Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik - łakomy kąsek

Agnieszka Pochrzęst
Zaczęło obowiązywać nowe prawo pocztowe. Na jego postawie urzędy pocztowe mogą prowadzić usługi bankowe, m.in. udzielać pożyczek i kredytów, dokonywać operacji czekowych i wekslowych, kupować papiery wartościowe i proponować polisy ubezpieczeniowe. Część banków szykuje skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Z przepisami rozszerzającymi usługi finansowe poczty nie zgadza się Krajowy Związek Banków Spółdzielczych. Ich zdaniem, ustawa pozwala prowadzić poczcie działalność bankową bez spełnienia wymagań, jakie obowiązują banki. Zdaniem bankowców, stwarza to nierówne reguły gry i jest sprzeczne z europejskimi przepisami regulującymi działanie banków.
- Nie mamy nic przeciwko konkurencji, ale żeby obie strony obowiązywały identyczne zasady - mówi Władysław Święs,
p. o. prezesa Gospodarczego Banku Wielkopolski, który należy do Spółdzielczej Grupy Bankowej. - Banki są kontrolowane przez nadzór bankowy i aby prowadzić działalność, muszą spełnić wiele dodatkowych wymagań. Poczta nie będzie im podlegać. Banki mają pracowników wykwalifikowanych do prowadzenia usług finansowych. Poczta będzie tylko przeszkalać swoich pracowników do prowadzenie usług bankowych.
KZBS przygotowuje w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Ma ona zostać złożona we wrześniu.
Poczta Polska nie zgadza się z zarzutami kierowanymi pod jej adresem. Tłumaczy, że nie otrzymała zezwolenia na prowadzenie działalności bankowej, tylko na pośredniczenie w wykonywaniu czynności bankowych. Usługi finansowe świadczy natomiast Bank Pocztowy, w którym Poczta ma ponad 50 procent udziałów.
- Nowe prawo pocztowe daje nam dodatkowe możliwości i z pewnością będziemy z tego korzystać - mówi Sylwia Kasprzak, kierownik działu sprzedaży usług finansowych dyrekcji okręgu Poczty Polskiej w Szczecinie. - Nasi klienci już mogą brać pożyczki i założyć lokatę w okienku pocztowym. Mogą również korzystać z usług ubezpieczeniowych, które oferują pracownicy poczty, będący agentami. Mamy zamiar także wykorzystać dodatkowe uprawnienia, jakie dają nam nowe przepisy.

Rolnik - łakomy kąsek

Walka między bankami a pocztą toczy się nie tylko o indywidualnych klientów. Łakomym kąskiem są dopłaty unijne dla polskich rolników. W ramach dopłat do Polski trafią miliardy złotych. Poczta będzie mogła je rozprowadzać i pobierać prowizję na takich samych zasadach jak banki. Ma jednak nad nimi przewagę w małych miejscowościach, gdzie łatwiej spotkać urząd pocztowy niż oddział dużego banku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza