MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba wolnych dni od szkoły w maju 2024. W tym roku to nie tylko majówka i egzaminy. Sprawdź terminy

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
od 7 lat
Dni wolne od szkoły w maju 2024 to nie tylko te przypadające z uwagi na majówkę i odbywające się w szkole egzaminy ósmoklasisty i maturalne. W tym roku uczniowie zyskają jeszcze jeden dzień bez lekcji. Sprawdź, kiedy dokładnie przypadają dni wolne od nauki w maju.

Spis treści

Kiedy wypada majówka 2024?

W 2024 roku majówka wypada w dniach: środa-piątek (1-3 maja). 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, ale w szkołach uczniowie są zwolnieni z zajęć dydaktycznych. Będą więc mieć wolne następujące dni: środa, czwartek, piątek. Warto przypomnieć, że weekend majowy to dopiero początek wolnego dla uczniów. W niektórych szkołach wolne zaczyna się jeszcze wcześniej, bo już 29 kwietnia. To wyniki zarządzeń dyrektorów, którzy w ten sposób organizują dni wolne z puli tzw. dni dyrektorskich.

Może cię zainteresować: Skończą się kartkówki i sprawdziany po długich weekendach? RPD apeluje do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku

Uczniowie w maju 2024 będą mieli dużo czasu na odpoczynek. Kiedy dokładnie wypadają dni wolne? Zobacz terminarz.
Uczniowie w maju 2024 będą mieli dużo czasu na odpoczynek. Kiedy dokładnie wypadają dni wolne? Zobacz terminarz. freepik.com

Wolne w maju z powodu matur

Po majówce uczniowie szkół średnich wrócą do szkół tak naprawdę na jeden dzień, bo większość z nich nie będzie miała lekcji w związku z odbywającym się egzaminem maturalnym.

Zajęcia dydaktyczne nie są prowadzone wyłącznie w czasie egzaminów obowiązkowych, a więc:

Dni wolne od zajęć dydaktycznych ze względu na matury ustala dyrektor szkoły, o ewentualnych dodatkowych zmianach w planie lekcji na czas matur lub odwołaniu zajęć uczniowie są informowani w swoich szkołach. Możliwe też, że dyrektor szkoły ustalił 6 maja dniem dyrektorskim, wówczas uczniowie szkół ponadpodstawowych mieliby łącznie z weekendem dziewięć dni wolnego.

Przeczytaj też: Odrobiłam lekcje z prac domowych. Ograniczenie zadań to nowa jakość w edukacji czy atak na polską szkołę? >>>

Egzamin ósmoklasisty 2024. Kiedy wypada i które klasy nie mają wtedy lekcji?

Ze względu na egzamin ósmoklasisty, który odbywa się w dniach 14-16 maja (wtorek-czwartek), wszystkie klasy szkół podstawowych nie mają lekcji w tych dniach. Szkoły są jednak zobligowane do zapewnienia opieki świetlicowej uczniom.

Kiedy jest Boże Ciało 2024? Wyjątkowo w maju

W tym roku uczniowie będą mieli wolne w maju nie tylko w związku z egzaminami czy weekendem majowym, ale też z Bożym Ciałem. Wyjątkowo wypada ono bowiem 30 maja, a nie (tak jak zazwyczaj) na początku czerwca. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest we czwartek. W związku z tym w niektórych placówkach dniem dyrektorskim (wolnym od zajęć dydaktycznych) jest także piątek po Bożym Ciele (w tym roku 31 maja). Jest to jednak indywidualna decyzja dyrektora szkoły.

Ile dni jest wolnych w maju 2024?

Okazuje się więc, że uczniowie będą mieli sporo wolnych dni w maju, a dokładnie:

  • 7 dni – w przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych (plus ewentualnie dwa dni dyrektorskie, czyli 6 i 31 maja), co łącznie dawałoby 9 dni wolnego;
  • 7 dni – w przypadku uczniów szkół podstawowych (plus ewentualnie jeden lub dwa dni dyrektorskie, czyli 13 maja przed egzaminem ósmoklasisty i 31 maja).

Kalendarz dni wolnych w szkole na maj i czerwiec

Rok szkolny 2023/24 rozpoczął się 1 września 2022 (czwartek), a zakończy 23 czerwca 2023 (piątek). Jeszcze przed wakacjami, w maju i w czerwcu uczniowie mają kilka dodatkowych wolnych dni od nauki. Oto daty:

  • 1 maja – Święto Pracy,
  • 2 maja – Dzień Flagi (wolne tylko w szkołach),
  • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 30 maja – Boże Ciało.

Do tego dochodzą także dni związane z przeprowadzanymi w szkołach egzaminami.

Czy szkoła zapewnia opiekę świetlicową w wolne dni w maju?

2 maja szkoły nie są zobowiązane do organizowania opieki świetlicowej, natomiast w dniach, których przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty, uczniowie powinni mieć ją zapewnioną. W tych dniach nie ma tylko zajęć dydaktycznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowa liczba wolnych dni od szkoły w maju 2024. W tym roku to nie tylko majówka i egzaminy. Sprawdź terminy - Strefa Edukacji

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza