Rok owocny w medale i sukcesy sportowe (podsumowanie)

Krzysztof Niekrasz [email protected]
Piłkarze Druteksu-Bytovii Bytów (czarne stroje) zajęli na koniec zmagań rundy wiosennej trzecie miejsce. To nie dało im awansu. Obecnie, po jesieni, znów są trzeci. Ale tym razem miejsce to daje nadzieję na walkę o promocję. Krzysztof Piotrkowski
Jaki był 2013 rok w sporcie? Jakie sukcesy spowodowały, że o przedstawicielach Lęborka, Bytowa, Miastka i Człuchowa było głośno w kraju, a w nawet w Europie czy świecie? Przypominamy je.

Badminton

Dobry rok mieli badmintoniści i badmintonistki Lednika Miastko i U-2 Lotka Bytów. W sukcesach miasteckiego badmintona spory wkład miał szkoleniowiec Marian Pietruszyński. Jego podopieczni zdobywali medale w XIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Piotrkowie Trybunalskim i mistrzostwach Polski młodzików młodszych w Ostrowie Wielkopolskim. Na wyróżnienie zasłużyli: Robert Cybulski, Marta Małyszko, Aleksandra Paprzycka, Joanna Dorawa, Klaudia Ostrowska, Magdalena Wolska. Powody do satysfakcji ma bytowski trener Jerzy Saldat. Klub z Bytowa wywalczył drużynowe mistrzostwo Polski młodziczek w Choroszczy. Ponadto U-2 Lotka zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Polski młodzików młodszych w Ostrowie Wlkp.

Karate

Młodzi przedstawiciele Shotokana Lębork potwierdzili klasę w światowej czołówce. Podopieczni trenera Piotra Pobłockiego podczas XV Mistrzostw Świata w Karate Shotokan FSKA w Żukowie wywalczyli cztery złote, sześć srebrnych i trzy brązowe medale. To największy sukces w 22-letniej historii klubu z Lęborka. Wśród medalistów byli między innymi: Agnieszka Kreft, Magdalena Michalska, Natasza Olkowska, Adrian Lewandowski.

Kajakarstwo

W Człuchowie działają dwa kluby Piast (trenerem jest Jerzy Opara) i Polstyr (szkoleniem zajmuje się Ryszard Jękot). Największe sukcesy odniósł Paweł Kaczmarek (Polstyr). Jego osiągnięcia: to brązowy medal mistrzostw świata juniorów w K-1 na 200 m i szóste miejsce w K-2 na 200 m w Kanadzie, brąz w mistrzostwach Europy juniorów w K-1 na 200 m w Poznaniu. Ponadto zdobył dwa złote medale w K-1 i K-2 na 200 m podczas mistrzostw Polski juniorów w Bydgoszczy oraz srebrny krążek w mistrzostwach Polski długodystansowych w K-1 na 10000 m.

Kolarstwo

Młodzi bytowianie z Baszty szarżowali na trasach krajowych i zagranicznych. Podopieczni Tomasza Natkańca odnosili sukcesy. Były medale w mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym i w XIX OOM w wyścigu MTB w Sławnie. Swój wielki kunszt kolarski potwierdził Kamil Małecki. Bytowianim startował w III serii Pucharu Świata w Val di Sole (Włochy), gdzie zajął trzydzieste ósme miejsce. Był na mistrzostwach Europy juniorów w MTB w Bernie. Medalami mogą pochwalić się: Łukasz Mański, Tomasz Rzeszutek i Zofia Rzeszutek.

Lekkoatletyka

Dominika Nowakowska z Lęborskiego Klubu Biegacza Braci Petk była uczestniczką mistrzostw świata w Moskwie w biegu na 5000 m, w którym zajęła czternaste miejsce. Lęborczanka reprezentowała Polskę w mistrzostwach Europy w biegach przełajowych na dystansie 8 km w Belgradzie, gdzie uplasowała się na dwudziestym miejscu. Nowakowska została mistrzynią Polski w biegu na 10 km w Płocku i srebrną medalistką mistrzostw Polski w półmaratonie w Warszawie.

Angelika Cichocka z Taleksu Borysław Borzytuchom była trzecia w biegu na 1500 m w VII Igrzyskach Frankofońskich w Nicei. Startowała w mistrzostwach świata w przełajach i brała udział w halowych mistrzostwach Europy w Goeteborgu na 1500 m. W swoim tegorocznym dorobku ma złoty medal mistrzostw Polski w biegu na 800 m w Toruniu. Została mistrzynią Polski w przełajach na 4 km. Niedawno najlepsza biegaczka ziemi bytowskiej postanowiła rozstać się z trenerem Jarosławem Ścigałą. Cichocka szuka lepszych warunków do pracy. Odejście Angeliki z Taleksu Borysław to duża strata dla Bytowszczyzny.

Motocross

Klubowe wicemistrzostwo Polski zdobyli w tym roku motocrossowcy z Auto-Moto Klubu Poltarex Człuchów. Joanna Miller startowała w indywidualnych mistrzostwach świata i zakończyła rywalizację na dwunastym miejscu. Została mistrzynią Polski. Mirosław Kowalski wywalczył brązowy medal MP w MxMasters. Arkadiusz Mańk był szósty w mistrzostwach Europy w MxOpen.

Piłka nożna

W II lidze zachodniej Drutex-Bytovia Bytów zajął trzecie miejsce w dwóch poprzednich sezonach. Teraz na półmetku edycji 2013/2014 bytowska drużyna plasuje się na trzeciej pozycji. Wielkim zaskoczeniem było to, że pod koniec lipca działacze klubu z Bytowa podjęli decyzję o zakończeniu współpracy z trenerem Waldemarem Walkuszem. Warto przypomnieć, że ten szkoleniowiec przepracował ponad dziewięć lat z bytowskim zespołem, który pod jego wodzą piął się w piłkarskiej hierarchii z okręgówki do II ligi. Obowiązki po zwolnionym Walkuszu przejął Paweł Janas, były selekcjoner kadry narodowej. To była spora niespodzianka dla sympatyków futbolu nie tylko w regionie, ale także w kraju. Popularny Janosik ma za zadanie wprowadzić Drutex-Bytovię do I ligi. W takiej wysokiej pozycji bytowskiego futbolu pomaga stabilny sponsor w osobie Leszka Gierszewskiego.

Strzelectwo

W prawidłowym kierunku zmierza szkolenie strzeleckie w Lęborku pod wodzą trenera Roberta Biczkowskiego. Amicus Lider ma wiele zdobyczy medalowych. Olimpijka z 2012 roku Paula Wrońska wywalczyła dwa medale brązowe w drużynowych mistrzostwach Europy w Osijeku i trzy złote krążki w młodzieżowych mistrzostwach Polski we Wrocławiu. Lęborczanka reprezentowała Polskę podczas Uniwersjady w Kazaniu.

Zapasy - styl klasyczny

Ta dyscyplina jest sportową wizytówką Miastka. W tej chwili zawodnikiem numer jeden ZKS jest Grzegorz Wanke, który po raz kolejny potwierdził znakomitą dyspozycję. Miastecki zapaśnik klasyk zajął ósme miejsce w kategorii 66 kg podczas Uniwersjady w Kazaniu. Ponadto wywalczył tytuł mistrza Polski. Brat Grzegorza Wojciech Wanke wpisał się na listę triumfatorów Pucharu Polski w kategorii 84 kg. Śladami braci Wanke zaczynają podążać inni. W mistrzostwach Polski młodzików złoto zdobył Filip Petrończak (42 kg). Brąz: Artur Szczęsny (35 kg) i bracia Zabłoccy - Piotr (59 kg) i Paweł (66 kg).

Tenis stołowy

Poltarex Pogoń Lębork powrócił do męskiej superligi. Na półmetku sezonu 2013/2014 lęborska drużyna zajmuje ósme miejsce. Adam Dosz to srebrny medalista w grze pojedynczej i brązowy medalista w deblu mistrzostw Polski juniorów w Krakowie. Sławomir Dosz był uczestnikiem międzynarodowego turnieju w Circuit i drużynowych mistrzostw Europy kadetów w Ostrawie, gdzie zajął siódme miejsce. Zdobył brązowy medal XIX OOM w Radomsku w grze pojedynczej.