Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni PiS: Chcemy, aby nowe rondo w Słupsku było nazwane imieniem generała Józefa Dowbora-Muśnickiego

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Na poniedziałkowej konferencji prasowej radni z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości wyszli z inicjatywą uchwałodawczą o nadanie imienia generała Józefa Dowbora-Muśnickiego nowemu rondu w mieście.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej radni z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości wyszli z inicjatywą uchwałodawczą o nadanie imienia generała Józefa Dowbora-Muśnickiego nowemu rondu w mieście. Fot. Łukasz Capar
Radni PiS wnoszą o nadanie rondu u zbiegu ulic Riedla i Legionów Polskich imienia generała, który dowodził Powstaniem Wielkopolskim. Argumentują, że będzie mu dobrze w towarzystwie generała Hallera, czy Rozwadowskiego, których nazwiska noszą pobliskie ronda.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej radni z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości wyszli z inicjatywą uchwałodawczą o nadanie imienia generała Józefa Dowbora-Muśnickiego nowemu rondu w mieście.

- W imieniu Klubu Radnych PiS chcemy złożyć na ręce pani przewodniczącej wniosek o nadanie nazwy rondu u zbiegu ulic Riedla i Legionów Polskich imienia generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, szefa naczelnego sztabu Powstania Wielkopolskiego, jedynego powstania, które zakończyło się całkowitym sukcesem Rzeczypospolitej - mówi Jacek Szaran, radny PiS. - Dzięki temu powstaniu cała Wielkopolska wróciła do Polski po 123 latach zaborów i administracyjnie została włączona w granice Państwa Polskiego. Chcę tu podkreślić, nazwy ulic i rond pochodzą od ojców niepodległość, przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj suwerenności. Stad mamy tu ulicę Legionów Polskich, mamy rondo generała Józefa Hallera i rondo generała Tadeusz Rozwadowskiego, głównego dowodzącego i kreatora planu Bitwy Warszawskiego, która odbyła się w sierpniu 1920 roku. Chcemy dalej podążać tę drogą, chcemy podkreślać, że lata 1918-1920 były latami chwalebnymi w historii naszego kraju - argumentował radny Szaran.

Zanim nazwa zostanie nadana, projekt uchwały musi zaopiniować przewodnicząca rady i komisje radnych. Potem uchwała trafi na sesję, gdzie musi zostać przegłosowana.

Przypomnijmy, że ulica Legionów Polskich została przebudowana na odcinku od ulicy Zauchy do Riedla. Te 400 metrów drogi zyskało bitumiczną nawierzchnię jezdni, ścieżkę dla rowerów i chodnik. Powstało nowe odwodnienie, a także oświetlenie. Skrzyżowanie ulic Legionów Polskich i Riedla przyjęło formę ronda. Docelowo ma ono skomunikować także projektowaną obecnie drogę w kierunku ulicy Szczecińskiej. Prace dofinansowane były w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 4,5 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza