Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolniczak gotowy do matur i na przyjęcie 8-klasistów [ZDJĘCIA]

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Już w poniedziałek, 8 czerwca, w całym kraju rozpoczną się matury. Odbędą się one w dużym reżimie sanitarnym, według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz MEN. Sprawdziliśmy, jak wyglądają przygotowania w słupskich szkołach. Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku jest już gotowy zarówno do przeprowadzenia matur, jak i do naboru do klas pierwszych, który w tym roku również będzie przebiegał zupełnie inaczej.

Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, nazywany „rolniczakiem” jest drugą pod względem liczby uczniów, szkołą w Słupsku. Uczy się w niej ponad 800 uczniów. Teraz trwa wydawanie dyplomów potwierdzających zdobycie kwalifikacji w zawodzie.

- Nie wygląda ono niestety tak uroczyście, jak zwykle. Uczniowie umawiani są na godziny i każdy osobiście odbiera dyplom – mówi Iwona Wojtkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. – Oczywiście są informowani wcześniej, że muszą mieć osłony ust i nosa. Przy wejściu pani pielęgniarka mierzy temperaturę.
Nie ma jednak uścisków i wylewnych pożegnań.

Matury już 8 czerwca
Tegoroczna matura, choć z dużym opóźnieniem, zostanie przeprowadzona, ale obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne do przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w czasie epidemii koronawirusa.

Uczniowie muszą do szkoły przynieść własne przybory i wodę, a rodzice nie będą mogli wejść do budynku. Ławki muszą być oddalone od siebie o półtora metra, w takiej odległości będą też musieli stać od siebie maturzyści, zanim wejdą do sal egzaminacyjnych. Maseczki lub inne osłony na nos i usta będą mogli zdjąć, dopiero gdy usiądą w ławkach. To wszystko sprawiło, że przygotowanie do egzaminów dla dyrektorów szkół jest nie lada wyzwaniem.
- Matury zaczynamy 8 czerwca jęzukiem polskim, 9 czerwca matematyka i 10 czerwca język obcy nowożytny. Potem zaczynają sie matury z przedmiotów rozszerzonych wybranych przez uczniów – mówi dyrektor Wojtkiewicz. – Tak naprawdę to będą one wyglądały tak samo, jak do tej pory. Uczniowie muszą przyjść zdecydowanie wcześniej. Muszą wejść na salę w maseczkach, zdezynfekować dłonie, podpisać listy. Dopiero później można zdjąć maseczki.
Co jest nowego?

- Wszyscy muszą przynieść swoje przybory, nie mamy mozliwości pożyczania im kalkulatorów, linijek, długopisów. Dotychczas, staraliśmy się im – jako szkoła – zapewniać te rzeczy. W momencie, gdy bedą chcieli skorzystać ze słownika na języku polskim - bo jest taka możliwość – znów muszą nalożyć maseczkę. To bedzie dość uciążliwe, bo bedzie ich to rozpraszało. Zespół nadzorujący mógł być ograniczony do dwóch osób, ale my tego nie robiliśmy. Mamy skład zespołu taki, jak wynika z procedury maturalnej. Mamy bardzo duży zespół nauczcyieli w szkole i mieścimy się w tych zasobach.
W salach będą musiały zostać zachowane odpowiednie odległości pomiędzy ławkami.
- Dokładnie półtora metra jeden od drugiego. My mamy 170 maturzystów, którzy będą siedzieli w kilkunastu salach. Tutaj nic się dla nas nie zmieniło. Tak było co roku. Specjalnie mierzyliśmy te sale i sprawdzaliśmy i okazuje się, że zawsze mieliśmy te odległości zachowane.

Aby jednak maturzytsów uspokoić – maturę można pisać bez rękawiczek, maseczek i przyłbic.
- Chyba, że ktoś czuje taka potrzebę i czuje się zagrożony – mówi pani dyrektor. – Dla takich uczniów mamy przygotowane przyłbice, które są bardziej komfortowe niż maseczki.
Dobra wiadomość jest taka, że nie będzie matur ustnych.

[promo]3748;1;[/promo]

Nabór dla 8-klasistów
Wnioski elektroniczne do szkół ponadpodstawowych można składać od 15 czerwca. Niektóre szkoły dają jednak możliwość, aby złożyć wniosek osobiście.

- Z naszego doświadczenia wynika, że nie każdy ósmoklasista, szczególnie w sytuacji, gdy nie ma kontaktu bezpośredniego ze szkołą, będzie umiał sobie poradzić z wnioskiem elektronicznym. Dopuszczamy więc możliwość przyjścia do szkoły i wygenerowania wniosku na miejscu. Będziemy uczniom i rodzicom pomagali - mówi dyrektor Wojtkiewicz.
W Zespole Szkół Agrotechnicznych powstanie siedem klas pierwszych.

- Zobaczymy, czy tyle nam wyjdzie. To wszystko zależy od decyzji ósmoklasisty, czy jego rodzica. Ofertę mamy bardzo atrakcyjną. Nowym kierunkiem od ubiegłego roku jest technik programista, który cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza, że mamy nową, bardzo nowoczesną salę komputerową. Poza tym jest to zawód przyszłościowy – zachęca pani dyrektor. – Pozostałe kierunki to technik architektury krajobrazu, analityk żywienia i usług gastronomicznych, technologia żywności, geodeta, technik informatyk, technik energii odnawialnej. Planujemy też jedną klasę szkoły branżowej w zawodzie kucharza. Chcemy też otworzyć branżową szkołę II stopnia w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, która pozwala absolwentom po kierunkach żywieniowych, którzy kwalifikacje zdawali, pójść szczebel wyżej i uzyskać tytuł technika.
Niestety stan epidemii nie pozwala na organizację dni otwartych w szkołach ponadpodstawowych, a szkoda, bo szkoły mają się czym pochwalić.

- U nas są to naprawdę świetnie wyposażone pracownie. Mamy aż pięć pracowni komputerowych, w tym jedna zupełnie nowa pracownia programisty, przygotowana właśnie pod ten kierunek. Pracownia chemiczna, w której prowadzone są doświadczenia, pracownia gamingowa i nowoczesna pracownia żywienia, w której każdy uczeń ma samodzielne stanowisko wyposażone w piec konwekcyjny i palniki do gotowania potraw. Nasi uczniowie to najlepsi kucharze w regionie, niejednokrotnie wygrywali ogólnopolske konkursy – mówi Iwona Wojtkiewicz.
Szkoła wychodzi jednak naprzeciw wyzwaniom współczesności. W każdy czwartek na profilu Zespołu Szkół Agrotechnicznych na Facebooku odbywają się relacje na żywo, podczas których, m.in. są prezentowane poszczególne kierunki.

Czat na żywo z uczniami rolniczaka

W najbliższy czwartek, 4 czerwca, o godz. 14, będzie okazja, aby spotkać się z Martą i Oliwerem - przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego. - Porozmawiamy o szkole, wydarzeniach, imprezach. Szykujcie pytania! LIVE odbędzie na naszym facebook'u – zachęcają uczniowie.

Zobacz także: Gady i pająki na wystawie w Słupsku. Do ZSI przyszły tłumy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza