Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy walczą o odszkodowania za gazociąg

Zbigniew Marecki
Budowa gazociągu.
Budowa gazociągu. Archiwum
Kilkudziesięciu rolników zabiega o odszkodowanie za szkody powstałe wskutek ograniczenia sposobu korzystania z ich ziemi w związku z budową gazociągu.

Chodzi o gazociąg Szczecin-Gdańsk o średnicy 700 mm i długości 265 km. Inwestycja jest realizowana w latach 2012-2014 roku w województwie pomorskim na terenie gmin: Słupsk, miasto Słupsk, Kobylnica, Damnica, Główczyce, Nowa Wieś Lęborska, Łęczyce, Luzino i Wejherowo. W powiecie słupskim już dawno zakończono roboty ziemne, a rolnicy, na których polach układano rury gazociągu, wciąż nie mogą się doczekać odszkodowań.

Zobacz także: W Reblinku uszkodzono gazociąg (zdjęcia, wideo)

- Gdy budowano gazociąg, zniszczono część naszych upraw. Długo nie mogliśmy także korzystać w pełni z naszych gruntów. Czas mija, a o pieniądzach ani widu, ani słychu - mówią rolnicy, którzy skontaktowali się z naszą redakcją.

Poprosiliśmy o wyjaśnienia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

- Obecnie wojewoda pomorski prowadzi kilkadziesiąt postępowań w przedmiocie odszkodowania za szkody powstałe wskutek ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w powiecie słupskim w związku z budową gazociągu - mówi Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody.

Według niego informacje od Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA o zakończeniu prac na nieruchomościach wpłynęły pod koniec czerwca.

- W tej chwili trwają czynności związane ze zleceniem rzeczoznawcy majątkowemu sporządzenia operatów szacunkowych, które będą podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania - dodaje.

Z treści ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu wynika, że organem właściwym do orzekania w sprawie szkód jest wojewoda. Ustalenie odszkodowania w toku postępowania administracyjnego następuje wtedy, gdy po zakończeniu realizacji inwestycji na danej nieruchomości przywrócenie jej do stanu poprzedniego jest niemożliwe albo powoduje nadmierne trudności lub koszty.

Warunkami koniecznymi do uzyskania odszkodowania są więc: zakończenie inwestycji, powstanie szkód i nieprzywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego. Wojewoda wszczyna postępowania odszkodowawcze na podstawie informacji od operatora albo właścicieli nieruchomości. Jeżeli ustali, że są przesłanki do wszczęcia postępowania, powiadamia o tym właścicieli i operatora, który płaci odszkodowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza