na obniżkę stóp procentowych. Zdaniem prezesa Adama Glapińskiego, inflacja osiągnie cel w przeciągu najbliższych dwóch lat, choć jednocześnie podkreślił podczas poprzedniej konferencji, że spadek inflacji będzie w tym roku wolniejszy niż w roku poprzednim.
Konsensus rynkowy nie dawał szans na obniżkę stóp procentowych. Zdaniem prezesa Adama Glapińskiego, inflacja osiągnie cel w przeciągu najbliższych dwóch lat, choć jednocześnie podkreślił podczas poprzedniej konferencji, że spadek inflacji będzie w tym roku wolniejszy niż w roku poprzednim. Adam Jankowski/ Polska Press
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała po raz pierwszy w 2024 roku w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami rynkowymi, pozostały one na niezmienionym poziomie. – Taki scenariusz uwzględniały też rynki w obecnej wycenie kursy złotego – komentuje analityk Łukasz Kovanda. Zdaniem ekspertów obecny poziom stóp procentowych utrzyma się przynajmniej do marca, kiedy to zostanie opublikowana nowa projekcja inflacji.

Spis treści

RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych

To trzeci miesiąc z rzędu, kiedy Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Oznacza to, że cykl zatrzymał się na poziomie 5,75 po dwóch ruchach o łącznie 100 pb. Zdaniem ekspertów, na pierwszą zmianę poczekamy do wiosny, ponieważ dopiero wtedy rozwiana powinna zostać niepewność dotycząca zamierzeń nowego rządu i ich wpływu na tendencje cenowe w świetle nowej projekcji inflacyjnej.

– Zgodnie z naszym scenariuszem bazowym, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Taki scenariusz uwzględniały też rynki w obecnej wycenie kursy złotego – komentuje Łukasz Kovanda, główny analityk ProStrem. – RPP nie widzi impulsów, aby obniżyć teraz stopy procentowe. Nowy rząd pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska zwiększa deficyt, który w tym roku wyniesie ponad 5 proc. PKB, co oznacza większy deficyt niż planował poprzedni rząd. To nieco zwiększa presję inflacyjną w polskiej gospodarce – dodaje.

Dzisiejsza decyzja nie jest zaskoczeniem pomimo ostrego i nieoczekiwanego spadku inflacji na koniec 2023 r. – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. – Najbliższym możliwym terminem wznowienia cyklu luzowania jest marzec, niemniej bardziej prawdopodobne wydaje się, że nastąpi to dopiero pod koniec br. – dodaje.

– Członkowie RPP w tym prof. Glapiński wielokrotnie wskazywali, że nie ma co liczyć na zmiany stóp procentowych do marca, kiedy to pojawi się kolejny raport o inflacji. Raport listopadowy wskazuje na umiarkowany spadek inflacji w tym roku i sięgnięcie zakresu celu inflacyjnego na koniec 2025 roku. Jeśli marcowy raport utrzyma obecną trajektorię spadku dynamiki cen lub nawet pokaże szybszy powrót do celu, wtedy obniżki stóp procentowych powinny pojawić się w dalszej części tego roku – przyznaje z kolei Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB.

Z drugiej strony Stajniak zwraca uwagę na fakt, że bank centralny może w większym stopniu zwracać uwagę na politykę fiskalną nowego rządu. – Jeśli uzna ją za nadmiernie inflacyjną, nie można wykluczyć utrzymania stóp procentowych przez dłuższy czas – dodaje.

Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po majowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

 • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
 • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
 • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
 • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
 • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
 • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
 • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
 • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
 • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
 • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
 • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

– Szef RPP wskazywał również, że NBP działa w tym momencie w podobnym trybie jak EBC oraz Fed, czyli w pełni analizuje nadchodzące dane i podejmuje decyzje na ich podstawie. Wobec tego dalszy spadek inflacji lub obniżki stóp w największych bankach centralnych na świecie mogłyby skłonić RPP do wznowienia obniżek – zauważa ekspert.

– Może zatem okazać się, że przy spadającej inflacji RPP wciąż będzie czekać na uzyskanie pełnego obrazu zmian w polityce fiskalnej i ich wpływu na presję cenową. Zanim znaki zapytania zostaną w pełni rozwiane, dynamika CPI zacznie rosnąć, stając na drodze wznowieniu luzowania. W tym świetle zakładamy na 2024 r. co najwyżej jedną obniżkę stóp procentowych. Za jej bardziej prawdopodobny termin postrzegamy końcówkę roku – dodaje Sawicki.

Co z ratami kredytów?

Pomimo tej stabilizacji, raty niektórych kredytów hipotecznych wzrosną, a inne spadną. Będzie to wynikać z faktu, że oprocentowanie zmienne kredytów hipotecznych oparte jest o stawki WIBOR, które ulegały zmianom w ostatnich miesiącach – wskazuje w przesłanym komentarzu Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Zdaniem analityka, na znaczący spadek raty mogą liczyć ci, którzy mają kredyt odnoszący się do stawki WIBOR 6M i którzy w najbliższym czasie będą mieli aktualizację oprocentowania. – Taka aktualizacja odbywa się raz na 6 miesięcy. Jeśli ktoś ma obecnie aktualizację oprocentowania, to do jego oprocentowania zostanie zastosowana stawka wynosząca 5,82 proc., podczas gdy dotychczas było to 6,94 proc. W rezultacie rata kredytu na kwotę 400 tys. zł, na 30 lat, udzielonego w listopadzie 2020 r., spadnie z 3 199 zł do 2 903 zł – wylicza.

Raty po aktualizacji wciąż będą dużo wyższe niż w początkowym okresie spłaty.
Pomimo stabilizacji, raty niektórych kredytów hipotecznych wzrosną, a inne spadną, ponieważ oprocentowanie zmienne kredytów hipotecznych oparte jest o stawki WIBOR, które ulegały zmianom w ostatnich miesiącach.

expander

Natomiast raty kredytów opartych o WIBOR 3M nieznacznie wzrosną. Trzy miesiące temu ta stawka wynosiła 5,7 proc., a obecnie to 5,87 proc. – W przypadku kredytu na kwotę 400 tys. zł, na 30 lat, udzielonego w listopadzie 2020 r., rata wzrośnie z 2 866 zł do 2 910 zł. Wzrost więc będzie niewielki i wyniesie 44 zł – podaje.

Jednocześnie Sadowski podkreśla, że w obu przypadkach raty po aktualizacji wciąż będą dużo wyższe niż w początkowym okresie spłaty. Dla przykładu w przypadku kredytu opartego w WIBOR 6M pierwsza rata wynosiła 1 566 zł, a najbliższe raty będą wynosiły 2 903 zł.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po styczniowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok

Plan posiedzeń RPR na 2024 rok:

 • luty 6-7 (wtorek-środa)
 • marzec 5-6 (wtorek-środa)
 • kwiecień 3-4 (środa-czwartek)
 • maj 8-9 (środa-czwartek)
 • czerwiec 4-5 (wtorek-środa)
 • lipiec 2-3 (wtorek-środa)
 • sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3-4 (wtorek-środa)
 • październik 1-2 (wtorek-środa)
 • listopad 5-6 (wtorek-środa)
 • grudzień 3-4 (wtorek-środa)

Ekspertka: Zainteresowanie programem „Bezpieczny Kredyt 2%”przerosło wszelkie oczekiwania

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w sprawie stóp procentowych. „Decyzja nie jest zaskoczeniem ". Co z ratami kredytów? - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza