Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Redakcyjny dyżur: Nowy taryfikator mandatów

Zbigniew Marecki
Sierżant Dwulit w czasie redakcyjnego dyżuru.
Sierżant Dwulit w czasie redakcyjnego dyżuru. Fot. Krzysztof Tomasik
Zmiany w taryfikatorze mandatów wywołały duże zainteresowanie ze strony czytelników. Wielu z nich pytało naszego eksperta o szczegóły dotyczące konkretnych przepisów.

Na pytania naszych czytelników odpowiadał sierżant Janusz Dwulit ze słupskiej drogówki. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

- Czym się różni kolizja od wypadku?

- Z wypadkiem na drodze mamy do czynienia wtedy, gdy obrażenia jego uczestników są widoczne powyżej 7 dni. Natomiast do kolizji dochodzi wtedy, gdy w czasie zdarzenia drogowego doszło najwyżej do niewielkiego otarcia.

- Czy w przypadku kolizji trzeba zawsze wzywać policję?

- Nie. Gdy strony są zgodne co do przebiegu zdarzenia i wspólnie podpiszą protokół, to nie ma takiej potrzeby. Natomiast jeśli nie ma zgody między uczestnikami kolizji co do tego, kto ponosi winę, to dla pewności lepiej wezwać policję.

- Jeśli na miejsce kolizji wezwiemy policję, to jej sprawca musi się liczyć z mandatem?

- Teoretycznie możemy stosować pouczenie, ale ponieważ kolizja jest rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego, to generalnie stosuje się mandaty wobec jej sprawcy. Jeśli sprawca nie chce go przyjąć, to wtedy sprawa trafia do sądu grodzkiego.

- Na jakiej zasadzie określa się wysokość mandatu za spowodowanie kolizji drogowej?

- Do niedawna mandat za kolizję wynosił od 20 do 500 złotych. Teraz zgodnie z nowym taryfikatorem policjant najpierw musi określić przyczynę kolizji. Na przykład, gdy kierowca na czerwonym świetle potrąci pieszego na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim, to wtedy przewidziana kara za to przewinienie wynosi 200 złotych plus dodatkowe 200 złotych. To jest minimalna wysokość kary. Maksymalnie może ona wynieść 500 złotych, ale tej granicy już nie można przekroczyć.

- Kiedy zapłacimy mandat za stawianie samochodu na miejscu do parkowania dla osób niepełnosprawnych?

- 500 złotych mandatu zapłacimy, gdy na takim miejscu zaparkujemy na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania. Natomiast w przypadku zajęcia takiego miejsca na parkingu prywatnym, na przykład przed hipermarketami, policja i straż miejska nie mogą interweniować. Może to jednak zrobić właściciel terenu, stawiając na parkingu informację, że niewłaściwie zaparkowane pojazdy będą odholowywane na koszt ich właściciela. Takie sprawy toczą się w sądach w postępowaniu cywilnym, więc w praktyce trafiają tam rzadko, bo niewiele osób decyduje się takie reakcje.

- Co to znaczy, że ktoś porusza się po drodze w stanie nietrzeźwości?

- Zgodnie z Kodeksem wykroczeń to oznacza, że nie jest jeszcze pijany, ale "łyknięty". O takim stanie mówimy, gdy osoba badana ma w sobie od 0,1 do 0,24 miligrama alkoholu na litr krwi. Gdy stężenie alkoholu przekracza 0, 24 miligrama, to mamy do czynienia z przestępstwem i wtedy kierowcy grozi nawet do dwóch lat więzienia. W obu wypadkach zatrzymuje się prawo jazdy.

- Czy nowy taryfikator przewiduje karę za jazdę samochodem bez włączonych świateł przez całą dobę?

- Tak. Teraz już nie ma żadnych wątpliwości. Za jazdę bez włączonych świateł zapłacimy 100 złotych.

- Ile wynosi kara za jazdę rowerem bez świateł?

- Wzrosła. Poprzednio wynosiła 50 złotych, a teraz 100 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza