Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont dachu cerkwi św. Jerzego w Bytowie (ZDJĘCIA)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Trwa remont dachu cerkwi św. Jerzego w Bytowie. To zabytkowy obiekt, pokryty gontem. Prace są czasochłonne i precyzyjne, a przede wszystkim bardzo kosztowne.
Trwa remont dachu cerkwi św. Jerzego w Bytowie. To zabytkowy obiekt, pokryty gontem. Prace są czasochłonne i precyzyjne, a przede wszystkim bardzo kosztowne. Sylwia Lis
Trwa remont dachu cerkwi św. Jerzego w Bytowie. To zabytkowy obiekt, pokryty gontem. Prace są czasochłonne i precyzyjne, a przede wszystkim bardzo kosztowne.

W Greckokatolickiej parafii św. Jerzego w Bytowie praca wre. Wierni podjęli się dużego przedsięwzięcia remontu dachu pokrytego gontem. To dla nich trudny czas, bo od rozpoczęcia wojny w Ukrainie parafia bardzo pomaga uchodźcom, którzy trafili do Bytowa.

Dotacja nie wystarczy

- W tym roku nasza parafia niesie trud kosztownego remontu dachu cerkwi, który pokryty jest gontem - poinformował proboszcz ks. Stefan Prychożdenko. - Dach wiele lat chronił i zdobił naszą świątynię, ale ostatnio pojawiło się dużo ubytków, co powodowało zalewanie świątyni. Dużym nakładem pracy i zaangażowaniem otrzymaliśmy dofinansowanie od Rady Miejskiej Bytowa i Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, a także od konserwatora zabytków. Niestety, wysoka inflacja przewyższyła koszt tej wielkiej inwestycji. Musimy zatem uzbierać większy wkład własny.
Sprecyzujmy, że gmina Bytów z projektu na ratowanie lokalnych zabytków przekazała parafii 100 tysięcy złotych, natomiast z budżetu województwa pomorskiego na konto cerkwi trafiło - ponad 195 tysięcy złotych.

Jedna z najstarszych parafii

W maju 1947 roku w okolice Bytowa przywieziono w ramach deportacyjnej akcji „Wisła” ludność narodowości ukraińskiej z okolic Przemyśla, Sanoka i Leska. W sierpniu tego samego roku przywieziono drugi transport ludności ukraińskiej z powiatu sokalskiego. Greckokatolicka parafia św. Jerzego w Bytowie jest jedną z najstarszych parafii w Polsce po wysiedleniu w 1947 roku.

Razem z przesiedleńcami przywieziono także dwóch ukrywających się księży greckokatolickich, którzy potajemnie odprawiali msze święte swoim wiernym. Tymi księżmi byli ks. Teodor Seredyński z żoną i córką, oraz ks. Paweł Harenza.

Do 1989 roku wszystkie nabożeństwa były odprawiane się w łacińskim kościele św. Katarzyny. W 1982 roku wspólnota greckokatolicka nabyła zrujnowany poewangelicki kościół św. Jerzego po czym odremontowała go przystosowując wnętrze do wymogów liturgicznych obrządku wschodniego. Cerkiew została poświęcona w 1989 roku. Na jej wyposażeniu jest tabernakulum z XVII w. przywiezione z cerkwi św. Paraskewy w Surochowie, ikonostas, barokowe rzeźbione stelle i chór, malowidła ludowe. Cerkiew zwieńczona jest kopułą w stylu architektury bizantyjskiej.

Pomoc

Osoby chętne mogą pomóc, wpłacając pieniądze na konto parafii. Numer konta i szczegółowe informacje na stronie parafii Greckokatolickiej pw. Św. Jerzego w Bytowie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza