Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni ustalili zasady wywozu odpadów BIO w gminie Miastko. Szykują się inne zmiany

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Z początkiem września br. szykują się zmiany dla mieszkańców gminy Miastko, jeśli chodzi o odbiór śmieci. Dojdą odpady bio (zielone i resztki kuchenne), niektóre frakcje będą rzadziej wywożone. No i zmienią się stawki.

Obecnie mieszkańcy gminy Miastko płacą za odbiór odpadów 16 złotych miesięcznie od osoby (w przypadku segregacji). Nowe stawki zostaną dopiero skalkulowane (będą znane przed wrześniem br.). Na ich wysokość wpływ będzie miał wynik przetargu na wyłonienie firmy odbierającej odpady, a niedługo zostanie on ogłoszony (aktualnie wywozem odpadów zajmuje się firma Kodek). Nowością od września br. będzie przede wszystkim odbiór odpadów bio (zielone oraz resztki kuchenne).

Mieszkańcy domków jednorodzinnych będą mieli wybór. Mogą gromadzić odpady bio w workach do odbioru przez firmę zajmującą się ich wywozem albo wyposażyć nieruchomość w kompostownik. Przy drugiej opcji będzie ulga w miesięcznej opłacie. Na razie nie wiadomo jaka, ale patrząc na inne gminy, może to być 2-3 zł. Ważna informacja jest taka, że jeśli ktoś zdecyduje się na kompostownik i uzyska z tego tytułu ulgę w opłacie, to nie będzie mógł już sam wywozić tych odpadów do PSZOK, tak jak teraz można to robić np. z tworzywami sztucznymi, szkłem czy papierem. Jeśli zdecyduje się na system workowy, to będzie mógł też dostarczać nadmiar odpadów zielonych do PSZOK.

Zmieni się częstotliwość wywozu niektórych frakcji odpadów. – W ten sposób obniżymy koszty. Z naszych analiz wynika, że np. w przypadku papieru, worki zapełnione są do połowy – mówi Kazimierz Kozieł, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Miastku.

Od września br. papier ma być odbierany raz na dwa miesiące (teraz jest raz w miesiącu). Nie zmieni się częstotliwość wywozu tworzyw sztucznych i szkła (raz w miesiącu). W przypadku odpadów bio przy zabudowie jednorodzinnej planowany jest odbiór raz na miesiąc (w okresie od 1 kwietnia do 31 października raz na dwa tygodnie). W przypadku innych nieruchomości – dwa razy w miesiącu, a w okresie od 1 kwietnia do 31 października – raz na tydzień).

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza