Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada zgadza się na osiedle domków w Słupsku, ale pyta o estetykę

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Rada Miasta Słupska zgodziła się w środę na budowę ponad setki domów w rejonie ulicy Szpilewskiego. Na niespełna czterech hektarach deweloper zamierza zmieścić 180 lokali. Choć dopięto formalności, to padło pytanie estetykę zabudowy.

Rada zgodę na lokalizację inwestycji przy ul. Szpilewskiego podjęła ponownie. Poprzednia decyzja z listopada ubiegłego roku miała być obciążona wadą prawną. Chodziło o powierzchnię, która przekraczała cztery hektary, co wiązałoby się z procedurą środowiskową. Dziś inwestycja obejmuje 3,95 ha, na której zgodnie z założeniami znajdzie się 116 domów.

- I około 180 lokali mieszkalnych w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej - tłumaczył radnym Marcin Palacz, z UM Słupsk. - Koncepcja urbanistyczna pozwala na kompleksowe zagospodarowanie terenu. Projekt zakłada czytelny ład przestrzenny - podkreślił dodając, że zgoda rady pozwoli na zatrzymanie w mieście bądź sprowadzenie kolejnych mieszkańców.

Komisja gospodarki komunalnej przeanalizowała projekt. Zastrzeżeń nie było.

- Zwróciliśmy jednak uwagę, aby patrzeć na estetykę, w szczególności przy zabudowie jednorodzinnej, gdzie powstają trochę dziwne twory - mówił jej szef Jan Lange, wskazując na zwartą zabudowę osiedli w podsłupskiej Kobylnicy. - To samo może powstać i u nas. Dziś źle odbieramy szarość i jednolitość blokowisk. Zwróćmy uwagę na to, aby nasze wnuki nam tego nie wytykały.

Radny zauważył, że nie chodzi tylko o to, aby jak największą liczbę mieszkańców i zysk dewelopera. Wtórował mu przy tym Bogusław Dobkowski, który porównywał ciąg domów z ul. Dmowskiego z tymi z rejonu ul. Banacha i Legionów.

Wycinka drzew na zlecenie dewelopera jest legalna.

Deweloper wycina drzewa pod budowę osiedla. Miasto skontrolo...

- Będziemy rozmawiać z przedstawicielami firm deweloperskich o tym, w jaki sposób mogliby uwzględnić te sugestie - przekonywała Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. - Nie zwalniamy z pewnych wymogów, ale też myślę, że nie będziemy też tworzyć przeszkód.

Przypomnijmy, że w styczniu padł rekord, jeśli chodzi o wydanie liczby pozwoleń na budowę, w ramach których powstanie w sumie 1315 nowych mieszkań. Liczba ta, nie tylko w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, oznacza osiągnięcie najlepszego wyniku z miasta na prawach powiatu, ale też w wartościach bezwzględnych oznacza, że Słupsk osiągnął wynik wyższy niż w miastach takich jak Wrocław (556 mieszkań), Warszawa (893 mieszkań), Poznań (808 mieszkań) i Gdańsk (364 mieszkania).

Rada zgadza się na osiedle domków w Słupsku, ale pyta o estetykę

Tylko na osiedlu Zachód obok ponad setki domków wybudowanych zostanie kilkanaście nowych bloków. Zmusza to miasto do rozbudowy infrastruktury towarzyszącej. Z pieniędzy w ramach rekompensat za tarczę antyrakietową zmodernizowana ma zostać ulica Zauchy, Szpilewskiego, Grechuty wraz z budową dróg dojazdowych (Przybory, Kaczmarskiego, Ordonówny, Nalepy).

Łatwy dojazd to nie wszystko. W środę radni przegłosowali też zapowiadane zmiany w Zespole Szkół Sportowych przy ul. Zaborowskiej. Od września do gry wróci w tym miejscu SP16, która ma odciążyć sąsiednią SP10.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza