Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2021 bez poszukiwań wraku ORP "Orzeł". Tajemnica polskiego okrętu podwodnego od 81 lat czeka na wyjaśnienie

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Planowane na ten rok poszukiwania wraku ORP "Orzeł" nie odbędą się.
Planowane na ten rok poszukiwania wraku ORP "Orzeł" nie odbędą się. Zbiory Macieja Dąbrowskiego
Nie będzie planowanych na ten rok poszukiwań zaginionego od 81 lat polskiego okrętu podwodnego. Ekspedycje zostały przełożone, m.in. z uwagi na sytuację pandemiczną. - Poszukiwanie ORP Orzeł nie jest wyścigiem, to jest ważna część historii - tłumaczył Mariusz Borowiak, współtwórca Narodowego Programu Poszukiwań Wraku ORP "Orzeł". Zgadza się z tym Tomasz Stachura, trójmiejski nurek, który zaginionego okrętu szuka już bardzo długo.

Wiosną lub latem tego roku Morze Północne w poszukiwaniu słynnego polskiego okrętu podwodnego przeczesywać miały dwie wyprawy. "Orła" szukać chcieli nurkowie z trójmiejskiej grupy Baltictech z Tomaszem Stachurą na czele. Od 2014 r. regularnie wyruszają oni na Morze Północne (w ramach programu Santi Odnaleźć Orła) i sprawdzają kolejne, akweny, w których może znajdować się wrak.

- Udało się zrobić dużą wyprawę w marcu 2020 roku, jeszcze przed pandemią. Później, z uwagi na utrudnienia w międzynarodowej komunikacji, skupiliśmy się na poszukiwaniu wraków na Bałtyku. Udało się odkryć m.in. wrak statku Karlsruhe. Planujemy na najbliższe miesiące dużą wyprawę do tego obiektu. To główna przyczyna tego, że w tym roku nie wyruszymy na poszukiwania ORP "Orzeł". Chcemy je wznowić w przyszłym roku - mówi Tomasz Stachura.

https://dziennikbaltycki.pl/orp-orzel-to-wazna-czesc-historii-poszukiwania-wraku-to-nie-jest-wyscig/ar/c15-15017653

Zaznaczmy, polski okręt podwodny we wrześniu 1939 r. wyrwał się z zamkniętego przez niemiecką marynarkę wojenną Bałtyku i dostał się sojuszniczej Wielkiej Brytanii. ORP "Orzeł" reprezentując polską flotę odbywał regularne patrole bojowe na Morzu Północnym. Ostatni, z którego nie wrócił, miał miejsce w maju/czerwcu 1940 r. Miejsce zatonięcia i jej przyczyna nie są znane od 81 lat. Obszar, w którym może znajdować się wrak jest ogromny. Każda z ekspedycji realizowana jest na wybranym obszarze (także pod kątem hipotez na temat przyczyn zatopienia okrętu), a poszukiwania poprzedzają badania w archiwach.

- W związku z pandemią nie było możliwe sprawdzenie archiwów niemieckich. Liczyliśmy, że może w nich znajdą się tropy prowadzące do "Orła". Nie chcieliśmy bez nich organizować wyprawy w tym roku - tłumaczy Stachura.

Z uwagi na pandemiczne obostrzenia nie wyruszy również ekspedycja Narodowego Programu Poszukiwania Wraku ORP "Orzeł". Realizować mają go (pod patronatem premiera RP) Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe oraz szczecińska Akademia Morska (AM ma zapewnić m.in. badawczy statek). Jak podkreśla rzecznik AM, Weronika Gocłowska, realnym terminem, w którym wyprawa mogłaby wyruszyć, to wiosna/lato 2022 r. - W tym roku, z uwagi na pandemię było zbyt wiele niewiadomych, które uniemożliwiły organizację rejsu poszukiwawczego - mówi Weronika Gocłowska.

Poszukiwania ORP Orzeł. Po raz kolejny wypłynęli w morze! Są nowe hipotezy. Tomasz Stachura: Mam wielką wiarę w sukces poszukiwań ORP Orzeł

Na pandemiczne problemy "logistyczne" wskazywał jeszcze w ub. roku Mariusz Borowiak z SWW - część nurków organizacji mieszka w USA, a obostrzenia w lotniczym transporcie pasażerskim uniemożliwiały dotarcie do Polski.

Zaznaczmy, zdaniem organizatorów obu ekspedycji, odnalezienie wraku ORP "Orzeł" pomogłoby wyjaśnić przyczynę zatonięcia polskiej jednostki. Ważnym czynnikiem jest również pamięć o polskich marynarzach i oficerach. Na ostatni patrol wyruszyło na swoim okręcie 60 marynarzy i oficerów.

- Nie ma nic ważniejszego dziś dla dziejów polskiej Marynarki Wojennej od wyjaśnienia zagadki ORP "Orzeł" - mówił Borowiak. - Jednak dla rodzin potomków marynarzy ma to znaczenie drugorzędne. Oni chcieliby się dowiedzieć, po 80 latach, w jaki sposób zginęli ich bliscy, gdzie spoczywają.

Wrak parowca Karlsruhe

Zagadka Bursztynowej Komnaty rozwiązana? Do końca roku kolej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza