Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni zdecydują czy powstanie Zarząd Infrastruktury Miejskiej

Zbigniew Marecki
Jeśli radni zaakceptują dziś propozycję prezydenta Słupska, od 1 lipca utrzymaniem miejskich dróg, dbaniem o zieleń i organizowaniem miejskiej komunikacji zajmie się jedna firma. Dziś zajmują się tym trzy podmioty, z trzema dyrektorami i trzema budżetami.
Jeśli radni zaakceptują dziś propozycję prezydenta Słupska, od 1 lipca utrzymaniem miejskich dróg, dbaniem o zieleń i organizowaniem miejskiej komunikacji zajmie się jedna firma. Dziś zajmują się tym trzy podmioty, z trzema dyrektorami i trzema budżetami. Łukasz Capar
Dzisiaj słupscy radni zdecydują, czy od 1 lipca w Słupsku rozpocznie działalność nowa instytucja: Zarząd Infrastruktury Miejskiej. Wtedy cały ruch uliczny: drogi, zieleń i komunikacja będą podlegać jednej jednostce.

Projekt uchwały w tej sprawie zakłada, że nowa jednostka powstanie w wyniku połączenia trzech dotychczas istniejących: Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego oraz Zarządu Zieleni Miejskiej i Cmentarzy Komunalnych.

W praktyce ta nowa struktura ma zajmować się tym samym, czym dotychczas istniejące trzy jednostki. Według wiceprezydenta Andrzeja Kaczmarczyka, który już poinformował radnych o szczegółach przewidywanych zmian, z 55 dotychczasowych pracowników tych firm pracę w nowej jednostce zachowa 54. Bezpośrednie koszty zmiany oszacowano na 50 tys. zł, a oszczędności - głównie na przetargach - na 100 tys. zł.

Jakie skutki finansowe wywoła proponowana zmiana?

Z kolei w uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że uproszczenie struktury spowoduje likwidację dwóch etatów głównych dyrektorów jednostek - pozostanie tylko jeden, oraz zamianę trzech odrębnych systemów księgowych wraz z trzema głównymi księgowymi na rzecz jednego. Pracownicy zatrudnieni w dotychczasowych jednostkach z mocy prawa staną się pracownikami nowej superfirmy. Główna siedziba nowej firmy ma się mieścić w budynku ZDM przy ul. Przemysłowej.

Wizja superfirmy budzi mieszane uczucia wśród radnych. Większość radnych lewicowych, klubu prezydenckiego i Platformy Obywatelskiej popiera to rozwiązanie.

- Nie ma jednego poglądu, ale większość członków naszego klubu poprze rozwiązanie zaproponowane przez pana prezydenta - mówi Bogusław Dobkowski z Klubu Radnych PO.

Wątpliwości mają radni PiS oraz członkowie klubu Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej. W rozmowie z nimi można usłyszeć wprost, że z tej wielkiej fuzji powinny być wyłączone cmentarze komunalne.
- Jesteśmy za tym, aby do nowej organizacji włączyć sprawy związane z zielenią miejską. Natomiast cmentarze komunalne i budowany właśnie dom przedpogrzebowy powinny funkcjonować niezależnie, aby pieniądze zarabiane na cmentarzu nie szły na inne cele - uważa Robert Kujawski, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Sesja rady miejskiej
Dziś radni zdecydują jeszcze o:
- o odwołaniu Anny Łukaszewicz z funkcji skarbnika miasta - na prośbę zainteresowanej.
- o zmianie uchwały dotyczącej szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty cywilnoprawnych należności pieniężnych Miasta Słupska i jednostek podległych.
- o ustaleniu nowych stawek opłat za pobyt dziecka w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest miasto Słupsk.
- o wygaśnięciu mandatu radnego Dariusza Szycy (PO), który zgodnie z prawem nie może łączyć mandatu radnego z rolą przedsiębiorcy działającego na mieniu komunalnym. Gdyby wykupił na własność lokale, w których funkcjonuje jego firma, nie byłoby problemu, ale na razie tego nie zrobił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza