Raport ws. Amber Gold: wczesna reakcja państwa uchroniłaby tysiące osób

mmu/ rop/ pad/ jra/
Raport ws. Amber Gold: wczesna reakcja państwa uchroniłaby tysiące osób.
Raport ws. Amber Gold: wczesna reakcja państwa uchroniłaby tysiące osób. Archiwum
Udostępnij:
Wczesna reakcja państwa mogłaby uchronić tysiące Polaków przed utratą oszczędności - napisał Komitet Stabilności Finansowej w raporcie dotyczącym afery Amber Gold, do którego w piątek dotarła PAP.

W dokumencie pt. "Analiza działań organów i instytucji państwowych w odniesieniu do Amber Gold sp. z o.o." wskazano na dynamiczny rozwój spółki - z małej firmy o zasięgu lokalnym, do dużej firmy o ogólnopolskiej skali działalności. Według raportu kilkuletnia ekspansja Amber Gold, która doprowadziła do utraty oszczędności blisko 11 tys. osób, była możliwa wskutek zbiegu błędów i zaniechań po stronie części instytucji i organów państwowych, które "nie realizowały swoich kompetencji w sposób należyty".

Zgodnie z dokumentem "należy domniemywać, że gdyby kompetentne organy zareagowały odpowiednio wcześnie na szereg nieprawidłowości w działalności prowadzonej przez Amber Gold (...), uchroniłoby to wiele tysięcy obywateli przed utratą oszczędności".

W raporcie wskazano na istotne problemy z przepływem informacji o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Amber Gold pomiędzy instytucjami i organami państwa oraz problemy z prawidłowym ich wykorzystaniem.

"Gdyby informacje przekazywane przez Komisję Nadzoru Finansowego zostały przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk - Wrzeszcz oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów procedowane w sposób, w jaki wymagała tego sytuacja, oraz gdyby konsekwencją otrzymania tych informacji były adekwatne czynności kontrolne, nielegalna działalność Amber Gold sp. z o.o. mogłaby zostać uniemożliwiona już na wczesnym etapie działalności, kiedy jej skala nie była jeszcze znacząca" - podkreślono.

W raporcie zwrócono także uwagę, że banki, w których Amber Gold dokonywała transakcji finansowych z reguły z opóźnieniem informowały o tym fakcie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) - mimo iż spółka nie posiadała zezwolenia na wykonywanie czynności bankowych.

"Obroty w jednym z banków były wykazywane już w 2009 r., a zawiadomienie do GIIF zostało złożone dopiero po ujawnieniu informacji o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Amber Gold na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego oraz w ogólnodostępnych materiałach prasowych w maju 2012 r." - napisano.

Autorzy analizy uważają, że działalność prowadzona przez Amber Gold mogła - i powinna - być monitorowana na różnych płaszczyznach. "Niektóre z instytucji i organów państwa odpowiedzialne za kontrolę i egzekwowanie wykonywania poszczególnych obowiązków wypełniały swoje zadania bez zarzutu, inne podejmowały działania ze znacznym opóźnieniem lub nie podejmowały ich w ogóle, albo wskutek podjętych działań dokonywały kontrowersyjnych rozstrzygnięć" - napisano w raporcie.

Według Komitetu Stabilności Finansowej przypadek Amber Gold ujawnił potrzebę rozszerzenia kompetencji niektórych organów państwowych, zwłaszcza Komisji Nadzoru Finansowego. Wyjaśniono, że KNF nie miała umocowania do podejmowania działań wobec spółki - mogła jedynie kierować do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przez spółkę przestępstwa. Wskazano, że KNF miała jednocześnie świadomość, iż zawiadomienia te były oparte na niepełnej wiedzy o działalności spółki.

W raporcie przedstawiono szereg postulatów - legislacyjnych i pozalegislacyjnych - których wypełnienie miałoby nie dopuścić do podobnych nieprawidłowości w przeszłości. Komitet Stabilności Finansowej rekomenduje m.in. przyznanie KNF uprawnień do żądania informacji od podmiotów spoza sektora bankowego - jeżeli podejrzewa, że prowadzą one działalność parabankową. Proponowane jest także podwyższenie kar za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia, czy objęcie wymogami informacyjnymi dla kantorów tzw. platform internetowej wymiany walut.

Według raportu uzasadnione jest też wprowadzenie obowiązku rejestracji w odrębnym rejestrze podmiotów prowadzących działalność polegającą na udzielaniu pożyczek i kredytów konsumenckich, czy też wprowadzenie możliwości tymczasowego zakazu rozpowszechniania przez przedsiębiorcę szkodliwych treści reklamowych, przed zakończeniem postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Komitet postuluje w raporcie wprowadzenie mechanizmów umożliwiających nakładanie kar pieniężnych na członków zarządów firm, przeciwko którym wszczęto postępowanie o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, oraz wprowadzenie maksymalnej wysokości odsetek za opóźnienie w spłacie (pożyczki, czy kredytu) oraz odsetek od odsetek, jak również maksymalnej wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

Autorzy analizy napisali, że jedną z przyczyn niskiej efektywności organów państwowych w egzekwowaniu obowiązków względem Amber Gold był też niewystarczający poziom specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów i zasad funkcjonowania rynku finansowego.

"Celowe jest podjęcie działań zmierzających do intensyfikacji programów szkoleniowych skierowanych do sędziów, prokuratorów, pracowników organów kontroli skarbowej i organów podatkowych, funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Biura Śledczego" - wskazano. Szkolenia powinny obejmować przede wszystkim zagadnienia dotyczące zasad funkcjonowania podmiotów rynku finansowego, mechanizmów obecnych w działalności instytucji finansowych, sposobu oceny ich sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz oceny składanych przez nie dokumentów finansowych.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk komentując zawarte w raporcie zastrzeżenia do działań śledczych przypomniała, że po ujawnieniu afery Amber Gold odwołano szefową Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. "Toczą się ponadto postępowanie dyscyplinarne wobec prokuratorów" - dodała. Prowadzone są one przez rzecznika dyscyplinarnego Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku - sprawy trzech śledczych skierował on w lutym do sądu dyscyplinarnego. Wobec jednego pracownika prokuratury Gdańsk-Wrzeszcz rzecznik dyscyplinarny nadal prowadzi postępowanie.

W sierpniu ub. r. parabank Amber Gold przestał wypłacać pieniądze klientom, a jego właściciel Marcin P. ogłosił likwidację firmy. Śledztwo dotyczące spółki wszczęła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego; w efekcie Marcina P. aresztowano i postawiono mu zarzuty.

Komitet Stabilności Finansowej został powołany w 2008 r., a jego posiedzenia zwoływane są regularnie. Ma zapewnić efektywną współpracę w zakresie wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego poprzez wymianę informacji, opinii i ocen sytuacji w systemie finansowym w kraju i za granicą oraz koordynację działań w tym zakresie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 51

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dreistadt

Bardzo dobre! :rolleyes:

Był podpis małżonki Sławomira Nowaka na liście poleconym z wezwaniem do stawienia się na komisji – mówiła Wassermann. Przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold zadzwoniła podczas dzisiejszego posiedzenia do byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Była to reakcja na wywiad, którego polityk udzielił RMF FM, gdzie pytany przez dziennikarza o wezwanie do stawienia się przed komisją ds. Amber Gold 23 maja, były polityk PO Sławomir Nowak stwierdził, że "nie ma żadnego wezwania" i że jest tą sprawą "zaskoczony". 

 
W sprawie świadkiem jest Sławomir Nowak, który w czasie, gdy był ministrem transportu miał nadzór nad Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Zachodzi podejrzenie, że urząd ten dopuścił się zaniechań wobec spółki OLT Express, w której pracował syn Donalda Tuska. – To kwestia powagi dla aparatu państwowego, komisji śledczej, czy on (Sławomir Nowak – red.) zapomniał, ile ludzi straciło swoje oszczędności życia przez Amber Gold? – pytał Witold Zembaczyński z Nowoczesnej, członek komisji śledczej ds. Amber Gold.
Małgorzata Wassermann mówiła o tym, że właśnie Urzędzie Lotnictwa Cywilnego spoczywa obowiązek wyegzekwowania od OLT Express sprawozdania finansowego, wraz z opinią biegłego rewidenta. – Jak można usprawiedliwić te 3,5 roku pobłażliwości – dodała. – Ja z cierpliwością przyjmuję krytykę. Zarzucano nam, że robimy show. Komisja jest za bardzo merytoryczna. Wątek związany z tym, ze LOT ma upaść jest wysoce prawdopodobny - źpir

 

O
Obecny1

        Porównanie Amber Gold do ZUS-u:

 

D
Dreistadt

:excl: Ciekawe ile Nas Obywateli będzie kosztować ta cała sejmowa komisji od wielkiego przekrętu i co My będziemy mieć z tego w zamian? :o

 

przesłuchiwani byli świadkowie związani z Departamentem Lotnictwa. O godzinie 10:00 przed komisją stawił się Krzysztof Kapis, były Dyrektor Departamentu Lotnictwa w Ministerstwie Transportu. Podczas przesłuchiwania komisja starała się dowiedzieć czemu mimo obowiązków, jakie ciążyły na przesłuchiwanym nie przeprowadził on kontroli w ULC. Świadek zasłonił się niepamięcią. Przyznał, że w latach 2010-13 nie było żadnej kontroli ULC ze strony podległego mu departamentu. Stwierdził, że naprawił departament, którym kierował. Na pytanie przewodniczącej o konkretne działania usprawniające prace departamentu nie znalazł już odpowiedzi. Krzysztof Kapis po negatywnej kontroli NIK-u został awansowany na wniosek ministra Nowaka na stanowisko prezesa PAŻP.
Kolejnym świadkiem był  Marek Kachaniak, były Dyrektor Departamentu Lotnictwa w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.  Stanowisko to objął 1,5 roku po wybuchu afery Amber Gold. Jak sam stwierdził, po objęciu stanowiska wdrożony już był program naprawczy departamentu, który realizował. Sprawa Amber Gold, jak i związany z nią wątek OLT Ekspress nigdy go nie interesowała. Uznał to za wątek zamknięty. 

 

D
Dreistadt

Komisja śledcza ds. Amber Gold - szokujące przesłuchania

 

Ciekawe czy i  to się też zakończy jak zawsze? :o

O
Obecny1
W dniu 12.03.2017 o 21:28, Dreistadt napisał:

 "Michał Tusk był wynajęty przez zorganizowaną grupę przestępczą - bo tak trzeba nazwać osoby, które stworzyły i kierowały spółką Amber Gold. On prowadził własną działalność gospodarczą, oprócz tego był pracownikiem portu lotniczego w Gdańsku, no i o to chcielibyśmy go zapytać. Chcielibyśmy zapytać go o kwestie, jak to się stało, że ta zorganizowana grupa przestępcza na niego trafiła ..."Rozmowa dotyczyła prac komisji sejmowej badającej aferę Amber Gold.  

 

Cytat z artykułu:
 
"To pokaże, w jakim stanie jest mentalność Polaków. (...) Jeśli jeszcze nie jesteśmy normalni, jesteśmy przyzwyczajeni do tego co się odbywało przez kilkanaście lat, mamy przytępioną wrażliwość, to Tusk się ostoi do momentu, gdy ta wrażliwość wróci na swoje miejsce. On już jest skończony. Pytanie kiedy? To będzie wskaźnik - na ile Polacy są odlegli od normalności..."
 

 Na ten temat nie będę się wypowiadać...  :wacko:

 
D
Dreistadt
"Michał Tusk był wynajęty przez zorganizowaną grupę przestępczą - bo tak trzeba nazwać osoby, które stworzyły i kierowały spółką Amber Gold. On prowadził własną działalność gospodarczą, oprócz tego był pracownikiem portu lotniczego w Gdańsku, no i o to chcielibyśmy go zapytać. Chcielibyśmy zapytać go o kwestie, jak to się stało, że ta zorganizowana grupa przestępcza na niego trafiła ..."
Rozmowa dotyczyła prac komisji sejmowej badającej aferę Amber Gold. 
O
Obecny1

Oglądałem niektóre fragmenty zeznań przed Komisją d/s Amber Gold (nagrania są dostępne na YouTube) i muszę przyznać, że napawa mnie to ostrożnym optymizmem. Zobaczyłem pocącego się (ze strachu?) pierwszego strażaka Rzeczpospolitej - Waldemara Pawlaka. Świetnie wypada w trudnej roli - jako Przewodnicząca - pani Wassermann.  :rolleyes:

O
Obecny1
W dniu 25.02.2017 o 18:33, Dreistadt napisał:

 Kiedyś jeszcze przez zmianą szatek partyjniaków przy korytku pisałem i na POlecenie tamtych cenzorzy zażarcie usuwali, pamiętasz? :unsure:- Albowiem należy przeprowadzić gruntowną reformę  wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Począwszy od lustracji funkcjonariuszy po zniesienie immunitetów i niezawisłości. W Polsce nie ma realnego nadzoru nad dowolnymi i umyślnymi orzeczeniami. Nie ma współczesnego IPN i odpowiedzialności urzędników, prokuratorów i sędziów za błędne decyzje. Nie ma również uczciwego Rzecznika Praw Obywatelskich.Głównym priorytetem Naszej już Wolnej Ojczyzny bezwzględna, skuteczna walka z lokalnymi układami mafijnymi i samonapędzającą się machiną korupcji, która  gotów jest zeżreć nam kraj jak głodne wilcy konia z kopytami! Tylko od tego zależy powodzenie nowych rządów!- ”Świat jest niebezpiecznym miejscem, nie z powodu tych, co czynią zło, ale z powodu tych, którzy na to patrzą i nie czynią nic” - Albert Einstein 

 

 

D
Dreistadt
W dniu 25.02.2017 o 17:27, Obecny1 napisał:

  Jest takie polskie powiedzenie: "szukaj wiatru w polu"...       Początek pieśni Adama Asnyka:          Daremne żale, próżny trud,            Bezsilne złorzeczenia!...      oraz końcówka:        ...Bezsilne gniewy, próżny żal!           Świat pójdzie swoją drogą.   Powtarzam: naprawę Rzeczpospolitej należy zacząć od likwidacji immunitetów... :angry:   

Kiedyś jeszcze przez zmianą szatek partyjniaków przy korytku pisałem i na POlecenie tamtych cenzorzy zażarcie usuwali, pamiętasz? :unsure:
- Albowiem należy przeprowadzić gruntowną reformę  wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Począwszy od lustracji funkcjonariuszy po zniesienie immunitetów i niezawisłości. W Polsce nie ma realnego nadzoru nad dowolnymi i umyślnymi orzeczeniami. Nie ma współczesnego IPN i odpowiedzialności urzędników, prokuratorów i sędziów za błędne decyzje. Nie ma również uczciwego Rzecznika Praw Obywatelskich.Głównym priorytetem Naszej już Wolnej Ojczyzny bezwzględna, skuteczna walka z lokalnymi układami mafijnymi i samonapędzającą się machiną korupcji, która  gotów jest zeżreć nam kraj jak głodne wilcy konia z kopytami! Tylko od tego zależy powodzenie nowych rządów!- 
"Świat jest niebezpiecznym miejscem, nie z powodu tych, co czynią zło, ale z powodu tych, którzy na to patrzą i nie czynią nic." - Albert Einstein
O
Obecny1
W dniu 25.02.2017 o 13:46, Dreistadt napisał:

 Prokurator Barbara Kijanko wezwana na świadka przez komisję śledczą ds. Amber Gold nie stawiła się w środę przed komisją. Jak poinformowała przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann  próby kontaktu ze świadkiem lub jego pełnomocnikiem nie przyniosły efektu. Teraz komisja wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie kary porządkowej.Kijanko była prokuratorem referentem prowadzącym sprawę Amber Gold w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz w pierwszej fazie postępowania, po zawiadomieniu Komisji Nadzoru Finansowego pod koniec 2009 r. Według członków komisji jest ona jednym z kluczowych świadków w tej sprawie.Mówią - komisja powinna wystąpić z wnioskiem do sądu o nałożenie kary na prok. Kijanko. - Sytuacja jest ewidentna, zastanowimy się, co zrobić później ? :o Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., nie wypłacając tysiącom swoich klientów powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Grupa Amber Gold była też właścicielem powstałych w połowie 2011 r. linii lotniczych OLT Express, których upadłość ogłoszono również latem 2012 r.    I tu rodzi się zasadnicze pytanie czy to podstawione słupy, a nie rzeczywiści tajemniczy mocodawcy są winni tego przekrętu i ich należy ujawnić, pociągnąć do odpowiedzialności za ten wybryk? :ph34r: 

 

 Jest takie polskie powiedzenie: "szukaj wiatru w polu"...

 
      Początek pieśni Adama Asnyka:
 
         Daremne żale, próżny trud,
            Bezsilne złorzeczenia!...
 
     oraz końcówka:
 
       ...Bezsilne gniewy, próżny żal!
           Świat pójdzie swoją drogą.
 
 
 Powtarzam: naprawę Rzeczpospolitej należy zacząć od likwidacji immunitetów... :angry:
 
    Święte krowy są w krainie nad Gangesem.  :angry:
D
Dreistadt
W dniu 24.02.2017 o 00:21, Obecny1 napisał:

  Kasy ludziom nie oddadzą, ale winnym palcem pogrożą...  :wacko: Polski wymiar (nie)sprawiedliwości (społecznej) - bezcenny...  :unsure: 

Prokurator Barbara Kijanko wezwana na świadka przez komisję śledczą ds. Amber Gold nie stawiła się w środę przed komisją. Jak poinformowała przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann  próby kontaktu ze świadkiem lub jego pełnomocnikiem nie przyniosły efektu. Teraz komisja wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie kary porządkowej.
Kijanko była prokuratorem referentem prowadzącym sprawę Amber Gold w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz w pierwszej fazie postępowania, po zawiadomieniu Komisji Nadzoru Finansowego pod koniec 2009 r. Według członków komisji jest ona jednym z kluczowych świadków w tej sprawie.
Mówią - komisja powinna wystąpić z wnioskiem do sądu o nałożenie kary na prok. Kijanko. - Sytuacja jest ewidentna, zastanowimy się, co zrobić później ? :o 
Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., nie wypłacając tysiącom swoich klientów powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Grupa Amber Gold była też właścicielem powstałych w połowie 2011 r. linii lotniczych OLT Express, których upadłość ogłoszono również latem 2012 r.
 
 

Według łódzkich śledczych, Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Proces Marcina P. i jego żony trwa od 21 marca 2016 r. przed gdańskim Sądem Okręgowym.

 

 
I tu rodzi się zasadnicze pytanie czy to podstawione słupy, a nie rzeczywiści tajemniczy mocodawcy są winni tego przekrętu i ich należy ujawnić, pociągnąć do odpowiedzialności za ten wybryk? :ph34r:
O
Obecny1
W dniu 23.02.2017 o 23:01, Dreistadt napisał:

No chyba nie myślisz, że ludziom oddadzą kasę ukradzioną przez tamtych? B)

 

 Kasy ludziom nie oddadzą, ale winnym palcem pogrożą...  :wacko:

 
Polski wymiar (nie)sprawiedliwości (społecznej) - bezcenny...  :unsure:
D
Dreistadt

No chyba nie myślisz, że ludziom oddadzą kasę ukradzioną przez tamtych? B)

O
Obecny1

Uważam (ja bardzo rzadko się mylę), że ”wielka góra złota” (Amber Gold) doszczętnie pogrąży Donalda Tuska. Jako były premier jest on odpowiedzialny za wszystko co działo się w kraju pod jego rządami.  :wacko: 

Dlatego powtarzam: naprawę Rzeczpospolitej należy rozpocząć od likwidacji immunitetów. Inaczej będzie (zawsze): od nowa Polska Ludowa.  :unsure:
U
Uleńka

hmmmmmm?

 

...hmmmmmmm? ...

 

"Wbrew pozorom nieobecność i milczenie prokurator Barbary Kijanko bardzo dużo mówią.

Przede wszystkim wskazują na podwójne, a może nawet potrójne dno afery, bo jest bardzo mało prawdopodobne, żeby milczała, gdyż jest zagubiona i zdezorientowana albo po ludzku czuje się winna. Prokurator z dużym doświadczeniem zawodowym, a taką osobą jest Barbara Kijanko, to nie jest ktoś naiwny, bezbronny czy zagubiony. Wszystko wskazuje na grę bądź sytuację bez wyjścia. Jednocześnie to, co się dzieje wokół Barbary Kijanko pokazuje, że może być ona jedynym znanym obecnie słabym ogniwem całej afery. I to słabe ogniwo trzeba wykorzystać. Albo stwarzając presję, której prokurator Kijanko ulegnie, albo coś jej obiecując, na przykład status świadka koronnego. Żeby doszło do przełomu, prokuratura musiałaby mieć jakąś wiedzę o ewentualnych szantażu wobec prokurator Kijanko albo o innych jej uwikłaniach. Widać, że coś się dzieje wokół jej osoby, a chyba nie ma dostatecznej wiedzy, o co może chodzić.

 

Niezależnie od tego, czy prokurator Barbara Kijanko jest jedyną osobą, dzięki której Amber Gold była nietykalna, co jest właściwie nieprawdopodobne, czy jest ona tylko trybikiem wielkiej machiny, na obecnym etapie sprawy wydaje się najważniejsza. Z tego powodu trzeba na nią specjalnie uważać. Także pod kątem działania seryjnego samobójcy. Lepiej dmuchać na zimne nie mając pewności, skąd pochodzi zagrożenie i co nim faktycznie jest, niż pozwolić na to, by zrealizował się czarny scenariusz, choćby na razie przesłanki po temu były niejasne. I tu chyba bez porównania więcej do zrobienia ma prokuratura niż sejmowa komisja śledcza. W tej sprawie warto szybko działać, bo może sama zainteresowana czeka na taki gest czy sygnał. W każdym razie warto to sprawdzić."

Więcej informacji na stronie głównej Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie