Radny PiS boi się kobiet? Szefowa GOPS w opałach, bo brała udział w proteście kobiet? (ZDJĘCIA)

Sylwia Lis
Protest kobiet w Bytowie (30.10.2020). Sylwia Lis
Burza w powiecie bytowskim. Katarzyna Wirkus, Szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej wzięła udział w proteście kobiet. 30 października protestujący przeszli się przed domem Leszka Szymczaka, radnego miejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Radny poskarżył się na dyrektorkę GOPS do rady gminy. Padają ostre słowa o podżeganiu, obrażaniu, hejcie i sterowaniu ludźmi. Katarzyna Wirkus: To nieprawda – zapewnia. A koledzy z PiS nie popierają Szymczaka.

Skarga do Rady Gminy Parchowo została złożona przez radnego Prawo i Sprawiedliwość Rady Miejskiej w Bytowie, Leszka Szymczaka. Katarzyna Wirkus jest wieloletnią kierowniczką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Parchowie. Donos dotyczy udziału Wirkus w proteście związanym z wydanym przez TK wyrokiem w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży, który odbył się kilka tygodni temu w Bytowie.

Co konkretnie zarzuca Katarzynie Wirkus radny PiS?

- 30 października Katarzyna Wirkus, należała do osób przewodzących protestowi w Bytowie, przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Aktywnie go wspierała i była w grupie kilkudziesięciu osób, które wykrzykiwały pod moim domem obraźliwe słowa: Wyp…laj! Jeb…PiS! Jak ci nie wstyd - wyjaśnia Szymczak. - Moje rozgoryczenie jest tym większe, że jest to urzędniczka piastująca kierownicze stanowisko w Urzędzie Gminy Parchowo, i co szczególnie ważne, jest odpowiedzialna za sprawy społeczne i wspieranie rodzin. Kieruje instytucją, która ma pomagać ofiarom przemocy domowej. Tymczasem w czynny sposób przyczyniła się do werbalnego ataku na moją osobę, do słownej przemocy. Podsycanie i nieodpowiedzialne zachowanie Katarzyny Wirkus może doprowadzić do tragicznych i nieodwracalnych konsekwencji. Czasami nadmiar emocji, niekontrolowany rozwój wydarzeń może być niebezpieczny. Nie chcę, aby taka sytuacja powtórzyła się kiedykolwiek pod moim domem! Wszyscy pamiętamy do czego może doprowadzić mowa nienawiści. Przykład prezydenta Pawła Adamowicza jest aż nadto wyraźny. Oczywiste jest, że urzędniczka samorządowa ma prawo do własnych poglądów politycznych. Jednocześnie jednak powinna ją cechować wysoka kultura osobista. Nie może przyczyniać się do podżegania, obrażania, hejtu i do sterowania ludźmi, w tym przypadku bardzo młodymi, na dodatek w czasie drugiej, o wiele większej fali pandemii wirusa Covid-19.

Katarzyna Wirkus: zarzuty są wyssane z palca

- Wspieram postulaty osób, które w wielu miastach Polski od kilku tygodni wychodzą na ulice, żeby wyrazić swoje oburzenie na sposób, w jaki Trybunał Konstytucyjny potraktował kobiety w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży – mówi Katarzyna Wirkus. - Uczestniczyłam w dwóch spontanicznych zgromadzeniach w Bytowie, ale nie byłam ani organizatorką żadnego z nich, ani im nie przewodniczyłam. Zarzuty pana Szymczaka o podżeganiu do nienawiści wobec niego oraz wykrzykiwania przeze mnie wulgarnych słów są zwyczajnie nieprawdziwe. Nie jestem zresztą jedyną osobą, na którą radny PiS Leszek Szymczak naskarżył. Chwalił się publicznie, że wniósł skargę do Kuratorium Oświaty na nauczycielkę z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie, bo też brała udział w Proteście Kobiet. Mam prawo do wyrażania poglądów i do udziału w zgromadzeniach, to są wolności obywatelskie gwarantowane nam wszystkim przez Konstytucję RP. Wpływanie na mojego pracodawcę oraz Radę Gminy Parchowo postrzegam jako brudną, polityczną nagonkę na mnie, którą pan Szymczak postanowił wykonać cudzymi rękoma. Wierzę, że mu się to nie uda.

Radni głowią się nad skargą

Sprawa stanęła na posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy w Parchowie. Wcześniej przesłuchano zarówno Katarzynę Wirkus, jak i Leszka Szymczaka.

- Komisja nie wypracowała jeszcze swojego stanowiska – mówi Waldemar Jakubek, przewodniczący rady. – Komisja spotka się jeszcze z innymi komisjami, aby poradzić się w tej sprawie. Chcemy, aby sprawa stanęła na sesji jeszcze w tym roku.
Podczas posiedzenia komisji w obronie kierowniczki stanął Marek Rutka, poseł Lewicy.

Protest kobiet w Bytowie. Utarczki słowne i "wizyta" pod dom...

- Dzisiaj wziąłem udział w wysłuchaniu komisji w obronie działaczki społecznej Katarzyny Wirkus - napisał na swojej stronie Marek Rutka, poseł Lewicy. - Radny uważa, że jako pracownik samorządowy pani Katarzyna nie powinna brać udziału w tego typu zgromadzeniach, ze względu właśnie na stanowisko i wykonywaną pracę zawodową. Dla przypomnienia: art. 54. Konstytucji stanowi: 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji oraz art. 57. Konstytucji: Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Wobec Katarzyny Wirkus nie jest prowadzone żadne postępowanie przez organy ścigania. Radny Prawa i Sprawiedliwości, stara się wykorzystać swoją pozycję (jest dyrektorem podległej Pomorski Urząd Wojewódzki instytucji i członkiem rady nadzorczej jednej ze spółek Energa), dyskredytując pozycje, uznanej w społeczności lokalnej działaczki. Wykorzystywanie swojej pozycji do ograniczenia wolności i praw obywatelskich, zasługuje na najwyższe potępienie. Jestem przekonany, że mieszkańcy i radni Gminy Parchowo nie chcą być znani na cały kraj, ze względu na kneblowanie ust mieszkankom i mieszkańcom. Jedna z najpiękniejszych gmin na Kaszubach zasługuje na inną sławę!

Koledzy z PiS są w szoku

Co ciekawe postawy Leszka Szymczak nie popiera część innych polityków PiS z powiatu bytowskiego.
- To, co zrobił jest skandaliczne – uważają koledzy z partii. – Przypomina czasy komuny i donosy do pracy.
Jerzy Barzowski z PiS uważa podobnie.

- Każdy pracownik po pracy ma prawo robić co chce – zapewnia. – Każdy ma prawo do swoich poglądów. Nie popieram poglądów pani Wirkus, ale ma prawo wyrażać swoje opinię. Przed laty walczyliśmy o demokrację i wolność słowa. Jeśli ktoś komuś tego zabrania jest to łamanie Konstytucji.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andy

Parafrazując klasyka - Leszek Szymczak to nie osoba, to ideologia.

G
Gość

To ostatnia Twoja kadencja.Szykuj sie do zmiany zawodu.Najlepiej na salowego w szpitalu ,moze zagluszysz sumienie wnynoszac baseny ciezko chorym .

Dodaj ogłoszenie