reklama

Rewolucja w emeryturach: 10.11.2019. Rząd zdecydował o ostatecznej likwidacji OFE. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi?

Zbigniew Biskupski AIPZaktualizowano 
Rozpatrywany przez rząd projekt ustawy zakłada, że każdy ubezpieczony spośród obecnych ok 15,7 mln członków OFE będzie miał prawo wyboru jednego z dwóch rozwiązań. Marek Szawdyn / Polska Press
Na posiedzeniu Rady Ministrów odbytym we wtorek 6 listopada rząd podjął ostateczną decyzję o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), przyjmując stosowną projekt ustawy w celu skierowania jej do prac w Sejmie. Ostatecznie osoby posiadające pieniądze w OFE będą musiały szybko zdecydować czy zostaną one przekazane na IKE czy do pozostałych składek emerytalnych gromadzonych przez ZUS.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne zakłada przekształcenie otwartych funduszy emerytalnych w fundusze inwestycyjne prowadzące indywidualne konta emerytalne, zasilone aktywami pochodzącymi z OFE - które to aktywa stanowią obecnie ok. 162 mld zł.

- Przygotowując projekt ustawy, kierowaliśmy się założeniem przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego, że konieczne jest ustawowe zagwarantowanie, że środki wpłacane do OFE to oszczędności emerytalne Polaków– cytowany w komunikacie prasowym podkreśla minister Jerzy Kwieciński. Dlatego pieniądze z OFE zostaną domyślnie przeniesione do instrumentu jakim są Indywidualne Konta Emerytalne. - W projekcie ustawy zapisaliśmy wprost, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa– podkreśla szef resortu inwestycji i rozwoju.

Do wyboru: IKE lub ZUS

Każdy ubezpieczony spośród obecnych ok 15,7 mln członków OFE będzie miał prawo wyboru jednego z dwóch rozwiązań. Pierwszym będzie domyślna opcja przeniesienia środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE), z możliwością jego dalszego zasilania, już zupełnie dobrowolnego na takie IKE od dnia likwidacji OFE nie będzie trafiała żadna część składki emerytalnej.

– Rząd mógł przejąć wszystkie 162 mld zł, poprzez przesunięcie ich w całości do ZUS-u, np. do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), ale tego na szczęście nie proponuje. Nie wiadomo jednak, ile z sumy 162 mld zł trafi do FRD, a ile na prywatne, indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd zakłada, że około 80 proc. trafi do IKE. Wprowadzenie opłaty przekształceniowej w wysokości 15 proc. tylko od środków przekazywanych do IKE może zachęcić członków OFE do wyboru ZUS-u dla swoich środków – zauważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Każdy ubezpieczony spośród obecnych ok 15,7 mln członków OFE będzie miał prawo wyboru jednego z dwóch rozwiązań.

Drugim rozwiązaniem będzie całkowite przekazanie zgromadzonych w OFE środków - średnio jest to 10 233 zł - do ZUS, na konto emerytalne, na które obecnie trafiają składki emerytalne ubezpieczonego (potrącane z wynagrodzenia i płacone przez pracodawcę) czyli funkcjonujące w ramach tzw. I filara. W przypadku tych osób, które zdecydują o przejściu w całości do I filaru, środki przez nich zgromadzone w OFE zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W ciągu trzech miesięcy osoba, która wybierze ten wariant będzie musiała złożyć deklarację o przeniesieniu środków zgromadzonych na jego rachunku w OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

W tym drugim przypadku od środków zgromadzonych w OFE zostanie pobrana 15 proc. opłata przekształceniowa. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Przy przekazaniu środków do ZUS nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone.
Takie rozwiązanie wynika z faktu, iż emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane.

System dobrowolnego oszczędzania kapitałowego w Polsce

Jak podkreśla się w uzasadnieniu do ustawy, służy ona realizacji jednego z celów założonego w rządowej Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju. Jednym z pięciu jej filarów jest filar „Kapitał dla rozwoju”, którego elementem jest Program Budowy Kapitału (PBK), będący narzędziem budowania oszczędności Polaków. PBK ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego obywateli i stabilności systemu finansów publicznych, rozwój lokalnego rynku kapitałowego oraz podniesienie potencjału rozwoju gospodarki.
PBK ma zapewnić poszerzenie dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych.

Z kolei silny rynek kapitałowy jest niezbędny dla budowy silnych fundamentów gospodarki, podwyższania potencjału wzrostu dochodów indywidualnych i PKB, co długoterminowo sprzyja wzmocnieniu stabilności systemu emerytalnego oraz wzrostowi świadczeń emerytalnych.

Jak bezpiecznie oszczędzać teraz by mieć największe odsetki? Czy są lokaty opraz obligacje oszczędnościowe gwarantowane przez państwo, które dają zarobić mimo wysokiej inflacji? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

W praktyce to "dorżnięcie" OFE

Warto też przypomnieć, że w ramach zmian w systemie emerytalnym przeprowadzonych w 2014 r. już wtedy przetransferowano 51,5 proc. aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych do ZUS. Powyższe w połączeniu z zastosowaniem tzw. „suwaka bezpieczeństwa”, tj. mechanizmu przekazywania całości składek danej osoby z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) do ZUS w okresie 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, doprowadziło do faktycznej likwidacji filaru kapitałowego w polskim systemie emerytalnym.
W konsekwencji

w obecnym systemie żaden ubezpieczony nie otrzymuje emerytury z OFE.

Na skutek działania suwaka bezpieczeństwa wszystkie jego składki emerytalne ostatecznie trafiają do ZUS, przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego.

Jak podkreślają autorzy projektu ustawy likwidującej OFE, pozostawiając w 20114 r. funkcjonowanie OFE w okrojonym kształcie, przyjęto rozwiązanie sprzeczne z celami reformy emerytalnej z 1997 r.

Koniec przymusowego transferu do ZUS

Przyjęte przez projekt ustawy rozwiązania po wejściu w życie mają na nowo stworzyć silny drugi filar (kapitałowy) tego systemu, który będzie opierał się m.in. na instrumentach indywidualnych, jakimi będą powszechne indywidualne konta emerytalne, dostępne dla każdego i zasilone środkami pozostającymi aktualnie w OFE.
Stanie się tak w związku z tym, że obecni członkowie OFE uzyskają prawo do pozostania w filarze kapitałowym aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, bez przymusowego transferu ich środków do ZUS, tak jak to jest obecnie.
Likwidacja OFE nastąpi zaraz po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw, z 1 dniem miesiąca następującego zaraz po tym wydarzeniu.

100 mln euro z Funduszy Norweskich na rozwój innowacji

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w emeryturach: 10.11.2019. Rząd zdecydował o ostatecznej likwidacji OFE. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi? - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
7 listopada, 14:00, qwer:

Jakie 15% przecież już raz pobrano mi podatek od pensji. Co najwyżej od zysków tylko jak to wyliczą? Więc najlepiej łup 15% i po krzyku. Nie mam już ani za grosz zaufania do tego b............ kraju.

Trochę jest w tym prawdy

a
alan

zabrać 500 patologii, bogatym , samozatrudnionym i nierobom i nie trzeba będzie likwidować OFE

G
Gość

Oddajcie szmatławcy Tomkowi Komendzie 19 milionów plus odsetki

G
Gość

"""Rząd zdecydował o ostatecznej likwidacji OFE. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi?"""

----------------

A tam jeszcze coś pozostało ?

u
ula

oplata przeksztalcenopwa 15 proc kto to i tylko 15 wymyslil mogl np 50 proc przecie to jawne zlodziejstwo i grabierz niestety tutaj PIS SIE NIEPOPISAL a mialo byc normalnie

K
Krzysiu

Kazdy psioczy psioczy, a ilu z was bylo na glosowaniu?

Ponad polowa narodu to betony, ktore ida zaglosowac na 500. A ten kto ma wiecej i mysli troche to w wiekszosci piz..y nie ruszy zdomu zeby zaglosowac, bo po chu..j. Wiec tak juz bedzie, i bedzie coraz gorzej. jak sobie sami nie zagwarantujemy emerytury inwestujac, to bedziemy wpierdalac bataty na starosc i srac w pieluche a nie w pampersa.

G
Gość

Skoro nacjonalizacja oszczędności w OFE nie spowodowała rewolucji na ulicach to następnym etapem będzie nacjonalizacja IKE za rok czy dwa jak temu rządowi zabraknie pieniędzy. Ale dla baranów głosujących w wyborach na kłamców i oszustów nie są ważne emerytury w przyszłości tylko ważne jest nażreć się za 500 dzisiaj.

G
Gość

15% opłaty dla "500 "... to tzw. opłata sprawiedliwa hahahah wyborcy Pislamu dzięki, jesteście debilami

G
Gość
7 listopada, 14:11, Gość:

Witam płaciłem 4 lata prywatnie na OFE z trzeciego filaru (Wintertur) wtedy oczywiście pieniążki przepadły bo wytłumaczyli się tym że nie płaciłem pięć lat krócej pieniądze przepadają system złodziejskiej sekty rząd robi nas w _uja potem po wygranej Tuska poszły na ratowanie Grecji a teraz za Jarka będą ratować siebie a najlepsza na okradanie nas jest inflacja zapomnijcie o emeryturach oni je dostaną ale nie my przestańcie robić na system złodziejski co z emeryturami naszych rodzin co szpital ich uśmiercił zbyt wcześnie przepadły ??? W naszym kraju zmowa szpitali z ZUS jest oczywista a każdy zastanawia się dlaczego nas tak dużo odchodzi łącznie z emeryturą wypracowaną przez czterdzieści lub pięćdziesiąt lat zabraną do grobu oni mają korzyści by nas uśmiercić i położyć łapę na kasie a to nie mało bo od 300.000 zł do miliona za emeryta to dopiero afera tylko rodzina nic nie dostaje kasa zostaje do dyspozycji ówczesnej władzy tak nas okradają to fundusze ,ubezpieczenia,konta,fundacje,ZUS,KRUS itd itp szukają naiwnych kto na nich będzie rył i ich rodziny te puste obietnice to fikcja jak nas podejść dać marchewkę i zabrać całą skrzynkę przebudźcie się ludziska

Ale od tej składki odejmij 4000 zł, które otrzymasz w ramach zasiłku pogrzebowego. A chciałoby się tego zasiłku najmniej 250000 zł plus renty dla wszystkich członków rodziny. (Kiedyś tak było.)

G
Gość

"""Rewolucja w emeryturach 2019. 6 listopada rząd zdecyduje o ostatecznej likwidacji OFE. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi?"""

---------------------

Proponuję zorganizować "balangę" i wszystko do ostatniego grosika przehulać. (Tak będzie chyba najsprawiedliwiej.)

G
Gość

Witam płaciłem 4 lata prywatnie na OFE z trzeciego filaru (Wintertur) wtedy oczywiście pieniążki przepadły bo wytłumaczyli się tym że nie płaciłem pięć lat krócej pieniądze przepadają system złodziejskiej sekty rząd robi nas w _uja potem po wygranej Tuska poszły na ratowanie Grecji a teraz za Jarka będą ratować siebie a najlepsza na okradanie nas jest inflacja zapomnijcie o emeryturach oni je dostaną ale nie my przestańcie robić na system złodziejski co z emeryturami naszych rodzin co szpital ich uśmiercił zbyt wcześnie przepadły ??? W naszym kraju zmowa szpitali z ZUS jest oczywista a każdy zastanawia się dlaczego nas tak dużo odchodzi łącznie z emeryturą wypracowaną przez czterdzieści lub pięćdziesiąt lat zabraną do grobu oni mają korzyści by nas uśmiercić i położyć łapę na kasie a to nie mało bo od 300.000 zł do miliona za emeryta to dopiero afera tylko rodzina nic nie dostaje kasa zostaje do dyspozycji ówczesnej władzy tak nas okradają to fundusze ,ubezpieczenia,konta,fundacje,ZUS,KRUS itd itp szukają naiwnych kto na nich będzie rył i ich rodziny te puste obietnice to fikcja jak nas podejść dać marchewkę i zabrać całą skrzynkę przebudźcie się ludziska

q
qwer

Jakie 15% przecież już raz pobrano mi podatek od pensji. Co najwyżej od zysków tylko jak to wyliczą? Więc najlepiej łup 15% i po krzyku. Nie mam już ani za grosz zaufania do tego b............ kraju.

d
durny pies

macie ochłapy, za 4 lata albo 8lat znowu wymyślą inny super fundusz albo inne coś... i tak się mieli pieniądze ludzi. zaufanie do polityków - 0% Dla mnie z tym IKE i likwidacja OFE to kolejny skok na kase ubrany w ładne promorawieckie słowa. Chrzancie się złodzieje !!!

G
Gość

Złodziejski system. Odkładam a oni 15% jeszcze muszą ukraść. Ręce opadaja.

d
dość

do funduszu rezerwy kaczyńskiego!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3