Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Firkowski, prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej komentuje obecną sytuację i poczynania rządu w czasie zarazy

Zbigniew Marecki
Łukasz Capar
Sytuację, z którą mamy do czynienia w chwili obecnej, trudno jest porównywać do kryzysu z 2007-2008 roku, lat wojny czy też wielkiego kryzysu z lat 30 ubiegłego wieku. Bardzo duża odpowiedzialność spoczywa na Rządzie, bo Rząd może wprowadzić narzędzia i instrumenty, dzięki którym szybko wyjdziemy z obecnego kryzysu albo pozostaniemy w nim na długo.

Dlatego potrzebne są zdecydowane i skuteczne decyzje, również te niepopularne. Mówienie prawdy o skali i konsekwencjach kryzysu, które nas czekają powinno być normą. Nikt nie lubi być oszukiwany - uważa Robert Firkowski.

W dalszym ciągu komentarza pana prezesa dla "Głosu", w którym ustosunkował się on do tzw. tarczy antykryzysowej, czytamy:

Odgórny nakaz zamknięcia prowadzonej działalności i mówienie zarazem, aby pracodawcy nie zwalniali pracowników, jest nieuczciwe w stosunku do pracodawców, jak i pracowników. Najlepszy biznes na świecie z najlepszym zarządem i najlepszymi pracownikami nie wytrzyma takiej sytuacji.

Ponieważ handel jest niemożliwy ze względu na działania Rządu, to Rząd powinien pokryć straty z tym związane (co najmniej częściowo). W ustawie przerzuca się skutki wydanego przez Ministra Zdrowia rozporządzenia na właścicieli obiektów handlowych.
Bardzo ważne jest zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstw. Postulaty i opinie ekonomistów i organizacji zrzeszających przedsiębiorców w tym temacie nie pozostawiają złudzeń. Istotne postulaty nie zostały uwzględnione a dotyczą między innymi:
-zawieszenia stosowania reguły split payment (podzielonej płatności),
-spadek obrotów powinien uwzględniać ilość niezapłaconych faktycznie faktur, na papierze można mieć dochód a na koncie pusto, czy w takiej sytuacji przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o wsparcie,
- przeniesienie spłaty rat kredytowych, leasingu na koniec obecnych harmonogramów spłat.

Wprowadzenie w prawie pracy zapisów umożliwiających elastyczne zmiany. Zawarcie formalnego porozumienia obecnie nie jest możliwe lub jest długotrwałe.

Stosowanie przepisów specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy nie są w żaden sposób adekwatne do proponowanych środków pomocowych.

Wszystkie procedury dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych powinny być uproszczone do niezbędnego minimum. Czas skończyć z biurokratycznymi ograniczeniami. Urzędy będą zalewane różnego rodzaju wnioskami. Kto to wszystko będzie rozpatrywał i jak długo?

Urzędy tak samo jak firmy borykają się z niedostateczną ilością pracowników. Chociażby ze względu na opiekę nad dziećmi. Duża odpowiedzialność spoczywa na administracji samorządowej, która obecnie powinna stać się wsparciem dla lokalnych przedsiębiorców.

Tak, to prawda, przedsiębiorcy potrzebują pomocy teraz i przez kilka najbliższych miesięcy. Jedno jest pewne, jeśli ta pomoc przyjdzie zbyt późno, będzie trudno dostępna, mocna ograniczona, odbije się to w kolejnych miesiącach na dużo mniejszych wpływach do budżetu Państwa i Samorządów.

Państwo ma tyle pieniędzy, ile poprzez podatki pozyska od przedsiębiorców i swoich obywateli. Rząd ponosi odpowiedzialność za umiejętne gospodarowanie nimi w latach dobrobytu i w latach kryzysu. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego i gospodarczego Państwa spoczywa na Rządzie. Obywatele mają prawo wymagać tego od Rządu, który został przez nich wybrany.

Dbajcie o siebie
Robert Firkowski

Zobacz także: Rozmowa z Robertem Firkowskim. Nowym prezesem Słupskiej Izby PH.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza