Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renowacja słupskiego "okrąglaka" zakończona. Podczas prac odkryto zabytkową windę

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Krzysztof Piotrkowski
Powyżej dwóch milionów złotych kosztowała modernizacja budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. Niespodzianką było odkrycie podczas prac zabytkowej windy towarowej z 1936 roku. We wtorek, 18 stycznia, uroczyście zaprezentowano obiekt w obecności m.in. marszałka województwa pomorskiego, który finansował przedsięwzięcie.

Budynek - charakterystyczny na mapie Słupsk okrąglak u zbiegu ulic. Lutosławskiego i Jaracza - powstał w latach 1936-1938 r.
Jego historię przypomniała Agata Szklarkowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku.

- Budynek był przeznaczony na arbeitsamt (od red. z niem. giełda pracy). Dokumentacja z czasu jego powstawania znajduje się w archiwum w Berlinie. W latach powojennych budynek pełnił różne funkcje oświatowe. Mieściła się tu m.in. Szkoła Podstawowa nr 10, było też kuratorium oświaty. Rzeczywistość tak się ułożyła, że obie funkcje jakie spełniał budynek od czasu budowy - i ta przedwojenna, i oświatowa powojenna - są dziś kontynuowane - mówiła dyrektor Szklarkowska podczas uroczystej prezentacji dla mediów w obecności Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.

Od 1979 r. w budynku przy Jaracza 18a mieści się Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku, która zarządza funkcjonowaniem budynku. Znajdują się tu jednak jeszcze inne instytucje podległe Samorządowi Województwa Pomorskiego, w tym Biuro zamiejscowe Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku Oddział Zamiejscowy w Słupsku oraz Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego Oddział w Słupsku.

- Decyzja o modernizacji budynku zapadła w 2019 roku. Udało się to dzięki pozytywnym decyzjom marszałka województwa pomorskiego - mówi Agata Szklarkowska, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Słupsku. - Projekt modernizacji placówki zakładał ulepszenia, upiększenia, poprawienia wielu elementów budynku z szacunkiem dla jego historycznego wyglądu. Realizacja modernizacji nie obyła się bez niespodzianek, jak to bywa przy realizacjach remontowych starych budynków. Największą z niespodzianek było „znalezienie” windy towarowej Schindlera, której data produkcji opiewa na 1936. Winda ukryta była w starym szybkie, którego rozebranie zakładał projektant modernizacji. W tym miejscu znajduje się dziś pomieszczenie sanitarne dla osób niepełnosprawnych korzystających z usług placówki i instytucji w budynku.

Windę jednak zachowano i ładnie wyeksponowano, aby można było ją podziwiać.

- Trzy główne etapy inwestycji to koszt powyżej 2 mln złotych - mówi pani dyrektor i zaznacza, że - mimo, iż obiekt nie jest w rejestrze zabytków, a jedynie w ewidencji - przebieg prac konsultowano z konserwatorem zabytków, aby odbył się on z poszanowaniem historii.

Niektóre etapy modernizacji zostały przedłużone, ze względu na okres pandemiczny oraz stałe funkcjonowanie w budynku placówek usługowych, to jest biblioteki i urzędu, niezależnie od realizacji prac remontowych. Ostatecznie zarówno czytelnicy biblioteki i inni użytkownicy instytucji znajdujących się w obiekcie, mogą korzystać dzisiaj z nowoczesnej placówki wykonanej według najwyższych standardów.

- Najważniejsze etapy naszej inwestycji to częściowa termomodernizacja czyli dokończenie wymiany okien, a jak widać budynek ma ich mnóstwo, docieplenie elewacji wewnętrznej od strony podwórza biblioteki, wykonanie wentylacji z klimatyzacją na potrzeby użytkowników i szczególnie pracowników poddasza, modernizacja funkcjonalna wypożyczalni czytelni - wymieniała dyrektor Szklarkowska. - Dziś śmiało mogę powiedzieć, że widać tu XXI wiek. Wykonaliśmy także remont ciągów komunikacyjnych, czyli korytarzy, poprawiliśmy bezpieczeństwo, jak również uwzględniliśmy potrzeby osób niepełnosprawnych. Odtworzyliśmy także elewację z uwzględnieniem historycznej stolarki drzwiowej. Bardzo istotna jest też estetyzacja otoczenia - przebudowa parkingu, czy mała architektura, która się tu znalazła - mowa o wiacie rowerowo-śmietnikowej. Pojawiły się też dwa nowe elementy, takie jak maszt z flagą województwa pomorskiego oraz tablica okolicznościowo-informacyjna na zewnątrz budynku.

Czytelnicy już od dawna korzystają z nowo wyremontowanej biblioteki, a goście mieli wczoraj okazję zobaczyć wyremontowany obiekt.

- To wielki powód do satysfakcji dla zarządu województwa - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa, dziękując pani dyrektor biblioteki, Markowi Biernackiemu, dyrektorowi Biura zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego oraz radnej Danucie Wawrowskiej, którzy wspierali decyzje o finansowaniu modernizacji. - Przyznaję, że dopiero niedawno odkryłem jak ważny i mocno zakorzeniony w tożsamości tego miasta jest ten obiekt. Ważne też, abyśmy nie zapominali o historycznych aspektach tego miejsca - mówił marszałek.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza