Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny z Parchowa Twarzą Europejskiego Roku Obywateli 2013

Andrzej Gurba
Archiwum
Franz Becker, radny z Parchowa, został Twarzą Europejskiego Roku Obywateli 2013. Zdecydowała o tym Komisja Europejska.

W radach gmin w Polsce zasiada dwóch radnych, któ­rzy w momencie wyboru nie posiadali polskiego obywatelstwa. Jednym z nich jest właśnie Franz Becker z Parchowa (pisaliśmy już o nim). Drugi to Francuz Frederic Coppin, który jest radnym w gminie Tułowice.

Wybór na radnego osoby, która nie posiada obywatelstwa danego kraju, jest możli­wy na mocy Traktatu z Maastricht. To jego zapisy powo­dują, że obywatelom Unii Europejskiej przysługuje prawo do głosowania oraz kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także w wyborach lokalnych w państwie zamieszkania. Niezależnie od tego, czy posiadamy obywatelstwo, czy też nie, mamy w tych wyborach takie same prawa wyborcze jak obywatele tego państwa.

Umożliwienie obywate­lom Unii Europejskiej udzia­łu w wyborach na szczeblu lokalnym sprzyja integracji mieszkańców Unii Europejskiej. Tego samego zdania jest Frederic Coppin, radny gminy Tułowice i Twarz Europejskiego Roku Obywateli.

- Życzę każdemu obywatelowi Unii Europejskiej takich doświadczeń jak moje, ponieważ jest to najlepsza forma integracji obywateli UE - uważa Coppin.

Radny urodził się w 1969 r. na północy Francji. W 1997 r. razem z żoną przeniósł się do Polski i zamieszkał w Tułowicach, gdzie w 2010 r. został wybrany na radnego gminy. Aby jeszcze lepiej pełnić swoją funkcję, rozpoczął w Opolu studia na kierunku administracja samorządowa. W lipcu 2013 r. Coppin otrzymał polskie obywatelstwo.

- W 2010 roku, kiedy dostałem propozycję kandydowania na radnego Tułowic, nie zastanawiałem się długo, ale muszę przyznać, że nie wierzyłem, że się uda - mówi Coppin. - Procedura jest bardzo prosta, a co najważniejsze, w moim wypadku nie trzeba być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, wystarczy obywatelstwo jednego z krajów członkowskich UE i stałe zamieszkanie w danej gminie. Gdy zostałem wybrany, to nie ukry­wam, że byłem szczę­śliwy, ale i przestraszony ze względu na barierę językową i nowe obowiązki, które mnie czekały. Pierwszy rok kadencji był dla mnie bardzo trudny. Musiałem przełamać barierę językową w czasie interpelacji i poszerzyć swoją wiedzę na różne, nowe tematy
- mówi o swoich doświadczeniach Coppin.

Franz Becker, radny gminy Parchowo, urodził się w Polsce (w Pomysku Wielkim). Przez wiele lat mieszkał w Rumi. W 1979 roku wyjechał z rodziną do Niemiec. Wrócił do Polski cztery lata temu. Wtedy nie miał jeszcze obywatelstwa polskiego, a został wybrany radnym. Prowadzi z żoną gospodarstwo agroturystyczne.

- Wszyscy powinniśmy dążyć do wspólnego celu. Powinniśmy być patriotami kochającymi swoją ojczyznę, ale jednocześnie Europejczykami - mówi Bec­ker.

Rok 2013 został ogłoszony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Obywateli. Inicjatywa ta ma zachęcić do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz przybliżyć obywatelom UE wiedzę na temat przysługujących im praw.

Koordynatorem obchodów Europejskiego Roku Obywateli w Polsce jest Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W obchodach ERO aktywnie uczestniczy także Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza