Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekord, który ratuje w kraju ludzkie życie

Andrzej Gurba [email protected]
16 października w całej Polsce podjęta zostanie próba pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
16 października w całej Polsce podjęta zostanie próba pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Organizatorzy
16 października w całej Polsce podjęta zostanie próba pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Akcja organizowana jest przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Przystąpiła do niej między innymi Szkoła Podstawowa nr 2 w Miastku.

- Zgłosiło się około 70 chętnych uczniów. Teraz szukamy fantomów. Ta akcja to nie tylko bicie rekordu, to przede wszystkim edukacja - mówi Barbara Widzińska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miastku.

- W 2013 roku do półgodzinnej próby ustanowienia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo- -oddechowej przez jak największą liczbę osób na terenie całego kraju przystąpiły 1132 instytucje. Czy 83 111 osób to dużo? Wydawać by się mogło, że tak. Czy w tym roku uda nam się pobić ten wynik? - To zależy wyłącznie od was - mówią organizatorzy akcji.

16 października to nie jest przypadkowy dzień na bicie rekordu. Wtedy właśnie przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, ustanowiony przez Europejską Radę Resuscytacji.

- Zapraszamy wszystkie chętne osoby, które mają dostęp do fantoma w szkole, w pracy, w domu itd. Całe wydarzenie będzie trwało pół godziny (w godzinach 12-12.30). Chcemy, aby przez ten czas jak najwięcej osób wzięło w nim udział, więc w trakcie ustanawiania rekordu dopuszczalne jest zmienianie się przy fantomie - mówią organizatorzy. - Warszawskie bicie rekordu będzie transmitowane na naszym kanale YouTube, tak abyście mogli w zorganizowanych przez was miejscach ćwiczyć razem z nami w jednym rytmie.

Każda szkoła, zakład pracy, instytucja, która zgłosi się do bicia rekordu, musi swoje zmagania udokumentować i następnie przekazać film organizatorom. - Ubiegłe lata pokazały, że jest to fantastyczna zabawa i ciekawe przeżycie dla całych pokoleń (obok dzieci ze szkół podstawowych do ustanowienia rekordu stanęli również gimnazjaliści, ich rodzice i przyjaciele oraz różne instytucje i firmy. Zgłoszenia do udziału w rekordzie przyjmujemy do dnia poprzedzającego wydarzenie, czyli 15 do października - oznajmiają organizatorzy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi program edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko - na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

16 października cała Polska będzie biła rekord w udzielaniu pierwszej pomocy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza