Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy mają bardziej dbać o klimat, dlatego potrzebne jest ocieplenie w rozmowach o wyrównanie dopłat w Unii

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Od 200 do 500 euro na hektar wynoszą płatności bezpośrednie przekazywane rolnikom w Unii Europejskiej
Od 200 do 500 euro na hektar wynoszą płatności bezpośrednie przekazywane rolnikom w Unii Europejskiej Lucyna Talaśka-Klich
Płatności bezpośrednie w krajach Unii Europejskiej są wciąż bardzo zróżnicowane, chociaż o ich wyrównaniu mówi się od dawna. Teraz może się to zmienić, oby z korzyścią dla naszych gospodarzy.

Od 200 do 500 euro na hektar wynoszą płatności bezpośrednie przekazywane rolnikom w Unii Europejskiej. Takie zróżnicowanie jest skutkiem tego, że obecny sposób naliczania dopłat opiera się na parametrach z okresów historycznych, takich jak plon referencyjny czy obsada bydła.

- A od tego czasu wiele się zmieniło – mówi Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa, który niedawno spotkał się m.in. z przedstawicielami niemieckiego resortu rolnictwa. Uwe Feiler, sekretarz stanu w Ministerstwie Wyżywienia i Rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec usłyszał argumenty polskiej strony dotyczące między innymi rosnących kosztów produkcji rolnej w naszym kraju. - Ceny wielu środków produkcji, takich jak np. energia elektryczna, nawozy, czy pestycydy zrównują się na wspólnym rynku, więc poziom dopłat też powinien być wyrównany – dodał wiceminister Kamiński. - Przedstawiliśmy szczegółowe wyliczenia, poparliśmy nasze argumenty faktami.

Ministrowie podpisali

Niedawno ministrowie ośmiu krajów Europy Środkowo–Wschodniej (Bułgarii, Republiki Czeskiej, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski i Rumunii ) podpisało w Warszawie deklarację w sprawie finansowania WPR, w tym płatności bezpośrednich. - To efekt wielu spotkań ministra Ardanowskiego z ministrami państw UE – podkreśla Ryszard Kamiński.

Wiceminister dodaje, że teraz bardzo ważne jest, by zadbać o środki w unijnym budżecie na rolnictwo w następnej perspektywie. - Tym bardziej, że na rolników nakłada się kolejne wymogi dotyczące ochrony klimatu i środowiska. Niemiecki minister rolnictwa, który zdziwił się, że w Polsce tak bardzo podrożały np. nawozy, przyznał iż z tego powodu dopłaty też muszą być wyższe.

O Zielonym Ładzie i potrzebnych uproszczeniach

W deklaracji podpisanej przez ośmiu ministrów czytamy m.in.: “Oceniamy, że realizacja Zielonego Ładu w zakresie rolnictwa będzie oznaczać bardziej zrównoważone stosowanie środków chemicznych w rolnictwie, większą ochronę gleby, wody i powietrza, działań proklimatycznych i prośrodowiskowych w całym cyklu produkcji rolnej. Zauważamy, że te nowe standardy będą wymagać wyższych niż do tej pory nakładów, inwestycji w technologie ekologiczne, zrównoważone rozwiązania i nowe miejsca pracy oraz będą generować wyższe koszty(…).

W deklaracji znalazł się także zapis dotyczący uproszczeń, na które tak bardzo liczą rolnicy:
(…)Zwracamy uwagę, że nowa WPR powinna być prostsza zarówno dla beneficjentów, jak i krajowych administracji, jednocześnie zapewniając niezbędną elastyczność jej wdrażania w państwach członkowskich. W tym kontekście, jesteśmy zaniepokojeni niepewnością, obciążeniami administracyjnymi oraz możliwym ryzykiem finansowym związanym z nowym modelem wdrażania WPR (New Deliver Model) zaproponowanym przez Komisję. Konieczna jest dalsza dyskusja nad praktycznym wdrażaniem tego nowego podejścia.“

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnicy mają bardziej dbać o klimat, dlatego potrzebne jest ocieplenie w rozmowach o wyrównanie dopłat w Unii - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza