Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni powiatu słupskiego przegłosowali w środę uchwałę o dofinansowanie 17 nierentownych linii autobusowych

Zbigniew Marecki
Powiat słupski swój program komunikacyjny zamierza realizować wspólnie z lokalnymi  operatorami autobusowymi - spółkami PKS Słupsk i Nord Express.
Powiat słupski swój program komunikacyjny zamierza realizować wspólnie z lokalnymi operatorami autobusowymi - spółkami PKS Słupsk i Nord Express. Fot. Krzysztof Piotrkowski
Radni powiatu słupskiego przegłosowali w środę uchwałę, która uprawnia zarząd powiatu do złożenia do wojewody pomorskiego wniosku o dofinansowanie 17 nierentownych linii autobusowych. Do 12 sierpnia wniosek ma trafić do wojewody.

To odpowiedź Rady Powiatu Słupskiego na rządowy program, który ma pomóc w ograniczeniu wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców małych miejscowości. Wniosek dotyczy prawie wszystkich gmin w powiecie, z wyjątkiem Kępic, które współpracują z PKS Bytów. Powiat słupski w realizacji programu chce współpracować z lokalnymi firmami przewozowymi - PKS Słupsk i Nord Express.

Za kilka miesięcy ma być gotowy II etap wniosku dotyczący połączeń międzypowiatowych.

W czasie debaty w starostwie słupskim niektórzy radni podnosili, że w pracy nad programem ograniczania wykluczenia komunikacyjnego w powiecie zabrakło konsultacji społecznych. Marcin Kowalczyk, członek Zarządu Powiatu Słupskiego, twierdzi, że w tym przypadku dużym utrudnieniem było to, że powiat miał bardzo mało czasu na opracowanie swojego programu komunikacyjnego.

Nierentowne kursy mają być dotowane z funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Funduszem ma zarządzać Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz ma być uruchomiony jeszcze w tym roku. Zaplanowano okres przejściowy do końca 2021 roku. W tym czasie dopłata do kwoty deficytu jednego wozokilometra będzie wynosiła maksymalnie 1 zł, a po tym okresie 80 groszy.

Trwa głosowanie...

Jesteś zdania, aby kursy odbywały się częściej i również do małych miejscowości?

Warunkiem otrzymania tych pieniędzy będzie pokrycie przez samorządy powiatowe 30 proc. deficytu linii autobusowej. To budzi wiele kontrowersji, ponieważ samorządy mają uchwalone budżety i musiałyby zrezygnować z zaplanowanych przedsięwzięć, aby mieć pieniądze na dofinansowanie nierentownych linii.

Tymczasem samorządy z powiatu słupskiego już na własną rękę próbują sobie radzić z wykluczeniem komunikacyjnym.

- Na naszym terenie też są takie miejscowości. Ponieważ PKS uznała, że niektóre linie są nierentowne, zdecydowaliśmy się od maja dopłacać 10 tys. złotych do funkcjonowania autobusów. Chodzi o przejazdy przez Wrzącą oraz Żelki, Żelkowo i Luboń, a także Płaszewo i Lulemino - mówi Leszek Kuliński, wójt Kobylnicy.

Ma nadzieję, że rządowe dofinansowanie do nierentownych linii autobusowych na terenie gminy, które początkowo ma wynosić złotówkę do wozokilometra, przynajmniej częściowo pozwoli odzyskać ponoszone przez gminę koszty.

Jednak nie wszystkie gminy działające w powiecie słupskim są zadowolone z proponowanego przez rząd rozwiązania wspierającego lokalną komunikację.

Proponowane dofinansowanie ze strony rządu to kropla w morzu kosztów, które musimy ponieść, aby rozwiązać problem. Dlatego raczej chcemy pójść w kierunku organizacji własnej komunikacji zbiorowej w oparciu o wsparcie od marszałka województwa pomorskiego

- zapowiada Danuta May, wójt gminy Główczyce, która w ten sposób chce nie tylko dowozić dzieci do szkół, ale także pomóc mieszkańcom w przejazdach autobusowych wewnątrz gminy, którą zarządza.

Tymczasem mieszkańcy powiatu słupskiego, którzy w tej sprawie kontaktują się z naszą redakcją, z utęsknieniem oczekują na realizację zapowiadanych działań. - Może wreszcie nie będę musiał korzystać z pomocy sąsiada, z którym wspólnie dojeżdżam do pracy - mówi pan Damian z gm. Damnica.

Zobacz też:
Marcin Kowalczyk o dyskusji na temat dofinansowywania nierentownych linii autobusowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza