Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport Kościoła nt. pedofilii wśród duchownych. „Mamy w tej chwili falę ujawnień”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Raport kościoła nt. pedofilii wśród duchownych. „Mamy w tej chwili falę ujawnień”
Raport kościoła nt. pedofilii wśród duchownych. „Mamy w tej chwili falę ujawnień” fot. adam jankowski / polska press
W okresie od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich w Polsce 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystywania seksualnego osób małoletnich poniżej oraz powyżej 15 roku życia -wynika z reportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, przygotowanego we współpracy z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. O przestępstwa seksualne wobec małoletnich, które miały być popełnione w tym czasie, oskarżonych zostało 292 księży oraz zakonników.

- Zdajemy sobie sprawę, że wciąż nie wszyscy zdecydowali się opowiedzieć o swojej krzywdzie (…) Odczuwamy ogromny wstyd, ból i współczucie. Wyrażamy też szacunek i wdzięczność dla tych, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swojej krzywdzie – oświadczył prymas Polski abp Wojciech Polak. - Zwracam się do wszystkich skrzywdzonych i zgorszonych i proszę o przebaczenie – dodał duchowny.

Z kolei ks. Adam Żak, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdził, że : pierwsze wrażenie jest takie, iż „ta kwerenda utwierdza nas w konieczności pracy, którą rozpoczęliśmy 7-8 lat temu”. - To jest konieczna praca, konieczne jest przesuwanie akcentów z reagowania na prewencję – mówił duchowny. - Rzuca mi się w oczy fakt, że mamy w tej chwili falę ujawnień. Jest to sygnał, że jeszcze jest duży „potencjał” ujawnień, jest wiele przypadków ukrytych – dodał.

300 zgłoszeń w 1,5 roku

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przekazał, że od połowy 2018 r. do końca 2020 r. dokonano 300 zgłoszeń wykorzystania seksualnego osób małoletnich w diecezjach oraz 68 w zakonach.

W sumie 173 osoby (47 proc.) miało poniżej 15 roku życia i niemal tyle samo osób – 174 (47,3 proc.) – powyżej 15 roku życia.

W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam - po 50 proc.

Zgłoszenia dotyczyły zarzutów wykorzystywania seksualnego osób małoletnich z lat 1958-2020 (rok rozpoczęcia czynu zabronionego).

299 zgłoszeń (81 proc.) dotyczyło czynów popełnionych w okresie od 1958 do 2017 r., a 65 zgłoszeń (18 proc.) – czynów z ostatnich trzech lat (2018-2020).

39 proc. zarzutów wstępnie potwierdzonych i uwiarygodnionych

Duchowni przekazali, że 51 proc. zgłoszeń dokonanych od połowy 2018 r. do końca 2020 r. jest nadal w trakcie badania.

Z kolei 39 proc. zarzutów uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary. 10 proc. zgłoszeń zostało uznane za niewiarygodne oraz odrzucone.

Rozpoczęło się Triduum Paschalne, które bezpośrednio poprzedza Wielkanoc. W tym czasie Kościół wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. W tym dniu księża mają swoje święto, a my postanowiliśmy przedstawić najważniejsze twarze polskiego Kościoła. Wejdź do galerii i przekonaj się, kogo wybraliśmy. Przejdź do galerii ---->

Twarze polskiego Kościoła katolickiego. Przedstawiamy najważ...

292 osoby z zarzutami

Zarzuty popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich dotyczą 292 księży oraz zakonników. Wobec 58 z tych duchownych (20 proc.) zgłoszono więcej niż jeden zarzut.

Kto najczęściej zgłasza przestępstwo?

Połowa zgłoszeń pochodziła od osoby pokrzywdzonej, która uczyniła to osobiście (48 proc.) lub poprzez pełnomocnika (2 proc.).

W 11 proc. przypadków źródłem zawiadomienia był duchowny lub osoba zakonna z tej diecezji, w 4 proc. z innej diecezji.

W 4 proc. przypadków zawiadomienie złożył delegat z innej diecezji lub zgromadzenia.

Łącznie osoby duchowne są źródłem 19 proc. zgłoszeń. 8 proc. stanowią zawiadomienia złożone przez członków rodziny osoby pokrzywdzonej, a 5 proc. – przez inną osobę świecką.

Po 3 proc. przypadków stanowią zawiadomienia ze strony organu państwowego, znajomych lub przyjaciół osoby pokrzywdzonej oraz media.

W 9 proc. przypadków zawiadomienie pochodziło z innego źródła.

Co z podejrzanymi duchownymi?

KEP odkreśla, że sytuacja obwinionych w momencie zbierania danych przez Biuro Delegata KEP była różna.

Najczęściej zostali czasowo odsunięci od pełnienia posługi na czas badania zarzutów (46 proc.) lub od jakichkolwiek kontaktów duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą (36 proc.) albo otrzymali nakaz przebywania w określonym miejscu (37 proc.).

W pozostałych przypadkach zastosowano takie procedury jak: czasowe odsunięcie od niektórych wymiarów posługi, zakaz przebywania w określonym miejscu, powierzenie ograniczonych zadań duszpasterskich lub karę kanoniczną. 16 proc. obwinionych duchownych przebywa na emeryturze, zaś co dziesiąty (11 proc. obwinionych w diecezjach oraz 6 proc. w zakonach) nie został odsunięty od posługi.

Sprawy zgłoszone organom ścigania

Z raportu KEP wynika, że spośród 173 zgłoszonych jurysdykcjom kościelnym spraw dotyczących osób pokrzywdzonych poniżej 15 roku życia, 148 (86 proc.) zostało zgłoszonych państwowym organom ścigania.
W 113 przypadkach zgłoszeń tych dokonały diecezje i zakony, a w 35 przypadkach państwowe organy ścigania zostały powiadomione przez inny podmiot.

W przypadku 174 zgłoszeń dotyczących osób pokrzywdzonych powyżej 15 roku życia, 35 przypadków (20 proc.) zostało również zgłoszonych państwowym organom ścigania, a w 139 przypadkach (80 proc.) nie dokonano takiego zgłoszenia.

W internecie można zaznajomić się z projektem Fundacji "Nie Lękajcie Się" oraz posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Chodzi o mapę pedofilii w polskim Kościele. Na mapie na dzień dzisiejszy zaznaczono 259 ofiar oraz 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 50 opisywanych przez media spraw i 35 zgłoszeń. Jak podkreślają autorzy mapy, problem jest znacznie większy, a to co widzimy w tym materiale jest jedynie wierzchołkiem góry. Czy czeka nas przełom w sprawie pedofilii w polskim Kościele?Źródło:Dzień Dobry TVNDo aktów pedofiliskich ze strony księży, zakonnic, dochodziło na terenie całej Polski. Statystyki szokują, a poszczególne historie przerażają, wywołują gniew, niesmak. Temat pedofilii w polskim Kościele jest szeroko komentowany w mediach. Do aktów przemocy ze strony duchownych dochodziło na tle dzieci w różnym wieku. "Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W przypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół".Mapa oraz historie w niej zamieszczone mają dodać siły osobom pokrzywdzonym i nakłonić dziennikarzy do śledzenia spraw związanych z przestępstwami duchownych na tle seksualnym. Czy sprawcy dalej pracują jako księża? Czy mają kontakt z dziećmi?POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Lubuskie: mapa pedofilii w Kościele. Tu dochodziło do przestępstw

Mapa pedofilii w polskim Kościele. Historie tych dzieci są s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Raport Kościoła nt. pedofilii wśród duchownych. „Mamy w tej chwili falę ujawnień” - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza