Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radar burzowy na lato 2021: Ekstremalne zjawiska: burze, trąby powietrzne. grad, tornada. Sprawdź, gdzie jest burza MAPA 24.06

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Radar burz ONLINE. Sprawdź
Radar burz ONLINE. Sprawdź archiwum
Synoptycy zapowiadają, że tegoroczne lato będzie burzowe. Mogą występować gwałtowne zjawiska atmosferyczne takie jak burze, tornada a nawet trąby powietrzne. Według wstępnych prognoz na lato 2021 może także spaść grad oraz silniej powiać. Czy powinniśmy przyzwyczaić się już do gwałtownych zjawisk atmosferycznych w miesiącach letnich.

To rzadkość: tym razem wyliczenia modeli CFS i ECMWF, na których opiera się długoterminowa prognoza pogody na lato 2021 dla Polski i Europy, są zbliżone, co może wskazywać na większe niż zwykle prawdopodobieństwo sprawdzenia się. Co nas czeka latem tego roku? Poza wszystkim trochę strachu.

Temperatura i opady mają być w pobliżu normy. Dni upalnych będzie zdecydowanie mniej niż umiarkowanych i chłodnych. Okresy z temperaturą 30 i więcej stopni będą krótkotrwałe i o małym zasięgu. Suma opadów poniżej normy. Ale ma być gwałtownie. Burze mogą być miejscami niezwykle silne, z nawalnym deszczem, a nawet gradem. Kilka razy wystąpi trąba powietrzna zwana tornadem.

Warto mieć się na baczności i śledzić przewidywania synoptyków, żeby załamanie pogody nie zastało nas z dala od schronienia, np. w górach czy na oddalonej, dzikiej plaży.

Gdzie najlepiej szukać prognoz i ostrzeżeń?

  • accuweather.com
  • skyradar.pl
  • meteo.imgw.pl

Pogoda na lato 2021: amerykańska prognoza ostrzega

Z prognozy serwisu AccuWeather wynika, iż lato przyniesie częste burze i ulewy, które będą się przeplatać z upałami, co zresztą jest charakterystyczne dla ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Według synoptyków z Accuweather kapryśne tegoroczne lato przyniesie w Polsce:

  • temperatury maksymalne w granicach 21-26 st. C,
  • niewiele dni upalnych,
  • okresy „niespokojnej pogody”, w tym niszczące burze i ulewy, z tornadami włącznie.

Komunikaty IMGW mają trzy stopnie: najgorszy jest 3. Przewiduje nie tylko zakłócenie naszej aktywności zawodowej czy turystycznej, lecz zjawiska o silnym, groźnym przebiegu.

Jak samemu przechytrzyć burzę

Burzę często zwiastuje upał. Chmury, którym towarzyszą wyładowania atmosferyczne, to Cumulonimbusy – z daleka chmura taka kształtem przypomina kowadło, grzyb lub wieżę, ma wysokość 10-16 km i szerokość 8 km, poprzedza ją chłodny, wilgotny wiatr.

Piorun dosięga 4 razy częściej mężczyzn niż kobiety. Prawdopodobnie dlatego, że unikają one ryzyka i np. nie wychodzą na zewnątrz w czasie burzy czy nawet wobec jej zapowiedzi.

A co z piorunami?

  • Nie wychodź z domu, zamknij okna i drzwi, wyłącz urządzenia elektryczne z sieci, a gdy burza zastanie cię na zewnątrz, unikaj otwartej przestrzeni, nie chroń się przed deszczem pod samotnymi drzewami, nie zbliżaj się do słupów i wody.
  • A jeśli kogoś trafi piorun? Ofiara nie kumuluje ładunku i nikogo nie porazi. Ułóż ją na boku, okryj, osłoń rany oparzeniowe opatrunkiem z apteczki samochodowej i wezwij pomoc. Jeśli ofiara nie oddycha, zastosuj sztuczne oddychanie, a w braku tętna – resuscytację (30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy, nie ustawaj do przyjazdu pogotowia).

Polskie tornada: pamiętny lipiec 2020

„To było standardowe amerykańskie tornado” – na gorąco komentowało Meteo Kołobrzeg trąbę powietrzną w Ustroniu Morskim. Prędkość wiatru 200 km/h. W skali Fujity-Pearsona (F0-F5) moc żywiołu oceniono na górne F1 lub F2. Trąba zostawiła charakterystyczną ścieżkę zniszczeń znacznych.

Na mapie European Severe Weather Database (Europejska Baza Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych) jest duże zagęszczenie czerwonych trójkącików – to polskie tornada od początku XXI w. do 2020 r. Najbardziej czerwono jest w pasie przymorskim, z tym że tu tornada mają najczęściej postać trąb wodnych, bo występują nad akwenem.
IMGW stawia sprawę brutalnie, ale jasno: pod względem intensywności i zniszczeń najbardziej narażone są województwa: śląskie, opolskie, małopolskie, świętokrzyskie, łódzkie i mazowieckie. Tornada w tych rejonach osiągały już poziom F2, F3 a nawet F4 w skali Fujity-Pearsona!

Eksperci IMGW: częstotliwość gwałtownych zjawisk atmosferycznych, w tym trąb powietrznych, będzie w Polsce wzrastać.

Gdzie gdzie jest burza - radar burzowy LIVE. Ostrzeżenia IMGW

Sprawdzaj na bieżąco mapy pogodowe, oraz ostrzeżenia IMGW. Oto kilka przydatnych linków. Sprawdzisz na nich w czasie rzeczywistym, w jakim miejscu są wyładowania atmosferyczne, w jakim kierunku przemieszczają się burze [radar burzowy live, radar opadów, ostrzeżenia pogodowe]:

Stopnie ostrzeżeń meteo.

  • 1 stopień. Przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu zjawisk mogących powodować straty oraz zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się utrudnień w ruchu, zakłóceń imprez plenerowych lub ich odwołania. Zalecana ostrożność.
  • 2 stopień. Przewiduje zjawiska powodujące duże straty oraz zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się silnych zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność.
  • 3 stopień. Przewiduje groźne zjawiska powodujące bardzo duże szkody lub o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska uniemożliwią działalność. Zachowaj najwyższą ostrożność, często śledź komunikaty.

Piorun dosięga cztery razy częściej mężczyzn niż kobiety. Prawdopodobnie dlatego, że kobiety unikają zachowań ryzykownych, a do takich należą wychodzenie na zewnątrz w czasie burzy czy nawet wówczas, gdy prognoza jej nie wyklucza.

Jak pomóc porażonemu piorunem

Przede wszystkim nie obawiaj się: ofiara nie kumuluje ładunku elektrycznego i nikogo nie porazi.

Wezwij pomoc, sprawdź oddech i puls poszkodowanego. Jeśli są wyczuwalne, ułóż go na boku i okryj. Osłoń rany oparzeniowe jałowym opatrunkiem z apteczki samochodowej.

Jeśli porażony nie oddycha, zastosuj sztuczne oddychanie, a w przypadku niewyczuwalnego tętna – resuscytację (na przemian 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy). Nie ustawaj do przyjazdu pogotowia.

Gdzie jest burza? Mapa burzowa i Radar burzowy online. Pogoda w Polsce 11.06.2019

  • w związku z upałami ogranicz przebywanie w pełnym słońcu, pij dużo niegazowanej wody i unikaj wysiłku fizycznego
  • w przypadku burz i opadów gradu nie wychodź z domu, zamnknij okna i drzwi, wyłącz urządzenia elektryczne z sieci, a gdy burza zastanie cię na zewnątrz, unikaj otwartej przestrzeni, nie chroń się przed deszczem pod samotnymi drzewami, nie zbliżaj się do słupów i wody

Ostrzeżenia IMGW dla Polski - SPRAWDŹ czy w twoim regionie będzie burza. www.pogodynka.pl/ostrzezenia

Słońce znajdzie się nad Zwrotnikiem Raka dziś siedem minut po godzinie 12. O tej porze zacznie się więc u nas lato. Dzień będzie najdłuższy, a noc najkrótsza. Kiedy mają pojawić się burze? Czytaj na kolejnych slajdach --->Zobacz także: Koszalin: Konferencja dotycząca wakacji w Koszalinie

IMGW ostrzega: Dzisiaj gwałtowna zmiana pogody! [radar, mapa...

Jak się zachować w trakcie burzy? Większość z nas pamięta o odłączeniu urządzeń elektronicznych i o tym, aby nie stawać pod drzewem. Co jednak w wypadku, gdy burza zastanie nas podczas kąpieli w jeziorze lub podczas wycieczki rowerowej? Sprawdź w galerii, czy wiesz jak zachować się w wypadku niebezpieczeństwa ---->

Zasady postępowania w czasie burzy: dzięki tym regułom przet...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Radar burzowy na lato 2021: Ekstremalne zjawiska: burze, trąby powietrzne. grad, tornada. Sprawdź, gdzie jest burza MAPA 24.06 - Głos Koszaliński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza