Rewitalizację "Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej" gmina rozpoczęła w 2011 r.
- Właśnie zakończyliśmy pierwszy etap prac - informuje Agata Smoczyk, odpowiedzialna za promocję gminy. - Torowiska od Trzęsacza do Pogorzelicy są już gotowe. Co więcej, wyremontowana linia kolejowa została dopuszczona do eksploatacji.
A to oznacza, że można nadmorską wąskotorówkę uruchomić. Gmina właśnie robi to dzisiaj. Za atrakcji miłośnicy kolejki będą mogli korzystać przez ponad tydzień. Wycieczki zabytkową lokomotywą i wagonami będą oferowane do końca miesiąca. Dodajmy, że przez cały piątek (20 bm.) przejażdżki są oferowane gratis. Dzisiaj też obowiązuje indywidualny rozkład jazdy. W pozostałe dni kolejka będzie jeździła według rozkładu, który podajemy w ramce.
Przejazdy wąskotorowej kolejki na trasie Pogorzelica - Niechorze- Śliwin- Rewal-Trzęsacz będą wahadłowe.
Natomiast już 1 października ruszą prace w ramach drugiego etapu modernizacji. Zostaną skończone remonty nawierzchni, a w trzecim etapie zaplanowano roboty wykończeniowe wewnątrz budynków dworcowych.
Gmina nieodpłatnie przejęła kolejkę wraz z całą infrastrukturą już w 2002 roku. Linia jest wpisana do rejestru zabytków. Rewitalizacja kolejki to najważniejsza inwestycja Rewala ostatnich lat. Pochłonie 54 mln zł. W przyszłym roku projekt powinien być w pełni zrealizowany. To termin znacznie późniejszy od planowanego, ale gospodarze nie przewidzieli trudności z związanych dworcem w Niechorzu, a właściwie konserwatorem zabytków. Były też problemy z wykonawcami.
Odnowienie taboru i doprowadzenie do stanu używalności zniszczonej infrastruktury, pozwoliło gminie wystąpić do Urzędu Transportu Kolejowego o pozwolenie na wznowienie działalności. Od 2004 roku ma licencję umożliwiającą przewozy pasażerskie do miejscowości nadmorskich Wybrzeża Rewalskiego.
Udało się też pozyskać pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Modernizowane są dworce, powstały nowe, wymieniono torowiska, modernizowane są zabytkowe wagony i lokomotywy.
Rozkład jazdy, 21-30 września br.
- Kierunek jazdy Trzęsacz - Pogorzelica
- Dworzec godz. odjazdu
- Trzęsacz 10 12.09 14.20 16.35
- Rewal 10.10 12.20 14.34 16.47
- Śliwin 10.18 12.26 14.39 16.52
- Niechorze Lat. 10.33 12.40 14.51 17.04
- Niechorze 10.45 12.53 15.10 17.15
- Pogorzelica 10.53 13.01 15.18 17.23
- Kierunek jazdy Pogorzelica - Trzęsacz
- Tęsacz 11.54 14.06 16.20 18.15
- Rewal 11.50 14.02 16.16 18.11
- Śliwin 11.38 13.48 16.02 18.02
- Niechorze Lat. 11.24 13.35 15.50 17.50
- Niechorze 11.18 13.30 15.46 17.46
- Pogorzelica 11.05 13.13 15.30 17.33
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?