Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Parku Waldorffa w Słupsku. Co się zmieni? [ZDJĘCIA]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Miasto Słupsk kontynuuje większość inwestycji rozpoczętych kilka miesięcy temu. Dotyczy to również prac w Parku Waldorffa. Oprócz nowych elementów tzw. małej architektury teren ten zostanie uatrakcyjniony nowymi nasadzeniami roślin.

Park Jerzego Waldorffa to jedna z zielonych wizytówek Słupska. Teren parku jest zlokalizowany pomiędzy ulicami Jagiełły i Jana Pawła II, w bezpośrednim sąsiedztwie Nowego Teatru i siedziby Filharmonii Sinfonia Baltica. Najbardziej charakterystycznym elementem parku jest pomnik Karola Szymanowskiego. Teraz słynnemu kompozytorowi będzie towarzyszyć wiele innych ciekawych rozwiązań, zarówno architektonicznych, jak i przyrodniczych.

Właśnie trwają prace przy rewitalizacji Parku Waldorffa. Jak informuje Urząd Miejski w Słupsku, administrator tego terenu i inwestor robót, przebudowa odbywa się z poszanowaniem historycznych elementów zagospodarowania parku oraz zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dotyczy to zarówno analizy historycznej tego miejsca, jak i oceny dendrologicznej.

Rewitalizacja Parku Waldorffa w Słupsku. Co się zmieni? [ZDJĘCIA]

Zatem w otoczeniu pomnika Karola Szymanowskiego pojawiły się elementy nawiązujące do muzycznego charakteru parku. To ławki, których kształt, ciemna kolorystyka oraz posadowienie na jasnych płytach chodnikowych przypominają klawiaturę fortepianu. W opisie projektu rewitalizacji to miejsce otrzymało nazwę placu spotkań "Przy klawiaturze".

Jednocześnie trwają tam prace przy realizacji elementów aranżacji wodnej. W pobliżu pomnika powstanie niewielka fontanna. To zresztą powrót do przeszłości, gdyż niewielkie źródło wody istniało przy pomniku Szymanowskiego już przed laty. Zostało jednak zlikwidowane z powodu oszczędności.

Zmodernizowany zostanie także ciąg pieszy od strony ul. Jana Pawła II oraz uzupełnione oświetlenie parkowe, w tym iluminacja kaplicy św. Jerzego.

Istotnym elementem rewitalizacji będą nowe nasadzenia drzew i roślinności ozdobnej w parku. W sumie pojawi się kilka tysięcy sztuk drzew, krzewów i kwiatów. W sezonie wegetacji tylko samych kolekcji roślin cebulkowych (krokusów, cebulicy, szafirków, hiacyntów, zawilców, irysów holenderskich i narcyzów) ma zostać posadzonych 21 tysięcy cebulek.

Zgodnie z harmonogramem prace rewitalizacyjne w Parku Waldorffa mają się zakończyć do połowy maja.

Zobacz także: Trwa budowa teatru w Słupsku

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza