Rok 2010 w sporcie słupskim: Grad medali i rekordów

Paula Wrońska zdobyła dziesięć medali rangi mistrzostw Polski.
Paula Wrońska zdobyła dziesięć medali rangi mistrzostw Polski. Fot. Archiwum Lidera Amicusa Lębork
Koniec 2010 roku to okazja do podsumowania występów zawodników z regionu słupskiego.

To kolejny bardzo owocny w medale i sukcesy sportowe sezon.

Pływackie perełki

Solex Lębork ma powody do satysfakcji. W 2010 roku wychowankowie trenera Dariusza Gromulskiego w mistrzostwach Polski w pływaniu zdobyli łącznie 24 medale (9 złotych, 6 srebrnych, 9 brązowych). Mateusz Zawada osiągnął największy sukces w siedmioletniej działalności lęborskiej sekcji pływackiej i zdobył srebrny medal w mistrzostwach Europy juniorów w Helsinkach. Lęborczanin startował w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym i uzyskał czas 26,14 s. Trzeba dodać też, że Zawada jest również liderem w rankingu zdobytych medali w mistrzostwach Polski przez lęborskich zawodników. Jego dorobek to aż jedenaście krążków (6 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe). Magdalena Baranowska w konkurencjach indywidualnych zdobyła cztery krążki (1 złoty i 3 srebrne). Na szerokie wody wypłynęli także koledzy i koleżanki Zawady i Baranowskiej. Oni też zdobywali medale. Do nich zaliczają się: Magdalena Wójcik, Anna Mikołajczak, Agnieszka Małecka, Aleksandra Pelowska, Agata Panek, Piotr Renusz. Te sukcesy są zasługą trenera Dariusza Gromulskiego.

Również systematyczne postępy czynią reprezentanci słupskiego Skalara. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Kaja Bukowska, która zdobyła cztery srebrne medale (po dwa w zimowych i letnich mistrzostwach Polski trzynastolatków w Ostrowcu Świętokrzyskim i Gorzowie Wielkopolskim). Niewiele ustępuje Bukowskiej 15-letni Alexander Błochowiak. Ten pływak ma medalowe sukcesy w kolorze srebrnym. Niezwykłym talentem błysnął 10-letni Adrian Juraszek, który może pochwalić się dwoma tytułami mistrza Polski na 50 m stylem motylkowym i na 200 m stylem dowolnym. Prawidlowo rozwijają się także Marta Redosz (rocznik 1997), Klaudia Wiśniewska (1995), Marta Magier (1994), Jacek Pawłyszyn (1998). Może ci młodzi słupszczanie nawiążą do pięknych tradycji Beaty Kamińskiej. Za szkolenie w słupskim klubie odpowiadają trenerzy Maciej Kowalewski i Dariusz Grondziewski. Obaj zostali docenieni przez Pomorski Okręgowy Związek Pływacki w Gdańsku i otrzymali odznaczenia " Za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej w 2010 roku".

Medalowe żniwo lekkoatletów

Ze Słupskiego Klubu Lekkiej Atletyki dominacja oszczepników nie podlegała dyskusji. W mistrzostwach Polski seniorów w Bielsku-Białej srebrny medal wywalczył Paweł Roziński. Słupszczanin osiągnął odległość 77,40 m. Podczas XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Kamila Zdybał zdobyła srebrny medal (wynik - 47,05 m). Szymon Wróbel i Marcelina Witek to talenty na miarę słynnej szkoły oszczepu ze Słupska.
To młodzicy. Do Wróbla należy aktualny rekord Polski czternastolatków, który wynosi 58,22 m. Słupszczanin wywalczył srebro podczas Małego Memoriału im. Janusza Kusocińskiego (impreza uważana jest za mistrzostwa Polski młodzików) w Toruniu. Jeszcze lepiej powiodło się Witkównie, która zdobyła złoty medal z rezultatem 41,78 m. Słupska oszczepniczka ustanowiła nowy rekord Polski młodziczek w Słubicach. Jej wynik to 47,03 m. Dobre osiągnięcia sportowe spowodowały, że Marcelina pozyskała sponsora ze sklepu sportowego Prestige w Słupsku. Niezwykle interesująco zapowiadają się także inni młodzi reprezentanci z tak zwanej rodziny oszczepniczej. Do niej należą także: Monika Biała, Olga Bilska, Kinga Marciszewicz i Hanna Kamińska. Szkoleniem oszczepników i oszczepniczek zajmują się Ewa Grecka i Mirosław Witek, którzy pamiętają piękne czasy królowej sportu. Niestety, gorzej jest z innymi konkurencjami. Brakuje znaczących wyników. To powinno dać wiele do myślenia działaczom słupskiego klubu, który kiedyś słynął jeszcze z dobrych biegaczy, płotkarzy, kulomiotów i skoczków w dal. Słupsk ma przecież doskonałą bazę. Stadionu 650-lecia zazdroszczą inne miasta. Trzeba też przypomnieć, że ruszyła budowa lekkoatletycznej hali przy ul. Madalińskiego.

Talex Borysław Borzytuchom został sklasyfikowany na piątym miejscu w klasyfikacji pomorskiej ligi młodzików 2010. Marek Radtke zajął drugie miejsce wśród trenerów szkolących młodzików. Talex Borysław wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji województwa pomorskiego. Wizytówką borzytuchomskiego klubu jest Angelika Cichocka. Ta biegaczka zdobyła 5 medali (2 złote medale mistrzostw Polski w hali na 800 m i 1500 m, złoto na 800 m i brąz na 1500 m w młodzieżowych mistrzostwach Polski, srebro na 800 m w mistrzostwach Polski seniorek). Po jednym medalu wywalczyli uczestnicy halowych mistrzostw Polski w kategorii juniorów młodszych Julia Serafinowska (brąz w biegu na 2000 m) i Karol Brzeski (srebro w biegu na 1000 m). Cichocka startowała w biegu na 800 m w halowych mistrzostwach świata (Dauha) i mistrzostwach Europy (Barcelona). Tadeusz Zblewski uczestniczył w mistrzostwach świata w biegach przełajowych (Bydgoszcz). Grzegorz Dorszyński był uczestnikiem mistrzostw świata w biegu górskim (Kamnik). Dariusz Guzowski startował w mistrzostwach świata w biegu na 100 kilometrów (Gibraltar).

Młodzi biegacze i biegaczki z Borzytuchomia zdobywali medale w tak zwanych Czwartkach Lekkoatletycznych w Warszawie. Z medalowymi sukcesami rywalizowali także w mistrzostwach Polski LZS. Największe zasługi w sukcesach przedstawicieli Taleksu Borysław ma trener Jarosław Ścigała.

O wielkim pechu może mówić dwukrotna olimpijka Barbara Madejczyk. Oszczepniczka Jantara Ustka startowała tylko w pierwszej połowie roku, ale później z powodów kontuzji i choroby przerwała uczestnictwo w treningach i zawodach.

Strzelecki Lębork dobrze, Słupsk słabiej

Strzelcy Amicusa Lidera Lęborku pod wodzą Roberta Biczkowskiego zdobywali medalowe laury w mistrzostwach Polski seniorek, młodzieżowych mistrzostwach Polski i mistrzostwach kraju juniorów. Największe zdobycze mają Paula Wrońska i Marta Marcinowska. Dużym sukcesem organizacyjnym zakończyły się VII Zawody Międzynarodowe o Puchar Ziemi Lęborskiej w Łebie. W imprezie udział wzięło 302 zawodników i zawodniczek z Białorusi, Litwy i Polski. W tym roku rozpoczęto remont pawilonu strzelnicy w Lęborku i dzięki pomocy sponsorów wykonano już prace w 70 procentach. W 2011 roku pozostanie wykończenie pozostałych prac i rozpoczęcie remontu przedpola strzelnicy 50 metrowej oraz świetlicy.

W 2010 roku Klub Strzelecki Gryf Słupski nie może pochwalić się osiągnięciami medalowymi. Mirosława Sagun-Lewandowska występowała w zawodach rangi mistrzostw świata, Europy i Polski. W swojej koronnej konkurencji (pistolet pneumatyczny 40 strzałów) nie zanotowała znaczących wyników i zajmowała dalsze lokaty. Trzykrotna olimpijka ze Słupska najlepiej wypadła podczas mistrzostw Europy w Norwegii (Meraker), gdzie uplasowała się na trzynastej pozycji. Z młodych strzelców postępy czynią między innymi: Joanna Kuczerowska, Łukasz Jankowski, Mateusz Bartosik, Jakub Pobłocki, ale to jeszcze melodia przyszłości. Godne podkreślenia jest wyremontowanie pawilonu strzelnicy przy ul. Zamiejskiej w Słupsku. Obiekt przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Brązowe medale kajakarzy i pięściarzy

Od lat dobre szkolenie kajakarskie prowadzi trener Jerzy Opara w Człuchowie. Jego podopieczni z Piasta zawsze zdobywają medale. Największy sukces zanotował Vincent Słomiński, który zdobył brązowy medal w mistrzostwach Europy juniorów w Moskwie. Ten kajakarz wywalczył także medale w mistrzostwach Polski. Talenty kajakarskie posiadają także: Justyna Sokół, Patryk Sokół, Jacek Zaremba, Michał Lubniewski. Oni też znajdują się na listach medalistów.

Rok 2010 był udany dla Kamili Zawół z Czarnych. Słupska pięściarka zdobyła brązowy krążek podczas mistrzostw Europy juniorek w Calais (Francja). Boksowała w wadze do 52 kg. Zdobyła także wicemistrzostwo kraju kadetek do 50 kg. Swój prymat w Polsce potwierdziła doświadczona Kinga Ruszczyńska. Pięściarka Czarnych wywalczyła złoty medal w stawce seniorek. Niestety, słupszczance nie za dobrze wiodło się w rywalizacjach międzynarodowych. W sukcesy słupskiego boksu spory wkład ma szkoleniowiec Jerzy Walczuk.

Powody do dumy ma także Przemysław Runowski. Wychowanek Klubu Sportowego Damnica zanotował życiowy sukces bokserski w wadze do 60 kg. Ze Lwowa powrócił z brązowym medalem. Przywiózł go z mistrzostw Europy juniorów. Jego trenerem jest Antoni Pałucki.