Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Redakcyjny dyżur. Jak założyć firmę za granicą

Rafał Nagórski [email protected] Tel. 094 347 35 99 Fot. Radek Koleśnik
Magdalena Skrzypek-Terlecka na co dzień udziela bezpłatnych porad w Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie przy ulicy Młyńskiej 2.
Magdalena Skrzypek-Terlecka na co dzień udziela bezpłatnych porad w Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie przy ulicy Młyńskiej 2.
O możliwość założenia firmy w innym kraju oraz o wyjazdy w celu świadczenia usług pytali się dzwoniący na nasz redakcyjny dyżur.

Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania, na które odpowiadała w naszej redakcji Magdalena Skrzypek-Terlecka z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie.

- Czy są jakieś szczególne wymagania dla Polaków jeżeli chcę założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

- W Unii Europejskiej obowiązuje fundamentalna zasada niedyskryminacji ze względu na przynależność narodową. Jeżeli chcemy założyć firmę w jakimkolwiek kraju unijnym to musimy być traktowani tak samo jak obywatele tego kraju. Powód jest prosty - w momencie zarejestrowania działalności stajemy się tamtejszym przedsiębiorcą, bez względu na nasze obywatelstwo. Podsumowując, zarówno Kowalski jak i Smith w przypadku rejestracji firmy w Londynie, będą musieli spełnić takie same wymogi niezbędne do założenia działalności gospodarczej.

- Czy mogę wykonywać jakieś zlecenia w krajach UE, bez konieczności rejestrowania tam działalności gospodarczej?

- Oczywiście, że tak. Wynika to z tak zwanej swobody świadczenia usług. Każdy polski przedsiębiorca może wykonywać zlecenia w krajach UE bez konieczności rejestrowania tam firmy. Nazywamy to świadczeniem usług transgranicznych.

- Czy są jakieś okresy przejściowe dla świadczenia usług, tak jak to ma miejsce przy podejmowaniu pracy w innych krajach?

- Ograniczenia w zakresie świadczenia usług przez Polaków obowiązują w niektórych branżach na terytorium Niemiec i Austrii. W pozostałych państwach swoboda ta nie podlega żadnym ograniczeniom. Ograniczenie swobody świadczenia usług w Niemczech i Austrii odnosi się tylko do niektórych usług: budowlane i okołobudowlane, sprzątanie (zarówno to w domach, jak i przemysłowe), dekoratorstwo wnętrz, w Austrii dodatkowo architektura terenów zielonych.

Należy tu zwrócić uwagę na fakt, że ograniczenie to odnosi się jedynie do przedsiębiorców zatrudniających pracowników i mających zamiar oddelegować ich zagranicę w celu wykonania usługi. Ograniczenie to nie dotyczy firm jednoosobowych. Zatem jeżeli przedsiębiorca prowadzący firmę jednoosobową chciałby wykonać usługę budowlaną w Niemczech to ma do tego pełne prawo.

- Jakich formalności muszę dopełnić, aby móc świadczyć na przykład usługi budowlane w Hiszpanii?

Trzeba tylko dokonać w kraju oddelegowania pracowników lub tak zwanego samooddelegowania się (gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą), tzn. uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych formularz E-101 potwierdzający fakt naszego ubezpieczenia w Polsce (mogą się o niego ubiegać firmy działające nie krócej niż 2 miesiące) oraz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego z Narodowego Funduszu Zdrowia. Są to dokumenty, które będziemy musieli okazać w razie kontroli. Dodatkowo powinniśmy mieć przy sobie umowę spisaną z hiszpańskim zleceniodawcą i przetłumaczony wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

- Jak powinna wyglądać umowa o świadczenie usług transgranicznych?

- Umowa taka w niczym nie odbiega w swoim szablonie od stosowanych w prawie polskim umów o dzieło lub zlecenia. Musi odpowiadać na pytania: Kto? Komu? Co? Za ile? Do kiedy? Formułując jej istotne postanowienia należy pamiętać o kilku zasadach: należy precyzyjnie określić zakres usługi i sposób jej wykonania; w przypadku czynności złożonych np. remonty, prace ogrodnicze na plantacji owoców czy warzyw, najbezpieczniej jest sporządzać umowy na poszczególne czynności; umowa powinna zawierać przewidywany czas rozpoczęcia i zakończenia świadczenia usługi; powinna określać wysokość zapłaty dla wykonawcy. Nie powinna natomiast w przypadku oddelegowania do wykonania tej usługi pracowników zawierać ich wynagrodzenia. Wpisujemy tylko jedną kwotę za wykonanie usługi. Z oddelegowanymi pracownikami przedsiębiorca rozlicza się w oparciu o podpisaną w kraju umowę o pracę.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza