Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Stawów Klasztornych w Słupsku

Filip Pietruszewski [email protected]
Rewitalizacja Stawów Klasztornych w SłupskuStawy klasztorne w Słupsku znajdują się tuż obok budowanego parku wodnego przy ul. Grunwaldzkiej.
Rewitalizacja Stawów Klasztornych w SłupskuStawy klasztorne w Słupsku znajdują się tuż obok budowanego parku wodnego przy ul. Grunwaldzkiej. Kamil Nagórek
Dobiega końca rewitalizacja klasztornych stawów w Słupsku. Kosztowała ponad 2,2 miliona złotych. Ładnie tam, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy park zostanie otwarty dla mieszkańców.

Niewielu słupszczan wie, że tuż koło budowanego parku wodnego kończy się już rewitalizacja Parku Kulturowego Klasztorne Stawy. Leży on w północno-zachod­niej części miasta i, jak czyta­my w załączniku do uchwały rady miejskiej z 2010 roku, stanowi zieloną enklawę terenów przemysłowych.

Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa. Na niemieckich mapach z przełomu XIX i XX wieku obszar koło dzisiejszej ulicy Grunwaldzkiej oznaczony jest nazwą własną Probstborn. Według Zbigniewa Martyna, ten teren był historyczną własnością klasztoru sióstr norbertanek, który powstał w mieście jeszcze zanim Słupsk otrzymał prawa miejskie. W 1534 roku w związku z reformacją i likwidacją klasztoru dobra zostały przejęte przez księcia Barnima XI i ostatecznie w 1569, po długim sporze z miastem, włączono je do książęcych posiadłości. Później ziemie weszły do dóbr królewskich.

Rewitalizacja klasztornych stawów jest już prawie ukończona. Wyczyszczono je, uporządkowano zieleń, ustawiano ławki, latarnie i tablice informacyjne poświęcone faunie i florze. Ciekawą ozdobą nowego słupskiego parku jest duży pomost ze stylową altaną, który znajduje się na jednym z pięciu stawów. Prace zakończyły się 30 czerwca. Niestety, park dalej jest ogrodzony i z formalnego punktu widzenia to teren budowy. W miniony wtorek miał odbyć się odbiór techniczny, ale do niego nie doszło.

– Inspekcja wskazała dro­b­ne usterki, które spowodowane zostały przez ulewne deszcze – poinformowała nas Malwina Noetzel-Wszał­kowska z biura prasowego prezydenta Słupska. Wykonawca będzie musiał je naprawić na własny koszt. Nie wiadomo jeszcze, kiedy park zostanie otwarty dla mieszkańców.

Rewitalizacja parku jest elementem projektu budowy parku wodnego w Słupsku. Za to zadanie jest jednak odpowiedzialna Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, a nie Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Plan Ochrony Parku Klasztorne Stawy przewiduje także odtworzenie na terenie par­ku budynku poczty konnej lub przeniesienie z ul. Bał­tyckiej zabytkowego budyn­ku cegielni Carla Westphala z 1871 roku.

Na razie jednak nie wiadomo, kiedy te prace zostaną rozpoczęte. Dowiedzieliśmy się, że póki co miasto nie ma na nie pienię­dzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza