Robert Biedroń walczy o fotel prezydencki. Konwencja w Słupsku [zdjęcia, wideo]

Zbigniew Marecki

Wideo

Zobacz galerię (131 zdjęć)
19 stycznia w Słupsku odbyła się konwencja Roberta Biedronia.

Nie posiadam prezydenckich genów, nie pochodzę z politycznej rodziny, ale wierzę, że nie to jest warunkiem bycia prezydentem. Wierzę, że prezydentura może być dostępna dla zwykłych ludzi, dla zwykłego chłopaka z Krosna - mówił Robert Biedroń w czasie niedzielnej konwencji, która rozpoczęła jego prezydencką kampanię .

Konwencja odbyła się w sali słupskiej filharmonii, gdzie przyjechali wyborcy Lewicy z całej Polski. Przybyło ich tak wielu, że sala była wypełniona po brzegi. Wśród publiczności byli mężczyźni i kobiety w różnym wieku, ale dominowali ludzie wieku 40 plus. Konwencję wyreżyserowano w amerykańskim stylu i przygotowano bardzo starannie. Na scenie ustawiono nie tylko flagi biało-czerwone i Unii Europejskiej, ale także duże portrety Roberta Biedronia i telebim, na którym publiczność mogła oglądać powiększone postacie mówców.

Czytaj także

Choć część zebranych była trochę niezadowolona, że nie starczyło siedzeń dla wszystkich, to jednak zebrani nie okazywali niezadowolenia. Przeciwnie, cały czas skandowali nazwisko kandydata i głośno okazywali swoje emocje oraz wyrazy uznania dla ciekawszych wypowiedzi mówców.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty podczas konwencji Roberta Biedronia w Słupsku

Konwencję rozpoczęła Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska, która w błękitnym kostiumie zaintonowała - na wzór konwencji PiS-u - Hymn Narodowy, a potem wyjaśniała zebranym, jaka jest sytuacja Słupska jako miasta powojewódzkiego i dlaczego zdecydowała się zostać zastępcą Roberta Biedronia, gdy został prezydentem Słupska. Mówiła także o tym, co razem z szefem zrobiła w czasie jego kadencji i co mu zawdzięcza. Generalnie z jej słów wynikało, że nauczył ją patrzeć na sprawy perspektywicznie i - jak powiedziała - " oceniać wysokość góry dopiero wtedy, gdy widać jej czubek".

Potem głos zabrał Adrian Zandberg, lider Lewicy Razem, który podkreślał, że Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska nie zbudują ani szklanych domów, ani żadnych innych.

Trwa głosowanie...

Czy zagłosujesz na Roberta Biedronia w wyborach prezydenckich?

- Kilka dni temu w Sejmie usłyszałem takie zdanie "Wy Lewica jesteście jak z Żeromskiego, wy chcecie budować szklane domy". To chyba miała być złośliwość, ale to jest prawa. To są nasze korzenie i Lewica nie boi się powiedzieć, że chcemy lepszej Polski, że chcemy Polski nowoczesnej i przyjaznej dla zwykłych ludzi, że chcemy Polski bez nienawiści, Polski, w której jest miejsce dla wszystkich, i żeby Polacy mogli żyć i pracować jak inni Europejczycy - mówił.Wedługniego kiedy słucha pokrzykiwań pana prezydenta Dudy, to myśli sobie, że najchętniej budowałby on więzienia.

- A pani Kidawa-Błońska, jest jak wiadomo, bardzo sympatyczna, ale najlepiej czuje się w swoim dworku i chyba w ogóle z niego nie chce się ruszyć (...). A Polska potrzebuje zmiany - zaznaczył.

Z kolei zdaniem Włodzimierza Czarzastego, lidera SLD, które nieco wcześniej jednogłośnie zatwierdziło kandydaturę Biedronia na prezydenta RP, prezydent kraju powinien przede wszystkim wiedzieć, co nas łączy.

- To chęć życia we wspólnocie, a nie w strachu przed innymi - podkreślał. Jego zdaniem w obecnej prezydenturze brakuje odpowiedzialności. Nawiązał także do współczesnej polityki historycznej polskiego rządu, która - jak przekonywał - zafałszowuje historię kraju, przekonując, że to nie Rosjanie wyzwolili Polskę. Czarzasty uważa, że nowy prezydent musi przyczynić się do odfałszowania dziejów kraju.

Robert Biedroń walczy o fotel prezydencki. Konwencja w Słups...

- Lewica powinna zwrócić się do Wałbrzycha, do Przasnysza, do Siedlec, do Żyrardowa. Tam mieszkają ludzie, którzy potrzebują rozwoju. Którzy chcą żyć jak w dużych miastach. Chcę, by Robert Biedroń był prezydentem nas wszystkich - mówił Czarzasty o swoim wyobrażeniu na temat prezydentury Biedronia. Dodał, że kler w Polsce powinien być traktowany jak wszyscy inni Polacy. Na koniec podkreślił, że kandydat Lewicy wejdzie do drugiej tury majowych wyborów i że rozniesie Dudę na kawałki.

- A za 3,5 roku będziemy rządzili - efektownie zakończył wystąpienie.

Przed wystąpieniem kandydata głos zabrały jeszcze: wiceprezes Wiosny Gabriela Morawska-Stanecka, progresywna burmistrz Świdnicy Beata Moskal- Słaniewska oraz przedstawicielka młodego pokolenia z Bydgoszczy Monika Fiugajska. Wszystkie mówiły o sprawach, które są ważne dla środowisk lewicowych ( ekologia, klimat, przestrzeganie Konstytucji, obecność Polski w Unii Europejskiej ) i nie ukrywały, że Robert Biedroń jako prezydent Polski będzie gwarantował ich realizację oraz cofnięcie zmian narzucanych przez PiS.

Sam Biedroń mówił blisko godzinę. Zaczął od przypomnienia swojej drogi życiowej - chłopaka z małego miasta, którego nie dostrzegała władza, a który musiał szybko brać na siebie odpowiedzialność i pomagać rodzicom w utrzymaniu rodziny. Aby poprawić swój byt, pojechał za granicę, gdzie zobaczył, że życie zwykłych ludzi może wyglądać inaczej niż w Polsce. Dlatego wrócił i zaangażował się walkę o zmiany, co go doprowadziło do miejsca, w którym się teraz znalazł.

Czytaj także

- Dzisiejsza Polska nie jest Polską, na którą się umawialiśmy. Jesteśmy sfrustrowani, że obecna opozycja przegrywa wybory za wyborami. Naszą frustrację musimy przełożyć na nadzieję, nasze zdenerwowanie na energię, bo tego oczekują od nas wyborcy - wyjaśniał słuchaczom.

Tłumaczył też , że wierzy, że nasz świat może być sprawiedliwy. - Wiem, że na tej drodze nie jestem sam - przekonywał.
Jak zdradził decyzję o starcie w wyborach miał podjąć także po rozmowie z Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym prezydentem RP. Przypomniał jego hasło wyborcze "Wybierzmy przyszłość" z 1995 r.

- Polska znów powinna wybrać przyszłość, skupić się na tym co przed nami. Taki powinien być wybór Polski. Prezydent powinien przede wszystkim wiedzieć, co nas łączy. To chęć życia we wspólnocie, a nie w strachu przed innymi - podkreślał Robert Biedroń. Jego zdaniem prezydent powinien mediować w trudnych sytuacjach i konfliktach wewnątrz społeczeństwa, a dzisiaj tak nie jest.

- Prezydent nie powinien jeździć na nartach czy odpoczywać sobie nad morzem. Miejsce prezydenta jest tam, gdzie trzeba bronić naszych praw i interesów. Prezydent musi mieć swój kręgosłup, a nie kierować się poleceniami partii, z której wyszedł - stwierdził. .
Skrytykował również Andrzeja Dudę za unikanie rozmów z opozycją, bo na przykład boi się zwoływania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdyż może go tam spotkać krytyka. - Mąż stanu musi mieć odwagę - powiedział i zebrał gromkie oklaski.

Czytaj także

W swoim wystąpieniu obiecywał także wprowadzenie ogólnopolskiego programu budowy mieszkań na wynajem, leki na receptę za 5 zł i wprowadzenie minimalnej emerytury w wysokości 1600 złotych, na co ostatnio nie zgodzili się posłowie PiS, wspierani przez PO. Kandydat Lewicy na prezydenta wzywał także do odpolitycznienia sądów. - Zbyt często za dzisiejszej władzy służą one politykom i księżom, a nie zwykłym obywatelom - przekonywał. Wg niego prawo do sądów nie działa. Dlatego trzeba je usprawnić, ale nie tak jak robi to PiS.

Konwencję zakończyło wspólne pozowanie do zdjęć oraz robienie selfie z kandydatem i innymi politykami Lewicy. Zapowiedziano także, że wkrótce w całej Polsce będą powstawać lokalne komitety poparcia dla Roberta Biedronia.

Komentarze 95

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja

Dymanemu udało się wydymać Słupsk,a teraz zabiera się za wydymanie Polski.

G
Gość

Cyrk obwoźny zawitał do Słupska. Miejscowych praktycznie nie było poza kilkoma zasłużonymi towarzyszami i dziennikarzami. Jest to fakt dość wymowny.

G
Gość
20 stycznia, 16:52, Baśka:

CBA oferuje bezkarność w zamian za obciążenie marszałka Grodzkiego, że brał łapówki. Prokuratura w Szczecinie apeluje by zgłaszały się osoby, ktore były nakłaniane przez Grodzkiego do wręczania łapówki. Dlaczego w stosunku do Biedronia, który oferował w Słupsku stanowiska w zamian za wpłaty na Instytut Myślli Demokratycznej prokuratura w Bydgoszczy umorzyła sprawę, chociaż było o tym głośno i kilka osób przyznało że tak właśnie było? Zgadnijcie. Biedroń jest pod ochroną PISu, bo to pożyteczny idiota. Odbierze trochę głosów KO.

20 stycznia, 18:16, Gość:

Tłuku CBA niczego nie oferuje takie jest prawo, i ci którzy sobie przypomną ze dali łapówkę a wcześniej np. Grodzki nie zgłosił że ktoś chce go przekupić to nic dającemu nie grozi.

Mnie interesuje polityka zagraniczna Biedronka szczególnie ta wschodnia, bo zachodnią już znam.

20 stycznia, 18:29, Gość:

putin podobnych biedroniowi wsadza za kraty - tego mu zyczysz ?

Chce wiedzieć jaki stosunek ma Biedroń do Putina chodzi o kwestię wypowiedzi historycznych.

G
Gość
20 stycznia, 16:52, Baśka:

CBA oferuje bezkarność w zamian za obciążenie marszałka Grodzkiego, że brał łapówki. Prokuratura w Szczecinie apeluje by zgłaszały się osoby, ktore były nakłaniane przez Grodzkiego do wręczania łapówki. Dlaczego w stosunku do Biedronia, który oferował w Słupsku stanowiska w zamian za wpłaty na Instytut Myślli Demokratycznej prokuratura w Bydgoszczy umorzyła sprawę, chociaż było o tym głośno i kilka osób przyznało że tak właśnie było? Zgadnijcie. Biedroń jest pod ochroną PISu, bo to pożyteczny idiota. Odbierze trochę głosów KO.

20 stycznia, 18:16, Gość:

Tłuku CBA niczego nie oferuje takie jest prawo, i ci którzy sobie przypomną ze dali łapówkę a wcześniej np. Grodzki nie zgłosił że ktoś chce go przekupić to nic dającemu nie grozi.

Mnie interesuje polityka zagraniczna Biedronka szczególnie ta wschodnia, bo zachodnią już znam.

putin podobnych biedroniowi wsadza za kraty - tego mu zyczysz ?

G
Gość
20 stycznia, 16:52, Baśka:

CBA oferuje bezkarność w zamian za obciążenie marszałka Grodzkiego, że brał łapówki. Prokuratura w Szczecinie apeluje by zgłaszały się osoby, ktore były nakłaniane przez Grodzkiego do wręczania łapówki. Dlaczego w stosunku do Biedronia, który oferował w Słupsku stanowiska w zamian za wpłaty na Instytut Myślli Demokratycznej prokuratura w Bydgoszczy umorzyła sprawę, chociaż było o tym głośno i kilka osób przyznało że tak właśnie było? Zgadnijcie. Biedroń jest pod ochroną PISu, bo to pożyteczny idiota. Odbierze trochę głosów KO.

Tłuku CBA niczego nie oferuje takie jest prawo, i ci którzy sobie przypomną ze dali łapówkę a wcześniej np. Grodzki nie zgłosił że ktoś chce go przekupić to nic dającemu nie grozi.

Mnie interesuje polityka zagraniczna Biedronka szczególnie ta wschodnia, bo zachodnią już znam.

m
matylda

Czy Biedroń do Słupska przyjechał rowerem?

B
Baśka

CBA oferuje bezkarność w zamian za obciążenie marszałka Grodzkiego, że brał łapówki. Prokuratura w Szczecinie apeluje by zgłaszały się osoby, ktore były nakłaniane przez Grodzkiego do wręczania łapówki. Dlaczego w stosunku do Biedronia, który oferował w Słupsku stanowiska w zamian za wpłaty na Instytut Myślli Demokratycznej prokuratura w Bydgoszczy umorzyła sprawę, chociaż było o tym głośno i kilka osób przyznało że tak właśnie było? Zgadnijcie. Biedroń jest pod ochroną PISu, bo to pożyteczny idiota. Odbierze trochę głosów KO.

F
Fruzia
20 stycznia, 14:47, Zoz:

Panie Robercie Prezydencie kochany jesteśmy z Panem,kibicujemy i życzymy zwycięstwa.

Och,ty niedobry.Jak możesz?Robercik już ma kochasia,a ty się wcinasz na trzeciego.Oj,nie ładnie.Kibicuj mu,by osiągał jak największe zadowolenie ze swoim chłopakiem i życz mu zwycięstwa-a nuż zaskoczy i zajdzie.

Z
Zoz

Panie Robercie Prezydencie kochany jesteśmy z Panem,kibicujemy i życzymy zwycięstwa.

B
Beni
19 stycznia, 20:42, goj:

widziałem ten teatr w jakieś komercyjnej tv , przez moment próbowałem sobie wyobrazić p.Biedronia jako prezydenta ,niestety wyobraźni jakoś mi zabrakło ,ale nie zabrakło mi śmiechu ;)

co tu z resztą do śmiechu - tu płaczu trzeba nad głupotą i hipokryzją !

19 stycznia, 20:47, Gość:

skad ta lewacka patologia ma tyle chajcu,,skoro nawet na rozliczenia nie mieli, co za zryte lby to finansuja ?

Krysia wie gdzie pieniądze utopić.

w
wiejskianalityk

Przecież Biedroń kandyduje na tzw. "zająca". Naprawdę chodzi o to, żeby bazując na jego lokalnej popularności, policzyć, zorganizować, skonsolidować i trzymać pod "parą" środowiska lewicowe pod "światłym" przewodnictwem W. Czarzastego. Ich cel to wybory parlamentarne. Większośc terenowych aktywistów SLD, zjechała na konwencję, żeby przed liderem(Czarzastym) zamanifestować swoje oddanie, mobilność, zborność, poświęcenie i bezkompromisową gotowość do przejęcia w przyszłości władzy. Takie postawy się liczą i są nagradzane. Nikt na poważnie(nawet sam Biedroń) nie postawiłby pieniędzy na tego kandydata. Czarzasty konsoliduje, mami, przyciąga, popiera, a później będzie redukował(liderów frakcji składowych jego zmartwychwstałego SLD).

g
general

beszczelny, arogancki, skompromitowany nieudacznik........karykatura człowieka

K
Kdw Balbina
20 stycznia, 11:46, poxer:

Biedroń nierób miał tupet aby przyjechać do zaoranego przez jego nierządy Słupska!

20 stycznia, 11:58, Słupszczanin:

Jaja sobie z nas robi już tradycyjnie...ale "Prezydntce" się dziwię, przeciez już wie ile musi po nim pozamiatać !

Jej chodzi o poklask u boku kandydata, a Słupsk i jego problemy i tak będą rosły, co widać po podejściu do wniosków mieszkańców. Ich racje nie są brane pod uwagę, ważniejsze są cele pod publikę na pokaz

B
BUDKA

JAK NA 90 TYSIĘCZNY SŁUPSK TO FREKWENCJA ŻADNA 30 OSÓB ZE SŁUPSKA RESZTĘ CZARZASTY PRZYWIÓZŁ Z WARSZAWY.

G
Gość
19 stycznia, 20:04, Gość:

Nazwa Słupska odmieniana dziesiątki razy w mediach to największy plus tego zamieszania.

19 stycznia, 20:19, Gość:

I co z tego wynikło?

19 stycznia, 20:29, Gość:

Cała Polska dowiedziała się jak rząd PiS likwiduje Urząd Morski.

co slupsk ma wspolnego z morzem ?

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3