Radary w Ustce mogą odstraszać turystów

Bogumiła Rzeczkowska bogumila.rzeczkowska@mediaregionalne.pl
Radary w Ustce mogą odstraszać turystów
Radary w Ustce mogą odstraszać turystów Archiwum
Urząd Morski w Gdyni nie zmienił planów postawienia na plaży zachodniej w Ustce radarów. Podobno mają być mniejsze, niż zapowiadano. Szykuje się rozprawa społeczna.

O groźbie postawienia ogromnych radarów w zachodniej części usteckiego portu pisaliśmy w lipcu. Teraz w Ustce sprawa odżyła, bo w tym tygodniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wydała kolejną opinię w tej sprawie. Korzystną dla inwestora. Złą - dla mieszkańców.

Temat postawienia radarów w Ustce ma już kilka lat. Wcześniej jednak myślano o budowie "tylko" 30-metrowego olbrzyma. Burmistrz Ustki już nawet wydał pozytywną decyzję środowiskową, ale zamiar inwestora nabrał gigantycznego rozmachu, gdy przypłynęły unijne pieniądze. Po zmianie projektów procedura rozpoczęła się od nowa. W planach powstały dwa radary: mniejszy 20-metrowy na strunobetonowej wieży i prawie 45-metrowy żelbetowy kolos. Oba z antenami o długości około sześć metrów i zasięgu: mniejszy pięć km, a większy około 30 km.

Zobacz także: Ostry protest mieszkańców Ustki przeciw radarom

Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, współpracujący z innymi urzędami i morską służbą ratowniczą. W październiku 2011 roku podpisał umowę z konsorcjum firm: Alcatel-Lucent Polska Sp. z o.o. i Indra Sistemas S.A. na "Zaprojektowanie i wykonanie Krajowego Systemu Bezpieczeństwa Morskiego Etap I". To oznacza, że na Wybrzeżu pojawią się 24 różne cywilne obiekty - radary, stacje meteorologiczne i łączności dla ratownictwa morskiego. Midzy innymi Hel, Władysławowo, Łeba, Ustka, Darłowo, Kołobrzeg będą zintegrowane w KSBM. Słowem: instalacje mają służyć bezpieczeństwu morskiemu, ratownictwu, nawigacji, komunikacji, ekologii i obserwacji portu.

Na całą inwestycję przeznaczono ponad sto milionów złotych. Jedna wieża radarowa to koszt 300-500 tysięcy złotych. W Ustce instalacje mają zostać rozmieszczone przy ul. Westerplatte 19 na działce Urzędu Morskiego przy budynku obchodu ochrony wybrzeża.

Tymczasem Ustka od początku protestuje. Ratusz tłumaczy, że radary na ludzi działają psychicznie, bo są kojarzone ze źródłem najgorszych chorób, więc skutecznie odstraszą turystów i kuracjuszy. Burmistrz Jan Olech podpowiadał nawet inwestorowi, by przesunął lokalizację obiektów w kierunku zachodnim, za trzecie molo, gdzie na poligonie i w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej jest dużo miejsca.
Dzisiaj już wiadomo, że lokalizacja w porcie wydaje się być przesądzona.

Zobacz także: Obok plaży zachodniej w Ustce staną dwa radary

- Poligon nie wypalił. Jednak Ustka, ale w innej wersji i w innym zakresie. Obiekty będą mniejsze- mówi Jan Młotkowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. oznakowania nawigacyjnego, który jest pełnomocnikiem ds. realizacji projektu KSBM. - Jednak na razie niewiele się dzieje. Wykonawca jest na etapie tworzenia projektu.

- Nic nie wiem na temat zmiany koncepcji - dziwi się Marek Kurowski, naczelnik wydziału infrastruktury komunalnej i ochrony środowiska w usteckim ratuszu, gdzie toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Tak dzieje się zawsze w przypadku przedsię-wzięcia, które może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Decyzję środowiskową wydaje burmistrz po zasięgnięciu opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

- Mamy dwie opinie RDOŚ. Pierwsza jest neutralna. Druga, która wpłynęła dwa dni temu, generalnie mówi o tym, że nie ma przeszkód w budowie radarów. Naczelnik tłumaczy, że druga opinia powstała po protestach społecznych. A tych wpłynęło sporo.

- Kilka było od indywidualnych osób, ale stowarzyszenia zebrały kilkaset podpisów - mówi Marek Kurowski. - Przeciwnicy radarów wskazywali głównie na szkodliwość, uciążliwość, zeszpecenie i ponuractwo krajobrazu. RDOŚ wówczas zażyczył sobie, by burmistrz ustosunkował się do tych protestów. Jednak to burmistrz wydaje decyzję. Wszystko wskazuje na to, że będzie ona negatywna dla inwestycji, więc prawdopodobnie inwestor nas pozwie.

Niezależnie od ewentulanych procesów sądowych miasto planuje przeprowadzić własną rozprawę, którą dopuszcza prawo administracyjne.

- Zrobimy tak prawie na sto procent - zapowiada Kurowski. To rozprawa społeczna. Spotkamy się w ratuszu: my, inwestor, mieszkańcy i publicznie będziemy rozważać wszystkie argumenty za i przeciw.
Jan Młotkowski już we wcześniejszych rozmowach z nami nie ukrywał swoich obaw co do lokalizacji radarów. Przypomnijmy więc jego słowa: - Procedura przewiduje udział społeczeństwa. Jeśli mieszkańcy zaprotestują, nie wiem, gdzie je postawię.

Wideo

Komentarze 38

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Smerf Maruda
Mam pytanie? Ciekawe kiedy ktoś ostatnio porządnie po mordzie nie dostał?

No co ty,
jestem przeciwny rozwiązaniom siłowym,
każdy, co zrobi coś złego mojemu ulubionemu bezradnemu,
największym śiołmenie wśród usteckich radnych, Włodzimierzu Siudkowi
ma u mnie przechlapane.
g
gosc

Teraz jestem dumny, że na niego nie głosowałem. Mam propozycje może niech radny Siudek się wyprowadzi paręnaście kilometrów za Ustkę i przy swoim domu postawi taki rada, skoro tak za nimi lobbuje.

G
Gość

Mam pytanie? Ciekawe kiedy ktoś ostatnio porządnie po mordzie nie dostał?

S
Smerf Maruda
Miło to usłyszeć, bałem się że zostaną zaproszeni mieszkańcy do ratusza by sobie podyskutować, podczas gdy decyzje i klamki już dawno zapadły. Skoro jest tak jak mówisz, to znaczy że mieszkańcy mają jeszcze jako taki wpływ na przyszłość miasta, a władza nie podejmuje wszystkiego w despotyczny sposób nie bacząc na zdanie mieszkańców. Radary w Ustce po zachodniej stronie to zły pomysł i jestem temu przeciwny. Nie jestem przeciwny stawianiu radarów, ale sprzeciwiam się stawianiu ich w Ustce. Dbamy o wizerunek uzdrowiska, bo taką strategię rozwoju przyjęły nasze władze, radary nie sprzyjają wizerunkowi uzdrowiska i nie wpisują się w jego promowanie. Tyle ode mnie.

Mądrze piszesz , ale mnie najbardziej zdumiewa postawa radnego Włodzimierza Siudka , który lobbował za radarami, oraz nie poparł protestu mieszkańców w głosowaniu na tym spotkaniu

Samobójca ? Nie chce zostać radnym w przyszłej kadencji ?

Czy po prostu zostanie od 1 marca,
nowym I sekretarzem Urzędu Miasta ?
g
gosc

Miło to usłyszeć, bałem się że zostaną zaproszeni mieszkańcy do ratusza by sobie podyskutować, podczas gdy decyzje i klamki już dawno zapadły. Skoro jest tak jak mówisz, to znaczy że mieszkańcy mają jeszcze jako taki wpływ na przyszłość miasta, a władza nie podejmuje wszystkiego w despotyczny sposób nie bacząc na zdanie mieszkańców. Radary w Ustce po zachodniej stronie to zły pomysł i jestem temu przeciwny. Nie jestem przeciwny stawianiu radarów, ale sprzeciwiam się stawianiu ich w Ustce. Dbamy o wizerunek uzdrowiska, bo taką strategię rozwoju przyjęły nasze władze, radary nie sprzyjają wizerunkowi uzdrowiska i nie wpisują się w jego promowanie. Tyle ode mnie.

G
Gość
dobrze że wam latarnie morskie nie przeszkadzają...
radary są potrzebne więc staną, po co szczekać?

Radary są potrzebne ale nie w mieście. Burmistrz zgodnie z wolą mieszkańców wyda negatywną decyzję, więc urząd morski nie będzie mógł postawić radarów. Najwyżej wniesie sprawę do sądu przeciw decyzji burmistrza. Sprawa potrwa kilka lat w czasie, których UE rozliczy Młotkowskiego i spółkę z niewykorzystanych pieniążków i będzie po sprawie. Więc po co szczekasz?
A wszystko przez to, że urzędnicy z urzędu morskiego upierają się przy swoim głupim pomyśle.
S
Smerf Maruda

Zadziwia wielkie zaangażowanie w proteście przeciw radarom,
(które mają powstać obok bunkrów)

pana Szomborga i Gołębiewskiego
Wielkich przeciwników bunkrów , którzy w tym miejscy woleliby coś innego.

S
Smerf Maruda

Radny Siudek,
na wczorajszej komisji Budżetowej znowu lobbował za 40 m radarami w porcie
Wmawiał , że nie ma różnicy pomiędzy montowanymi radarami, a tymi z 1945 roku

~OdłączyćSIĘodWschodu~~ startuj do rady , masz mój głos

O
OdłączyćSIĘodWschodu~

Radary stawiają po zachodniej stronie to większość radnych zgonie zagłosuje za, bo co zachodnia strona jaśnie państwa obchodzi, jakby radary miały być budowane po wschodniej stronie, o jej dopiero byłaby mobilizacja radnych i zaraz pół miliarda paragrafów jakie to złe, szkodliwe i niszczy wizerunek uzdrowiska, a tak co nas jaśnie państwa na włościach obchodzi zachodnia strona miasta, banda emerytowanych trepów ze wschodu jeszcze się ucieszy, że młodym na zachodzie dopiekli i pokazali kto tutaj rządzi, a taki radarek nie u nich im jeszcze stare czasy przypomni i umili emeryturę. Mówiąc młodych mam na myśli ludzi w wieku produkcyjnym, pomijam uczniów, tacy ludzie stanowią większość mieszkańców zachodniej strony, a nie emeryci i renciści jak jest po wschodzie stronie Słupi...

g
gość

Można w poniedziałek zaprotestować o 17-tej w Urzędzie Miasta Ustka

S
Smerf Maruda
Ani tak, ani tak. Wniosek dotyczył protestu przeciw lokalizacji radarów po zachodniej stronie. Radny Siudek po prostu nie poparł protestu, a zwrócił uwagę na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w porcie oraz na zgodność ze strategia rozwoju portu wyposażenia w infrastrukturę regulującą ruch w porcie, a też że nie dalej jak w 2009 roku na takie radary sam burmistrz wyraził zgodę. Radny Siudek po prostu szanuje burmistrza i jego zdanie, ale też wie, podobnie jak burmistrz, że z turystyki niestety nie wyżyjemy i potrzebujemy nowoczesnego portu. Włodzimierz Siudek
G
Gość

Jak ma się budowa radarów przełożyć na lepszy standart życia mieszkańców Panie Radny?
Czy budowa radarów jest możliwa w ośrodkach uzdrowiskowych?
Czy radary są już może wybudowane w Łebie lub w innych kurortach wybrzeża?
Jakie są plany dotyczące zwiększenia przewozów drogą morską z wykorzystaniem portu w Ustce.
Flota rybacka się zmniejsza czy to dlatego potrzeba jest ich budowa?
Czy mając swoje zadanie pomniejsza się przez to szacunek do innej osoby?

W
Włodzimierz Siudek
Jaki ty jesteś głupi. Jasno powiedział, że radary maja stać na każdym wyższym budynku w Ustce i na wszystkich trzech molach, żeby wychwytywały pijanych wczasowiczów.
Ani tak, ani tak. Wniosek dotyczył protestu przeciw lokalizacji radarów po zachodniej stronie. Radny Siudek po prostu nie poparł protestu, a zwrócił uwagę na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w porcie oraz na zgodność ze strategia rozwoju portu wyposażenia w infrastrukturę regulującą ruch w porcie, a też że nie dalej jak w 2009 roku na takie radary sam burmistrz wyraził zgodę. Radny Siudek po prostu szanuje burmistrza i jego zdanie, ale też wie, podobnie jak burmistrz, że z turystyki niestety nie wyżyjemy i potrzebujemy nowoczesnego portu. Włodzimierz Siudek
G
Gość

Sprawdź głosowanie.Kto jak głosował!!!
I oceń kto jest ...

a
arek
Pamiętajmy , że radny Siudek lobbował i głosował za radarami !

Jaki ty jesteś głupi. Jasno powiedział, że radary maja stać na każdym wyższym budynku w Ustce i na wszystkich trzech molach, żeby wychwytywały pijanych wczasowiczów.
Dodaj ogłoszenie