Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rola fizjoterapii w powrocie do zdrowia. Rozmawiali o niej w słupskim ratuszu [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w prelekcjach, a także skorzystali z oferty lokalnego środowiska medycznego.
Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w prelekcjach, a także skorzystali z oferty lokalnego środowiska medycznego. Łukasz Capar
W Urzędzie Miejskim w Słupsku zorganizowano w piątek konferencję pt. „Rola fizjoterapii w życiu człowieka”. Były wykłady, rozmowy i… masaże.

Patronat nad wydarzeniem objęła Krajowa Izba Fizjoterapii. Uczestnicy konferencji mieli okazję wziąć udział w prelekcjach przygotowanych przez przedstawicieli słupskiego szpitala, centrów rehabilitacji, Uniwersytetu Pomorskiego czy Pomorskiej Medycznej Szkoły Policealnej.

Specjaliści z zakresu fizjoterapii przedstawili zgromadzonym zagadnienia związane z bólami kręgosłupa, udarów mózgu, wad postawy, czy aktywności fizycznej. Najciekawszym punktem wydarzenia były stoiska przygotowane przez lokalne środowisko medyczne.

Pojawili się również studenci z kierunku fizjoterapia, który na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Na swoim stanowisku radzili, by do codziennej rutyny włączyć aktywność fizyczną.

- Pokazujemy ćwiczenia ogólnousprawniające. Przyszliśmy z takimi przyborami, jak hantelki, piłki, taśmy. Będziemy te ćwiczenia przeprowadzać. Nasze koleżanki z trzeciego roku rozdają ulotki, które zawierają instrukcję do ćwiczeń, które można wykonywać w domu, albo w przerwie w pracy – mówi Walentyna, studentka fizjoterapii na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku. - Ludzie siedzą przez dużą część dnia przed komputerami, nie pamiętając o ruchu. Przyszliśmy, żeby o tym powiedzieć. Bez ćwiczeń nasze mięśnie są spięte, potem boli nas głowa, kręgosłup, plecy – wymienia.

Oprócz pokazu ćwiczeń, była też chwila na relaks. Jak powinien wyglądać masaż karku i dłoni pokazywali słuchacze Pomorskiej Medycznej Szkoły Policealnej. Każdy mógł również zbadać poziom cukru oraz ciśnienie tętnicze. Nie zabrakło też fizjoterapeutycznych porad dotyczących możliwości skorzystania z rehabilitacji w warunkach ambulatoryjnych, domowych, czy szpitalnych. Maciej Chrzanowski z Krajowej Rady Fizjoterapeutów zaznaczał bowiem, że lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć.

- Rehabilitacja, fizjoterapia szybko wprowadzona po jakimś incydencie chorobowym, szybciej takiego pacjenta przywraca do pełnej sprawności. Kiedyś np. panowało przekonanie, że osób po udarze mózgu nie należy ruszać. Takie osoby leżały miesiącami w łóżku. Obecnie pionizuje się osoby po trombolizach pierwszego, drugiego dnia i jest duża szansa powrotu do sprawności. To samo tyczy się udarów mózgu, czy incydentów kardiologicznych i chorób ortopedycznych – mówił Maciej Chrzanowski w rozmowie z „Głosem”.

Obecnie w Polsce pracuje około 75 tys. fizjoterapeutów. To zawód, który przyciąga coraz więcej młodych osób – to praca samodzielna, dająca dużą satysfakcję. Pacjenci jednak wciąż mają problem z dostępnością do usług rehabilitacyjnych.

- Fizjoterapia jest obecna w każdej dziedzinie medycznej. Znajdujemy się na OIOM-ach, w sanatoriach, oddziałach szpitalnych, ambulatoriach, dojeżdżamy do domów pacjentów. W naszym systemie kolejki są dość długie. Aktualnie okres oczekiwania na rehabilitację ambulatoryjną wynosi od pół roku do ośmiu miesięcy. A im szybciej wrócimy do pełnej sprawności, tym mniej obciążamy system ochrony zdrowia – podkreśla Chrzanowski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza