Roland Garros. Williams w finale z Muguruzą

Michał Skiba AIP
Serena Williams (z prawej) w sobotę zagra o swój czwarty tytuł w Paryżu
Serena Williams (z prawej) w sobotę zagra o swój czwarty tytuł w Paryżu Christophe Ena
Amerykanka Serena Williams i Hiszpanka Gabrine Muguruza zagrają o tytuł Roland Garros. Obie panie nie miały problemu z przejściem półfinału. Ostatni raz tenisistki spotkały się... w finale Wimbledonu. W poprzednim roku na trawiastym korcie Williams pokonała Muguruzę 6:4, 6:4.

Liderka rankingu Williams w półfinale trafiła na mocno zmobilizowaną Kiki Bertens, która w tegorocznym French Open miała na rozkładzie m. in. Angelique Kerber i Timeę Bacsinszky. Od początku grała bez większych kompleksów, sprawiając, że Williams co rusz wpadała w tarapaty. Już w gemie otwarcia Holenderka doprowadziła do przełamania i przez długi czas czujnie trzymała się własnego podania. Przy stanie 3:5 i własnym serwisie Williams obroniła piłkę setową, a potem doprowadziła do "odłamania" rywalki. Set zakończył się pasjonującym tie-breakiem. Najpierw prowadziła Amerykanka - aż 5:2. Przy wyniku 6:5 serwowała już po zdobycie seta, a potem to Bertens nie wykorzystała drugiego setbola, mając wynik 7:6. Holenderka nie wytrzymała psychicznie i przegrała następne dwa punkty.

Bertens drugiego seta rozpoczęła tak, jak kończyła pierwszego - z bólem lewego uda. Skrzętnie wykorzystywała to Williams, która szybko doprowadziła do stanu 3:5, w którym dzielna Bertens obroniła trzy piłki meczowe. Po chwili Williams zakończyła mecz własnym serwisem. To będzie czwarty finał Sereny Williams na ziemnych kortach w Paryżu. Trzy wcześniejsze finały kończyła sukcesem (2002,2013 2015 rok).

W sobotnim finale przeciwniczką Sereny będzie 23-letnia Garbiñe Muguruza. Czwarta zawodniczka rankingu WTA pokonała Australijkę Samanthę Stosur 6:2, 6:4. Zrewanżowała się Australijce za przegrany mecz z turnieju w Madrycie. W piątkowym półfinale zaliczyła aż 20 wygrywających piłek. Muguruza grała efektownie i skutecznie, a Stosur popełniała dużo niewymuszonych błędów, w tym te podwójne przy serwowaniu. Grająca z nr 21 Stosur w piątkowej rywalizacji nie miała praktycznie nic do powiedzenia.

W całym spotkaniu urodzona w Wenezueli Muguruza popełniła pięć podwójnych błędów i zaserwowała tyle samo asów. Mimo że dała się dwa razy przełamać, sama wykorzystała pięć break ponitów. Jest w znakomitej formie i nie stoi na straconej pozycji z niepewną swojej formy Williams.

Garbine Muguruza zna smak wielkoszlemowego finału. Rok temu w Wimbledonie uległa właśnie Serenie Williams. Na korzyść Muguruzy przemawia jedyne spotkanie przeciwko Amerykance na ceglanej mączce - wygrane na Roland Garros dwa lata temu 6:2, 6:2. Muguruza to pierwsza reprezentantka Hiszpanii w finale międzynarodowych mistrzostw Francji od czasu Conchity
Martinez, która 16 lat temu przegrała z Mary Pierce.