Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok bez domu. Przejmujące historie Ukraińców w Słupsku. Wystawa w ratuszu

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Z czarno białych fotografii patrzą na nas ludzie, którzy - słysząc wyjące syreny i huk bomb, które rujnowały ich domy - musieli uciekać. Zostawili na Ukrainie wszystko - cały dobytek, rodziny, przyjaciół i serce. Teraz mieszkają tu w Słupsku. Otrzymali pomoc, ale tęsknią za domem.
Z czarno białych fotografii patrzą na nas ludzie, którzy - słysząc wyjące syreny i huk bomb, które rujnowały ich domy - musieli uciekać. Zostawili na Ukrainie wszystko - cały dobytek, rodziny, przyjaciół i serce. Teraz mieszkają tu w Słupsku. Otrzymali pomoc, ale tęsknią za domem. Fot. Krzysztof Piotrkowski
Przejmujące fotografie Mariusza Nowickiego pokazujące Ukraińców, których los przywiał do Słupska, możemy obejrzeć na pierwszym piętrze słupskiego ratusza. Każde zdjęcie to odrębna historia. Prawdziwa aż do bólu.

Na jednym ze zdjęć widzimy młodą kobietę z maleńkim dzieckiem i nieco starszym chłopcem. Pod zdjęciem przejmująca historia.
"Damyr miał tylko 18 dni. Byliśmy na oddziale intensywnej terapii. Na zewnątrz alarm lotniczy, a ja z dzieckiem w piwnicy szpitala. Strach nas dobijał, ale już wtedy podjęłam decyzję. Gdy tylko nadeszła okazja, spakowałam nasze rzeczy i wyjechaliśmy. Jazda z dwójka dzieci była trudna i niebezpieczna, ale jeszcze niebezpieczniej było tam zostać. Przyjaciele pomogli nam z mieszkaniem, potem dołączyła do nas babcia. Jesteśmy tutaj razem już prawie rok. Ciągle w nadziei, że kiedyś wrócimy... Dziękujemy miastu Słupsk za pomoc i wsparcie. Margaryta, Tamara, Oleksander, Damyr"

Takich zdjęć jest dwanaście. Z czarno białych fotografii patrzą na nas ludzie, którzy - słysząc wyjące syreny i huk bomb, które rujnowały ich domy - musieli uciekać. Zostawili na Ukrainie wszystko - cały dobytek, rodziny, przyjaciół i serce. Teraz mieszkają tu w Słupsku. Otrzymali pomoc, ale tęsknią za domem.

Autorem zdjęć jest Mariusz Nowicki. Jest to wspólny projekt Słupskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce i Stowarzyszenia Światowych Aktywistów "Czerwona Kałyna". Główne przesłanie wystawy - "Tam , gdzie życie zwycięża śmierć, tam światło triumfuje nad ciemnością " .

- Prace te mają dać odpowiedź na pytanie: "Dlaczego uciekinierzy z Ukrainy musieli szukać drugiego domu tu w Polsce?” Zaprezentowana jest też mapa Ukrainy wykonana z maskującej siatki na tle barw narodowych Polski - bieli i czerwieni - jako symbolu jedności i przyjaźni polsko-ukraińskiej. Można zobaczyć też efekt końcowy produkcji świec okopowych - zachęca do zwiedzania wystawy Dariusz Cylupa, przewodniczący Związku Ukraińców w Słupsku.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Słupsku. Zwłaszcza teraz, w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, nabiera ona szczególnego wymiaru oraz daje obraz tego, z czym mierzą się nasi sąsiedzi. Wystawa dostępna jest w ratuszu, na I piętrze - obok pokoju 113.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza