Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok szkolny 2020/2021: "Uczniowie zamknięci jak w klatce." Siedem godzin w jednej sali to za dużo dla uczniów?

RTY
Rok szkolny 2020/2021: Bezpieczeństwo przede wszystkim?
Rok szkolny 2020/2021: Bezpieczeństwo przede wszystkim? Paweł Relikowski
Rok szkolny 2020/2021 to ciąg dalszy życia z koronawirusem w tle. Do tej rzeczywistości muszą dostosować się uczniowie. W Szczecinie wprowadzono rozwiązanie, które mówi, że w czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie powinni pozostać w swoich klasach. Oznacza to, że dzieci w jednej sali spędzą nawet po kilka godzin. Zdaniem prezesa Zachodniopomorskiego ZNP Wojciecha Szczęsnego, nawet dorosły może mieć problem, by tyle wytrzymać.

Rok szkolny 2020/2021. Uczniowie zamknięci w klatce?

Bezpieczeństwo uczniów to priorytet na nadchodzący rok szkolny. Szkoły stosują procedury, które oparte są na wytycznych GIS. W szkołach pojawiają się środki ochrony osobistej, czy termometry bezdotykowe. Wchodzący do szkół będą musieli zasłaniać usta i nos. Wyjątkiem od tej zasady będzie przebywanie w salach lekcyjnych.

Kolejną zmianą jest fakt, że uczniowie w trakcie przerw powinni również przebywać w klasie.

- Jeżeli nie będzie to możliwe, w miarę możliwości w poszczególnych placówkach zostanie wprowadzony m.in. system przerw rotacyjnych, co pozwoli na ograniczenie kontaktów uczniów z różnych klas - tłumaczy Marta Kufel ze szczecińskiego magistratu na łamach Onetu.

Podobne rozwiązania wprowadzane są w całej Polsce. Jak pisze Onet, w niektórych placówkach nawet toalety mają być przydzielone do konkretnych klas.

Nowy reżim sanitarny w szkołach. Bez tradycyjnych przerw w Szczecinie

Siedzenie cały dzień w jednej klasie, zdaniem Wojciecha Szczęsnego, prezesa Zachodniopomorskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego może okazać się bardzo trudne.

Dorosły ma problem, by tyle czasu wytrzymać w jednym pomieszczeniu. A dziecko? Dziecko musi czasami się wybiegać.

- Siedzenie przez tyle godzin w jednym pomieszczeniu jest dla mnie niewyobrażalne. To tak jakby zamknąć uczniów w klatce. Myślę jednak, że pierwsze tygodnie szybko zweryfikują te rozwiązania i będziemy wprowadzać nowe - mówi w rozmowie z Onetem Szczęsny.

Brak przechodzenia uczniów z sali do sali ma zmniejszyć ryzyko zakażeń. To nauczyciele będą przychodzić do uczniów. Wciąż jednak nie wiadomo, jak wielu z nich zdecyduje się wrócić do szkół 1 września.

Szczęsny zwraca również uwagę, że do tej pory w niektórych placówkach nauczyciele nie zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej.

[g15153910[/g]

ZOBACZ TEŻ:

Pierwszy dzień szkoły w Szczecinie

Pierwszy dzień szkoły w Szczecinie w czasie koronawirusa. Ja...

Źródło: Onet.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza