Redakcyjny dyżur. Waloryzacja rent i emerytur

Zbigniew Marecki, www.gp24.pl, fot. Michał Szymajda
Ewa Dusza (z lewej) i Grażyna Kołakowska podczas redakcyjnego dyżuru.
Ewa Dusza (z lewej) i Grażyna Kołakowska podczas redakcyjnego dyżuru.
Pierwszego marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę zwaloryzowanych rent, emerytur i wszystkich dodatków. Wskaźnik waloryzacji wyniesie 6,1 procent.

- Ile od marca będę dostawać emerytury? - to było najczęściej zadawane pytanie, na które podczas naszego redakcyjnego dyżuru odpowiadały panie Grażyna Kołakowska, naczelnik Wydziału Zmiany Uprawnień, Emerytur i Rent, oraz Ewa

Dusza, rzecznik prasowy słupskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wskaźnik waloryzacji już z pewnością nie ulegnie zmianie. Zgodnie obowiązującymi obecnie zasadami, waloryzacja uwzględnia inflację oraz 20-procentowy udział we wzroście średniego realnego wynagrodzenia.

Średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw emerytów wynosi za 2008 rok 4,9 procent, zaś realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia wyniósł 6 procent. W rezultacie minimalny wskaźnik waloryzacji wyniesie 6,1 procent.

Mimo że w ustawie budżetowej zostały zapisane na ten cel pieniądze mniejsze o pół miliarda złotych, to rząd zapewnia, że wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec emerytów. W słupskim okręgu ZUS z waloryzacji skorzysta ponad 82 tysiące emerytów i rencistów.

Szczegółowe pytania dotyczyły wskaźnika wzrostu rozmaitych dodatków, które również wypłaca ZUS. Aby ułatwić naszym czytelnikom orientację w wysokości tych dodatków, obok przedstawiamy nowe stawki świadczeń w wysokościach brutto.

W trakcie dyżuru pojawiły się również liczne pytania szczegółowe, dotyczące sytuacji konkretnych osób.

Dodatkowe dochody i zasiłek pogrzebowy

Pytano między innymi o to, czy osoba pobierająca zasiłek przedemerytalny nie straci do niego prawa, jeśli ma dodatkowe dochody.

- Nie, osoby uprawnione do świadczeń przedemerytalnych mają prawo dodatkowo zarobkować, ale od wysokości przychodów zależy, czy będą dalej pobierać świadczenia, czy też nie - tłumaczy naczelnik Grażyna Kołakowska.

Inne pytanie pochodziło od emeryta, który chciał wiedzieć, czy po jego śmierci żona otrzyma z ZUS jakieś świadczenie?

- Żona otrzyma na pewno zasiłek pogrzebowy, który od 1 marca będzie wynosił 6193,10 zł oraz rentę rodzinną w wysokości 85 procent obecnie pobieranego przez pana świadczenia - wyjaśnia Ewa Dusza.

Renta po zmarłym

Kolejne pytania dotyczyły tego, kto może się starać o rentę rodzinną.

- Rodzina może się starać o rentę po zmarłym krewnym, gdy miał on prawo do emerytury lub renty albo spełniał warunki wymagane do jej przyznania. Renta przysługuje także wtedy, gdy zmarły pobierał świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny - tłumaczy naczelnik Kołakowska.

Jednak gdy zmarły nie pobierał ani renty, ani emerytury, mimo że miał do tego prawo, rodzina musi udowodnić w ZUS-ie, że należy się jej świadczenie. Przede wszystkim trzeba wykazać, że zmarły osiągnął wiek i staż ubezpieczeniowy, które są wymagane do otrzymania świadczenia. ZUS przyjmie, że zmarły był całkowicie niezdolny do pracy i obliczy wysokość świadczenia przysługującego jego najbliższym.

Gdy nie można pracować

Nasi czytelnicy pytali również, kto może się ubiegać o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jak się okazuje, przysługuje ono ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki: jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, jego niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

- Takie sprawy wymagają jednak szczegółowych analiz. Dlatego zainteresowanych prosimy o kontakt z oddziałem lub naszymi inspektoratami w terenie - dodaje Ewa Dusza.

 

Nowe stawki

Wysokość świadczeń ZUS, które będą obowiązywać od 1 marca:

wskaźnik waloryzacyjny - 6,1 proc. d kwota bazowa - 2.578,26 zł d przec. wynagrodzenie za 2008 rok - 3.5326,56 zł

kwota bazowa dla WZIW, OZIW - 2.006,69 zł

min. emerytura (renta z tyt. całk. niezdolności do pracy) - 675,10 zł

min. renta rodzinna - 519,30 zł

min. renta z tyt. częściowej niezdoln. do pracy - 810,12 zł

min. renta wypad. z tyt. całkow. niezdoln. do pracy - 810, 12 zł.

min. renta wypad. z tyt. częściowej niezdoln. do pracy - 623,16 zł d renta socjalna - 567,08 zł

świadcz. przedemerytalne - 804,02 zł

dod. pielęgnacyjny - 173,10 zł d dod. kombatancki - 173,10 zł

dod. za tajne nauczanie - 173,10 zł

świadcz. dla deportowanych, żołnierz-górnik - 173,10 zł

dod. kompensacyjny - 25,97 zł

dod. pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego -259,65 zł

dod. sierocy - 325,36 zł d zasiłek pogrzebowy - 6.193,10 zł

ryczałt energetyczny - 131,41 zł

przec. wynagrodzenie w IV kwartale - 3.096,55 zł

70 proc. przec. wynagrodzenia - 2.167,60 zł

130 proc. przec. wynagrodzenia - 4.025,60 zł

30 proc. przeciętnego wynagrodzenia - 929,00 zł

dopuszczalna kwota przychodu (ZAP): mies. - 1472 zł, rocznie - 17.664 zł

graniczna kwota przychodu (ZAP): mies. - 2.060,80 zł, rocznie - 24.729,60 zł.

 

Protokoły sanitarne pomogą otworzyć biznes?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie