Rewitalizacja Ustki w ogniu dyskusji

  Rewitalizacja Ustki w ogniu dyskusji

  Krzysztof Tomasik

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Marek Kurowski i Zdzisław Daczkowski w czasie dyskusji.

  Marek Kurowski i Zdzisław Daczkowski w czasie dyskusji. ©Krzysztof Tomasik

  Czy ustecka "rewitalizacja" pomoże w zachowaniu ducha starej Ustki, czy go bezpowrotnie zniszczy?
  Marek Kurowski i Zdzisław Daczkowski w czasie dyskusji.

  Marek Kurowski i Zdzisław Daczkowski w czasie dyskusji. ©Krzysztof Tomasik

  Rewitalizacja

  Rewitalizacja


  Działanie, którego celem jest ożywienie zdegradowanych obszarów miast, np. poprzemysłowych, poprzez znalezienie dla nich nowego zastosowania np. poprzez zmianę funkcji z mieszkalnej na usługową. W przypadku zabytkowych obszarów jednym z celów rewitalizacji jest także zachowanie ich architektury.  Na to pytanie starali się odpowiedzieć specjaliści i władze miasta, które zaprosiliśmy do wspólnej debaty w "Głosie"

  Z czterdziestu starych, rybackich chat z XIX wieku już siedem zostało "zrewitalizowanych". W pojęciu władz Ustki oznacza to wyburzenie chaty do fundamentów i zbudowanie na jej miejscu nowej - nazywanej przez etnografów - atrapami.

  Eksperci na naszych łamach stwierdzili, że taki sposób rewitalizacji doprowadzi do bezpowrotnego zniszczenia ducha starej Ustki. W debacie zorganizowanej przez "Głos" wzięli udział - wiceburmistrz Marek Kurowski i Edward Rokosz, prezes Usteckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Zdzisław Daczkowski, kierownik słupskiej delegatury Państwowej Ochrony Zabytków w Gdańsku oraz Henryk Soja, kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i etnograf Dawid Gonciarz.

  Etnografowie próbowali przekonać władze Ustki do zmiany filozofii w rewitalizacji kurortu. - To nie jest rewitalizacja, ale stawianie nowej zabudowy w Ustce, która nawiązuje stylem do starej. Natomiast rewitalizacja to ratowanie tego, co się da i zmienianie funkcji jakiegoś miejsca - mówił Soja.

  Z kolei władze miasta podkreślały, że głównym powodem takiej formy rewitalizacji są jej niskie koszty: - Te siedem budynków, których odnowę realizujemy, kosztuje nas ponad cztery miliony złotych. To jest niebagatelna sprawa, by to udźwignąć, a chcemy, by ten rejon starej Ustki, jak najszybciej się ożywił - mówił Rokosz.

  - Jesteśmy spółką prawa handlowego, musimy dbać o to, by nie mieć strat.
  Daczkowski potwierdził, że magistrat konsultował się z nim w podejmowaniu decyzji dotyczących poszczególnych budynków: - Nikt nic nie robi bez naszej wiedzy - stwierdził konserwator.

  Dodajmy, że z czterdziestu starych chat, do rejestru zabytków wpisana jest tylko jedna. - Ona jest nie naruszona, reszta jest przebudowana. Całej Polski i Ustki do rejestru nie wpiszemy - mówił Daczkowski.

  Zdaniem Kurowskiego, Ustka nie straci przez taką formę rewitalizacji swojej atrakcyjności turystycznej. Jednak Dawid Gonciarz argumentował, że koszty rewitalizacji, w której wykorzystano by elementy starych domów wcale nie muszą przewyższać znacząco budowy nowych. - Trzeba dawać przykład udanych projektów odnowy wiekowych chat, właśnie w ten sposób Ustka ma się promować - mówił etnograf.

  Ostatecznie jednak strony dogadały się na tyle, że władze miasta po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji (w czerwcu) zastanowią się nad zmianą sposobu rewitalizacji. Etnografowie zaoferowali swoją pomoc w poszukiwaniu nowych pomysłów na rewitalizację zabudowań kurortu.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (29)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (29) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Ustki

  Zdjęcia z Ustki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zgłosuj już dziś!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.