Riedel był skazany na bluesa

  Riedel był skazany na bluesa

  Wojciech Frelichowski

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Ryszard Riedel do dziś jest legendą polskiego bluesa.

  Ryszard Riedel do dziś jest legendą polskiego bluesa. ©archiwum

  Historia zespołu Dżem, który zagra w Dolinie Charlotty 14 sierpnia, jest nierozłącznie związana z Ryszardem Riedlem - pierwszym wokalistą tej grupy.
  Ryszard Riedel do dziś jest legendą polskiego bluesa.

  Ryszard Riedel do dziś jest legendą polskiego bluesa. ©archiwum

  Riedel to jedna z posągowych osobowości polskiego bluesa, ale jednocześnie postać tragiczna, w której talent i muzyczna charyzma przegrały z narkotykami. Artysta urodził się w 1956 roku w Chorzowie. Będąc dzieckiem, marzył, aby zostać Indianinem. To marze­nie towarzyszyło mu przez całe życie. Drugą jego życiową ideą było umiłowanie wolności. Do zespołu Dżem dołączył w 1973 roku. Bardzo szybko stał się jednym z filarów tej grupy.
  W tamtym czasie zespół nie miał siły przebicia. Życie muzyczne epoki Gierka koncentrowało się na lansowaniu muzyki łatwej, lekkiej i przyjemnej. Na bluesa i rocka nie było miejsca. To powodowało, że Dżem kilka razy był na krawędzi rozwią-zania. W tych ciężkich latach to właśnie Ryszard Riedel nie wątpił w sens obranej drogi. Poza rolą wokalisty napisał większość tekstów, brał udział w komponowaniu muzyki i grał na harmonijce ustnej.

  Sukces nadszedł wraz z narodzinami Solidarności. W mediach zaczęły się ukazywać artykuły podkreślające wielką indywidualność wokalisty Dże­mu. Dla Ryszarda Riedla koncerty były spektaklami, którym oddawał się bez reszty. Z natury skromny, wręcz nieśmiały, podczas występów był władcą tłumów. Ale choć Riedel potrafił zapanować nad publicznością, to jednak nie umiał poradzić sobie sam ze sobą. Stał się niewolnikiem nałogu. Narkotyki zaczęły zwyciężać z muzyką. W połowie lat 80. XX wieku Riedel zaczął postępować zgod­nie z sobie tylko znanymi zasadami. Opuszczał próby, nagrania i koncerty.

  To doprowadziło do spięć między nim a resztą zespołu. Chociaż pozostali członkowie Dżemu zaczęli towarzyszyć innym muzykom, to nigdy nie odwrócili się od swojego wokalisty. To głównie za ich namową Riedel decydował się na odwyki. Pomimo narastających problemów zdrowotnych jego współpraca z zespołem trwała. Dawali koncerty, nagrywali płyty. Tak było do czasu, kiedy nadchodził kolejny kryzys.

  W 1993 roku sytuacja stała się dramatyczna. Współpraca Riedla z Dżemem miała już wymiar czysto symboliczny. Koncerty, jeśli nie zostały odwołane z powodu jego niedyspozycji, to często były przerywane, gdyż wokalista nie miał siły nie tylko na śpiewanie, ale nawet na obecność na scenie.

  Nadszedł rok 1994. Riedel wyniszczony narkotykami pod presją przyjaciół został zmuszony do kolejnego leczenia. Po pewnym jednak czasie, gdy przerwał kurację, zespół zdecydował o poszukiwaniach nowego wokalisty. Była to jednocześnie ostateczna próba mo­­- bilizacji Riedla. Bez rezultatu. Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 roku. W jego ostatniej drodze towarzyszyło mu tysiące fanów z całej Polski.

  O tym, jak osobowość Riedla odcisnęła piętno na polskim życiu muzycznym, niech świadczy fakt, że co roku w dniu jego śmierci na Śląsku odbywa się festiwal bluesowy jego imienia.

  Riedel doczekał się także kilku biografii, w tym filmowej - jego życie zostało przedstawione w filmie Jana Kidawy-Błońskiego "Skazany na bluesa".

  Po śmierci Riedla niektórzy twierdzili, że ten, kto podejmie się roli wokalisty Dżemu, będzie stać w cieniu swojego poprzednika. Okazało się, że Ryszard Riedel ma godnych następców, takich jak Maciej Balcar, który od 10 lat śpiewa w Dżemie.

  Festiwal Legend Rocka

  12 sierpnia, piątek, godz. 20: TSA, Saxon, UFO
  13 sierpnia, sobota, godz. 20: Boogie Chilli, Colosseum, Alvin Lee
  14 sierpnia, niedziela, godz. 20: Dżem, Vanilla Fudge, Jack Bruce

  Bilety do nabycia:

  Informacja Turystyczna w Słupsku, ul. Starzyńskiego 4
  Biuro Podróży Greland Tour w Słupsku, ul. Wojska Polskiego 39-40, wejście od Mickiewicza
  Biuro Podróży Wodnik w Słupsku, dworzec PKP, I piętro
  Biuro Podróży EuroTravel w Słupsku, ul. Starzyńskiego 4
  Lokalna Organizacja Turystyczna w Ustce, ul. Marynarki Polskiej 87
  Biuro Turystyczne Expedte w Lęborku, pl. Pokoju 3
  Internet: eventim.pl, ticketpro.pl, biletyna.pl

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Ustki

  Zdjęcia z Ustki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone