Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rakietę V2 uczniowie zrobili w ramach praktyk

Grzegorz Bryszewski [email protected]
Rakieta V2 stworzona przez uczniów.
Rakieta V2 stworzona przez uczniów. Fot. Krzysztof Falcman
Powstała według materiałów archiwalnych z Peenemünde i stanie wkrótce w muzeum broni rakietowej w Łebie. W Centrum Szkolenia Praktycznego w Lęborku zakończono budowę repliki rakiety V-2

Najnowsze dzieło Centrum Kształcenia Praktycznego w Lęborku to już szósta rakieta zbudowana na potrzeby muzeum w Łebie. Wcześniejsze kopie były jednak mniejsze i prostsze do wykonania. Stworzenie wiernej repliki w skali 1:1 słynnej niemieckiej rakiety V-2 o długości 13 metrów i szerokości 40 centymentrów nie było łatwym zadaniem. Prace nad jej stworzeniem rozpoczęły się marcu i brało w nich udział dwóch nauczycieli i kilkunastu uczniów, którzy w placówce szkolą się w zawodach: spawacz, mechanik i ślusarz.

- Od przedstawicieli muzeum w Łebie dostaliśmy autentyczną dokumentację fotograficzną i rysunki rakiety, które były wykorzystywane w Peenemünde - informuje Zbysław Etmański, kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego, które działa w strukturze organizacyjnej Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Lęborku.

- Stosowaliśmy też dawne sposoby produkcji. Dlatego nasza rakieta wygląda dosyć siermiężnie, czyli jakby ktoś ją obrabiał siekierą. Niemcy podczas II wojny światowej stosowali podobne metody, np. gotową rakietę wyklepywano młotkiem.

Model stworzony w CPK odtwarza wygląd i kształt rakiety. Zamówienie nie przewidywało odwzorowania jej wnętrza. Według szefa CPK praca nad rakietą była najbardziej fascynującą praktyką dla uczniów placówki.

- Uczniowie pieczołowicie ją tworzyli i robili sobie zdjęcia podczas każdego etapu produkcji - dodaje Etmański. - Nie była to jednak zabawa. Poznali istotne techniki obróbki metalu.

CPK stworzyło model rakiety za około 6 tys. złotych. Przedstawiciele placówki podkreślają, że w komercyjnej firmie koszt produkcji byłby co najmniej dwukrotnie większy.

Model rakiety wkrótce zostanie pomalowany i przetransportowany do muzeum w Łebie. Tam zostanie wyeksponowany na specjalnym stojaku jeszcze w trakcie wakacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza