Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w Miastku. Burmistrz kwestionuje, wojewoda analizuje, mieszkańcy działają

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Sala obrad w Miastku.
Sala obrad w Miastku. Andrzej Gurba
Nie ma jeszcze decyzji wojewody w sprawie ważności uchwały Rady Miejskiej w Miastku w sprawie referendum o odwołanie Danuty Karaśkiewicz ze stanowiska burmistrza. Mieszkańcy jednak nie czekają. 17 stycznia br. planują złożyć komisarzowi wyborczemu w Słupsku swój referendalny wniosek.

Danuta Karaśkiewicz wniosła swoje zastrzeżenia

Wojewoda pomorski, jako organ nadzoru, do 30 stycznia br. ma czas na ocenę formalną uchwały Rady Miejskiej w Miastku w sprawie referendum dotyczącego odwołania burmistrza Miastka. Jak już informowaliśmy, burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz wniosła do wojewody swoje zastrzeżenia do tej uchwały. W zasadzie są one powtórzeniem wcześniejszej opinii Jarosława Mielnika, radcy prawnego urzędu. Chodzi m.in. o to, że – zdaniem Danuty Karaśkiewicz - komisja rewizyjna rady popełniła formalny błąd, bo nie zaopiniowała wniosku referendalnego, a głosowała na zasadzie „za” albo „przeciw”. A przepisy ustawy mówią o opinii formalnej, czyli zgodności wniosku z przepisami prawa. Kwestionowany jest sam wniosek referendalny grupy 7 radnych, bo zatytułowali go oni jako „projekt uchwały”, a przepisy ustawy mówią o wniosku. Kolejne zastrzeżenia Danuty Karaśkiewicz dotyczą powodów referendum. Jej zdaniem są one niedostateczne. Danuta Karaśkiewicz kwestionuje także głosowanie nad referendalną uchwałą na sesji. Burmistrz wnosi zastrzeżenia, co do braku imiennego głosowania radnych w sprawie uchwały referendalnej, o czym mówi wprost ustawa. Z tym zarzutem nie zgadza się Tomasz Borowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Miastku. – W elektronicznym systemie głosowania, jaki mamy od dłuższego czasu, każde głosowanie jest imienne. Poza wszystkim, zastanawia mnie, dlaczego radca prawny Jarosław Mielnik, który był na sesji, nie kwestionował samego głosowania – mówi Tomasz Borowski.

Przewodniczący rady dodaje, że wojewoda pomorski poprosił o komplet materiałów z posiedzenia komisji rewizyjnej i dwóch sesji (złożenie wniosku referendalnego, głosowanie). – Wszystkie materiały zostały przesłane – oznajmia Tomasz Borowski.
Przypomnijmy uzasadnienie do uchwały Rady Miejskiej w Miastku w sprawie referendum o odwołanie burmistrza Miastka. Chodzi o niezadowolenie społeczne z działań burmistrza, brak współpracy, porozumienia z pracownikami szpitala oraz zarządem spółki (poprzednim – dop. redakcji). Dalej – niewłaściwe informacje dotyczące sytuacji finansowej szpitala, podsycanie emocji i skłócenie pracowników szpitala, brak konsultacji z radą miejską dotyczącą odwołania Renaty Kiempy.

Kalendarz referendalny mieszkańców

Jutro (12.01.2022 r.) odbędzie się spotkanie grupy inicjującej referendum mieszkańców, która zajmie się zredagowaniem właściwych dokumentów, niezbędnych do złożenia wniosku. Drugie spotkanie zaplanowano 14.01.2022 r. W poniedziałek (17 stycznia br.) zaplanowano złożenie referendalnego wniosku komisarzowi wyborczemu w Słupsku. Od 18 stycznia br. do końca miesiąca mają być zbierane podpisy pod wnioskiem. Wniosek z podpisami ma zostać dostarczony komisarzowi wyborczemu na początku lutego br. Referendum musi się odbyć w ciągu 50 dni licząc od daty dostarczenia kart z podpisami mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza